Leczenie zaburzeń erekcji: zastrzyki, zabiegi chirurgiczne, pompki próżniowe
Leczenie zaburzeń erekcji nic nie da, gdy brakuje pożądania, które rodzi się w głowie. Jeśli jednak impotencja nie ma podłoża psychicznego, potrzebne są inne metody leczenia: zabiegi chirurgiczne, tabletki, zastrzyki, pompki próżniowe.
Jeśli kłopoty z potencją mają podłoże psychiczne - mężczyzna nie wierzy we własne możliwości, "bo już raz mu nie wyszło" albo odeszła od niego ukochana partnerka, ma urazy wyniesione z dzieciństwa (np. był molestowany seksualnie) lub rozluźniły się więzi emocjonalne, ponieważ partnerka wyjechała na dłużej czy przeżywa stres, depresję - skuteczna bywa psychoterapia. Żeby się powiodła, musi być prowadzona przez dobrego, doświadczonego specjalistę (psychologa lub seksuologa). Zwykle psychoterapia trwa co najmniej pół roku. Często bierze w niej udział także partnerka. Jednak bywa i tak, że potrzebne są inne formy leczenia.
Leczenie zaburzeń erekcji - zastrzyki
Do ciał jamistych mężczyzna wstrzykuje sobie za pomocą cienkiej jak włos igły substancję (np. caverject), która działa rozkurczowo na mięśniówkę ciał jamistych penisa i rozszerza jego tętnice. Dzięki temu po 5-20 minutach od iniekcji następuje wzwód, który utrzymuje się około godziny (zależy to od dawki leku). Zastrzyków nie powinno się robić częściej niż co 24 godziny i nie więcej niż trzy razy w tygodniu. Cena: 70-100 zł za dawkę.
Wzdłuż penisa biegną trzy przewody: dwa to ciała jamiste, a trzeci to ciało gąbczaste, które otula cewkę moczową. Wewnątrz ciał jamistych jest wiele jamek poprzedzielanych pasemkami mięśni gładkich. Do tych mięśni dochodzą zakończenia tzw. nerwów erekcyjnych. Gdy mózg mężczyzny wyśle nimi do penisa rozkaz: "Bądź gotów", ciała jamiste napełnią się krwią i penis uniesie się do góry.
Leczenie zaburzeń erekcji - pompka
Plastikowy cylinder mężczyzna zakłada na penis, tak żeby szczelnie przylegał do nasady członka. Potem za pomocą małej pompki wyciąga z cylindra powietrze. Wytworzone w ten sposób podciśnienie sprawia, że krew zaczyna stopniowo wypełniać ciała jamiste członka. Kiedy mężczyzna wyczuje, że już nastąpił wzwód, musi zsunąć umieszczony na końcu cylindra gumowy pierścień uciskowy. Na czas zbliżenia zablokuje on odpływ krwi z penisa. Nie jest wskazane, aby erekcja utrzymywana przez ucisk pierścienia trwała dłużej niż 20-30 minut.
Leczenie zaburzeń erekcji - bypassy i endoprotezy silikonowe
Jeżeli duże naczynia krwionośne penisa są zniszczone, np. przez blaszkę miażdżycową, i krew ledwie może nimi płynąć, lekarze mogą zasugerować wykonanie tzw. bypassów. Zabieg polega na pobraniu żył (głównie z uda) i przeszczepieniu ich do członka. W ten sposób znacznie poprawia się jego ukrwienie, ale jeśli mężczyzna nie będzie np. przestrzegał diety antycholesterolowej, zaburzenia erekcji za jakiś czas pewnie znowu dadzą znać o sobie.
Jedynym ratunkiem dla panów, którzy przeszli poważne operacje w obrębie miednicy i ich sprawność seksualna znacząco na tym ucierpiała, bywają endoprotezy silikonowe. W ciałach jamistych umieszcza się podłużne, elastyczne kawałki silikonu. Wzwód następuje, gdy mężczyzna (albo jego partnerka) pociąga delikatnie penis ku górze. Wówczas endoprotezy prostują się i erekcja gotowa. Dzięki temu, że silikon jest elastyczny, członek może wykonywać wszelkie ruchy, tak jak przy naturalnym, spontanicznym wzwodzie.
Innym rodzajem endoprotezy wspomagającej wzwód jest aparat hydrauliczny. W penisie umieszcza się dwa puste silikonowe cylindry, tuż za kością łonową wszczepia się zbiornik z solą fizjologiczną, a pod worek mosznowy - maleńką pompkę. Gdy mężczyzna ma ochotę na zbliżenie, za pomocą owej pompki pompuje sól fizjologiczną ze zbiorniczka do silikonowych cylindrów.
Leczenie zaburzeń erekcji - korzystaj z chwili
Mężczyźni cierpiący na zaburzenia erekcji deklarują, że zanim wystąpiły u nich tego rodzaju kłopoty, brakowało im uprawiania seksu wtedy, kiedy był właściwy nastrój, gdy nie wymagało to wcześniejszego planowania zbliżeń czy wczesnym rankiem, w czasie porannych, fizjologicznych erekcji. Żalili się również na brak bliższych, zdecydowanie bardziej romantycznych relacji z partnerką, co - jako redakcja - dajemy naszym czytelniczkom pod rozwagę. Zamiast żałować później, że nie wykorzystało się okazji do kochania, lepiej kusić mężczyznę zawczasu. Życzymy wam powodzenia!
miesięcznik "Zdrowie"