Choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) - diagnoza i leczenie. Jak leczyć chorobę wieńcową?

2014-10-01 9:16

Choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) wymaga leczenia do końca życia. Pacjent codziennie musi przyjmować odpowiednie leki, które nie tylko złagodzą ból, lecz także zahamują postęp choroby. Jednak leczenie farmakologiczne to nie wszystko. Konieczna jest także zmiana stylu życia. Sprawdź, na czym polega leczenie choroby wieńcowej (niedokrwiennej serca).

Choroby serca. Jakie choroby serca mogą zacząć ci dokuczać wraz z wiekiem?
Autor: Photos.com Choroby serca. Jakie choroby serca mogą zacząć ci dokuczać wraz z wiekiem? 

Spis treści

  1. Choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) - diagnoza
  2. Choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) - leczenie
  3. Choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) - zmień styl życia

Leczenie choroby wieńcowej (niedokrwiennej serca) zwykle jest konieczne do końca życia. Celem terapii jest złagodzenie dolegliwości bólowych i zahamowanie postępu choroby, a co za tym idzie - zapobiegnięcie zawałowi serca czy nagłej śmierci sercowej.

Choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) - diagnoza

Diagnostyka choroby wieńcowej obejmuje następujące badania:

  • Badania krwi

- morfologia krwi,- lipidogram, czyli stężenie lipidów,- stężenie glukozy na czczo i po obciążeniu,- stężenie kreatyniny.

  • Nieinwazyjne badania kardiologiczne

- RTG klatki piersiowej,- wielorzędowa tomografia komputerowa naczyń wieńcowych,- EKG spoczynkowe,- EKG wysiłkowe,- EKG metodą Holtera (w niektórych przypadkach),- echokardiografia spoczynkowa, tzw. echo serca,- echokardiografia obciążeniowa, tzw. STRES ECHO.

  • Inwazyjne badania kardiologiczne

- scyntygrafia, - koronarografia, - angiografia.

Choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) - leczenie

Istnieją dwa podstawowe sposoby leczenia choroby wieńcowej: podanie leków lub wykonanie operacji, której celem jest przywrócenie prawidłowego krążenia. Ponadto należy odpowiednio leczyć choroby współistniejące, np. nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę, i zmienić styl życia.

Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków, które zniosą dokuczliwe objawy choroby i zahamują jej postęp. Podstawowym lekiem w przypadku choroby niedokrwiennej serca jest kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna, która zapobiega zlepianiu się płytek krwi, a co za tym idzie - tworzeniu się zakrzepów w tętnicach wieńcowych.

Ponadto pacjentowi podaje się statyny. Są to leki, które zmniejszają poziom "złego" cholesterolu LDL i trójglicerydów oraz w niewielkim stopniu podnoszą stężenie "dobrego" cholesterolu HDL, a tym samym blaszka miażdżycowa w naczyniach tętniczych jest mniej podatna na uszkodzenia.

Jeśli chory zmaga się z chorobami dodatkowymi, np. cukrzycą czy nadciśnieniem tętniczym, można mu zlecić inhibitory konwertazy angiotensyny, które m.in. obniżają ciśnienie krwi.

Ważne

Choroba wieńcowa (niedokrwienna serca) - zmień styl życia

Osoby ze zdiagnozowana chorobą wieńcową powinny zmienić styl życia: zaprzestać palenia tytoniu, spożywania nadmiernej ilości alkoholu, zmniejszyć masę ciała, zmienić dietę - najlepiej na śródziemnomorską - i być regularnie aktywnym fizycznie. Na ruch należy przeznaczyć przynajmniej 30 minut dziennie, codziennie.

WARTO WIEDZIEĆ>> Dieta śródziemnomorska zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym

Aby znieść dokuczliwe objawy, stosuje się azotany, które rozkurczają naczynia żylne i zmniejszają napięcie ścian tętnic. Ponadto pacjentowi podaje się beta-blokery, które zwalniają kurczliwość mięśnia sercowego, przez co spada jego zapotrzebowanie na tlen. Niekiedy lekarz zleca pacjentowi przyjmowanie blokerów kanału wapniowego, które rozkurczają tętnice, a co za tym idzie - zmniejszają opór i pracę serca.

W zaawansowanym stadium choroby, w celu przywrócenia prawidłowego krążenia, konieczna jest operacja: pomostowanie aortalno-wieńcowe (operację wszczepienia pomostów naczyniowych - tzw. by-passów - omijających miejsce zwężenia w tętnicy wieńcowej) lub przezskórna interwencja wieńcowa (do tętnic wieńcowych wprowadza się przezskórnie narzędzia w celu poszerzenia lub udrożnienia naczyń).