Leki na potencję bez recepty: rodzaje, działanie, przeciwwskazania
Leki na potencję bez recepty to w większości tabletki wspomagające erekcję klasyfikowane jako suplementy diety. W ten sam sposób można też kupić kilka preparatów będących lekami. Sprawdź listę leków na potencję, które możesz kupić w aptece bez recepty.
Spis treści
- Leki na potencję bez recepty z roślinnym składem
- Leki na potencję bez recepty z sildenafilem i jego pochodnymi
- Leki na potencję bez recepty - przeciwwskazania
Leki na potencję bez recepty różnią się tym od suplementów, że muszą mieć udowodnione działanie lecznicze. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tabletek na erekcję, które mają status leku, ale można kupić je bez przepisu lekarza. Jeden zawiera wyciągi roślinne, a w pozostałych substancją leczniczą jest sildenafil, który znamy pod nazwą Viagra, oraz wynalezione później wardenafil i tadanafil.
Zobacz najpopularniejsze tabletki na potencję, które kupisz w aptece bez recepty.
Leki na potencję bez recepty z roślinnym składem
Pierwszy z nich to Penigra – lek ziołowy. Oprócz wyciągu z guarany i cynku w jej skład wchodzą również ekstrakty z cytryńca chińskiego, muira puana i palmy sabalowej.
Pierwszy z tych surowców jest pnączem wywodzącym się z Azji wschodniej, od setek lat stosowanym w medycynie tradycyjnej jako afrodyzjak. Jego działanie polega na pobudzaniu krążenia i uwrażliwianiu neuronów na bodźce. Z kolei muira puana nazywana jest amazońskim krzewem życia. Wyciąg z jej drewna od wieków stosowany jest przez Indian jako środek dodający sił, łagodzący reumatyzm i zwiększający doznania seksualne. Zawarte w nim składniki rozszerzają naczynia krwionośne i poprawiają ukrwienie i wrażliwość stref erogennych. Badania kliniczne wykazały skuteczność tego surowca w leczeniu zaburzeń erekcji na poziomie 50%.
Czytaj też: Dieta na potencję - co jeść, żeby wzmocnić erekcję?
Ważnym składnikiem Penigry jest palma sabalowa znajdująca też zastosowanie w preparatach zmniejszających łagodny przerost gruczołu krokowego. Powiększona prostata powoduje u mężczyzn nie tylko problemy z oddawaniem moczu, ale także utrudnia dopływ krwi do ciał jamistych prącia. Zawarte w palmie sabalowej składniki hamują namnażanie komórek nabłonkowych i gruczołowych prostaty. Dodatkowo hamują enzym rozkładający testosteron, w konsekwencji podnosząc jego poziom we krwi. Co ciekawe, z tego powodu bywa też stosowana w leczeniu łysienia u mężczyzn.
Penigry nie należy stosować dłużej niż przez 10 tygodni, a pierwsze efekty zauważalne są po kilkunastu dniach.
Suplement diety to nie lek
Leki na potencję podlegają Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu – zarówno na etapie produkcji, jak i sprzedaży w aptekach. Aby mogły być dopuszczone do obrotu, muszą spełniać restrykcyjne normy jakościowe, a ich lecznicze działanie jest potwierdzone badaniami klinicznymi. W produkcji leków ziołowych wykorzystywane mogą być wyłącznie certyfikowane surowce, których jakość jest nieustannie kontrolowana. Do leku musi być dołączona ulotka m.in. o sposobie stosowania, przeciwwskazaniach i działaniach ubocznych.
Suplementy diety na potencję przez polskie prawo uznawane są za żywność i podlegają Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu. Ich wprowadzenie na rynek nie wymaga zezwolenia, a jedynie poinformowania o tym fakcie GIS. Suplementy nie muszą mieć badań potwierdzających ich działanie, bo ich przeznaczeniem jest uzupełnienie normalnej diety w witaminy, składniki mineralne lub inne substancje wykazujące efekt odżywczy. Suplementy nie muszą mieć ulotki informacyjnej, a wymagania dotyczące ich produkcji i wykorzystywanych surowców nie są tak restrykcyjne jak w przypadku leków.
Leki na potencję bez recepty z sildenafilem i jego pochodnymi
Drugim lekiem na erekcję, od niedawna dostępnym w Polsce bez recepty (w trzech preparatach: MaxOn Active, Maxigra Go i Inventum) jest sildenafil. Substancja ta należy do grupy tzw. inhibitorów fosfodiesterazy typu 5. To grupa związków chroniących cGMP, czyli substancję rozluźniającą mięśnie naczyń doprowadzających krew do członka. Im więcej cGMP, tym szybciej i łatwiej ciała jamiste wypełniają się krwią, co w efekcie daje erekcję. Do tej samej grupy co sildenafil należy wynaleziony później wardenafil (Levitra). Obecnie dostępny bez recepty jest też lek zaliczany do drugiej generacji inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 – tadalafil (Cialis).
Wszystkie leki bez recepty z sildenafilem ułatwiają erekcję, jednak nie są afrodyzjakami. Aby doszło do wzwodu, potrzebny jest bodziec seksualny, który uruchomi naturalny mechanizm.
Sildenafil zaczyna działać już po 25 minutach, a efekt utrzymuje się do 4 godzin. Jego skuteczność potwierdzono we wszystkich grupach pacjentów z zaburzeniami erekcji (chorych na cukrzycę, depresję, z uszkodzeniami rdzenia kręgowego, niewydolnością nerek czy po operacjach prostaty).
Działanie sildenafilu nie ogranicza się tylko do hamowania fosfodiesterazy typu 5. Badania pokazały, że hamuje też typ 6 tego enzymu, który znajduje się w siatkówce oka. Objawia się to niebieską poświatą i pogorszeniem rozróżniania kolorów u stosujących go mężczyzn. Do innych działań ubocznych należą bóle głowy, uderzenia gorąca i niedrożność nosa. Przy dłuższym stosowaniu leku objawy te zanikają. Leku nie należy łączyć z alkoholem, a bogatotłuszczowa dieta osłabia jego działanie o 30 proc.
Leki na potencję bez recepty - przeciwwskazania
Leków z inhibitorami fosfodiesterazy typu 5 nie wolno łączyć z innymi preparatami uwalniającymi tlenek azotu (np. nitrogliceryną). Nie powinni przyjmować ich mężczyźni z niestabilną chorobą niedokrwienną serca lub nieuregulowanym ciśnieniem tętniczym czy arytmiami komorowymi. Nie oznacza to jednak, że skazani są na zaburzenia erekcji – jeśli lekarz zdoła za pomocą odpowiednich leków uregulować ich stan, stosowanie tego typu preparatów jest dopuszczalne. Dzięki temu nawet dwa tygodnie po przebytym zawale serca można już zażywać sildenafil.
miesięcznik "Zdrowie"