TATA na URLOPIE OJCOWSKIM
Od 1 stycznia 2012 r. wszyscy ojcowie, którzy chcą pomóc przebywającej na urlopie macierzyńskim partnerce w opiece nad niemowlęciem, mogą korzystać z dwutygodniowego urlopu.
Urlop może wykorzystać każdy tata, którego dziecko nie ukończyło jeszcze 1. roku życia. Jego wymiar wynosi 14 dni kalendarzowych. Wliczone są w niego soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy.
Urlopu nie można dzielić na części, np. skorzystać dwukrotnie z 7 dni wolnych. Nie jest dłuższy, gdy urodzą się bliźnięta. Prawo do urlopu mają też ojcowie przysposabiający dziecko, o ile nie ukończyło ono 7. roku życia. W przypadku dziecka, któremu odroczono obowiązek szkolny, granica przesuwa się do ukończenia przez nie 10. roku życia.
W trakcie urlopu mężczyźnie przysługują podobne przywileje jak kobiecie przebywającej na urlopie macierzyńskim, np. jest prawnie chroniony przed wypowiedzeniem. Wniosek o urlop ojcowski należy złożyć najpóźniej 7 dni przed jego rozpoczęciem. Urlop ojcowski wiąże się z możliwością pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Aby móc się o niego ubiegać, należy przedstawić w ZUS-ie:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub postanowienie sądu o jego przysposobieniu
- zaświadczenie od pracodawcy o udzieleniu pracownikowi urlopu ojcowskiego (podany musi być także okres urlopu)
- oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został jeszcze pobrany, np. z innego tytułu
- zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 (jeśli ubezpieczony jest pracownikiem).