Femidom to prezerwatywa dla kobiet - poznaj wady i zalety
Prezerwatywy dla kobiet (inna nazwa to femidom) choć wyglądem nieco różnią się od tych męskich, mają podobne działanie, a co najważniejsze – jako jedyny kobiecy środek antykoncepcyjny chronią nie tylko przed zapłodnieniem, ale i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Prezerwatywy dla kobiet charakteryzują się wysoką skutecznością antykoncepcyjną (niskim wskaźnikiem Pearla), ale nie są popularnym środkiem zapobiegającym ciąży, a o ich istnieniu mało kto słyszał. Gdzie leży przyczyna?
Spis treści
- Prezerwatywa dla kobiet – wygląd i stosowanie
- Prezerwatywa dla kobiet – sposób działania
- Plusy i minusy prezerwatywy dla kobiet
- Prezerwatywa dla kobiet – dla kogo to najlepsza metoda antykoncepcji?
- Prezerwatywa dla kobiet – o czym pamiętać?
Prezerwatywa dla kobiet – wygląd i stosowanie
Kobieca prezerwatywa wygląda nieco inaczej niż ta męska. Wykonana jest z poliuretanu lub naturalnego lateksu i nawilżona jest od wewnątrz środkiem plemnikobójczym.
Wyglądem przypomina przezroczysty, podłużny, szeroki balon z charakterystycznymi pierścieniami – na początku (otwarty) i na końcu (zamknięty). Pierścienie pełnią funkcję ułatwiającą umiejscowienie prezerwatywy i zapobiegają jej wypadnięciu.
Prezerwatywa dla kobiet to środek jednorazowego użytku
Założenie kobiecej prezerwatywy wymaga precyzji i nie jest tak łatwe jak nałożenie kondoma na członka. Prezerwatywę należy głęboko wsunąć do pochwy, by pierścień wewnętrzny objął szyjkę macicy.
Jak to zrobić? Ściskając palcami pierścień wprowadzamy go głęboko do pochwy, aż wyczujemy ujście szyjki macicy. Pierścień zewnętrzny powinien wystawać z pochwy na zewnątrz na około 2 centymetry. Prawidłowe założenie kobiecej prezerwatywy ma największy wpływ na jej skuteczność.
Znaczącą różnicą w stosowaniu prezerwatywy damskiej i męskiej jest fakt, że kobieca prezerwatywa może być założona nawet kilka godzin przed stosunkiem (do 8 godzin), a po odbyciu stosunku może być od razu wyjęta z pochwy. Podczas wyjmowania prezerwatywy należy tylko ścisnąć zewnętrzny pierścień, by uniknąć wyciekania nasienia.
Prezerwatywa dla kobiet – sposób działania
Prezerwatywa dla kobiet zapobiega kontaktowi penisa z pochwą. Femidom można nazwać zbiorniczkiem, izolującym nasienie od dróg rodnych kobiety. Plemniki nie mają szans dostania się do komórki jajowej i jej zapłodnienia.
Sposób działania tego środka antykoncepcyjnego jest zatem praktycznie identyczny, jak męskiej prezerwatywy. Tym bardziej, że tak jak ona, prezerwatywa dla kobiet chroni również przed przenoszeniem chorób drogą płciową.
Dzięki temu, że pierścień zewnętrzny prezerwatywy chroni też srom, ten środek antykoncepcji może również zabezpieczać przed zakażeniami np. opryszczką narządów płciowych, brodawczakiem czy kiłą, czyli chorobami rozprzestrzeniającymi się przez kontakt skóra do skóry. Skuteczność prezerwatywy dla kobiet ocenia się na 95%.
By prezerwatywa zapobiegła ciąży i ochroniła przed zakażeniem chorobą przenoszoną drogą płciową, musi być właściwie założona i odpowiednio używana. Partner musi bardzo uważać, by jego członek nie został wprowadzony do pochwy obok prezerwatywy (między ściankę pochwy a prezerwatywę).
Plusy i minusy prezerwatywy dla kobiet
Prezerwatywy dla kobiet mają sporo wad i kilka zalet. Do atutów prezerwatywy kobiecej z pewnością należy wysoka skuteczność antykoncepcyjna i ochrona przed wieloma chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Plusem jest również to, że praktycznie nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Specjalny materiał, z którego jest wykonana, nie powoduje alergii. Prezerwatywa to środek doraźny, więc nie wymaga stosowania non stop, tak jak w przypadku hormonalnej antykoncepcji. Ponadto, prezerwatywę można założyć nawet kilka godzin przed stosunkiem, dzięki temu jej zastosowanie nie wpłynie np. na atmosferę gry wstępnej.
Minusem prezerwatyw dla kobiet jest dyskomfort, na jaki skarży się wiele użytkowniczek tej metody. Kobiety odczuwają obecność prezerwatywy w pochwie, a podczas stosunku może ona wydawać krępujące odgłosy. To często nie pozwala na pełną satysfakcję z seksu. Poza tym niewygodne jest jej zakładanie i pilnowanie, by prezerwatywa nie wydostała się na zewnątrz lub nie przesunęła w trakcie współżycia. Samoistne wypadnięcie prezerwatywy zresztą też nie należy do rzadkości.
Dyskomfortem może być też wizualna strona tej metody antykoncepcji – przypomnijmy, że pierścień zewnętrzny wystaje poza pochwę, co może odbierać kobiecie poczucie atrakcyjności. Wadą prezerwatyw jest również ich cena oraz utrudniona dostępność. Ten środek antykoncepcyjny można dostać jedynie w nielicznych aptekach. Koszt 1-ej sztuki to około 10 złotych.
Prezerwatywa dla kobiet – dla kogo to najlepsza metoda antykoncepcji?
Ponieważ jest to metoda niehormonalna, jej stosowanie zaleca się kobietom, które z różnych powodów nie mogą przyjmować hormonów (np. ze względu na pogorszone samopoczucie). Niektórzy mężczyźni nie mogą używać kondomów np. z powodu alergii, więc i w tej sytuacji zastosowanie prezerwatywy kobiecej może być lepszym rozwiązaniem. Prezerwatywa dla kobiet to również optymalna ochrona przed ciążą w przypadku, gdy współżycie jest rzadkie i nieregularne.
Ponieważ to metoda chroniąca przed wieloma groźnymi chorobami np. HIV, sprawdzi się w sytuacji np. przygodnego seksu.
Prezerwatywa dla kobiet – o czym pamiętać?
- Przed użyciem femidomu sprawdź datę ważności, a następnie obejrzyj prezerwatywę, czy nie ma widocznych uszkodzeń.
- Nie stosuj jej jednocześnie z prezerwatywą męską – użycie ich obu może spowodować uszkodzenia tworzywa.
- By uniknąć przesunięcia się prezerwatywy wewnątrz pochwy, podczas wkładania członka należy przytrzymać pierścień zewnętrzny.
- Uważaj, by penis nie wsunął się pomiędzy pochwę a prezerwatywę.
- Po stosunku niezwłocznie wyjmij prezerwatywę z pochwy uważając, by nasienie nie wypłynęło.
- Prezerwatywa dla kobiet to środek jednorazowego użytku.