Rozmowa z chorym: jak przekonać chorego rodzica o konieczności leczenia?

2012-11-28 10:27

Starzenie się rodziców często oznacza nadejście poważnych problemów zdrowotnych. Wielu chorych seniorów bagatelizuje narastające dolegliwości, niepokojące objawy oraz pogarszającą się sprawność.

Rozmowa z chorym: jak przekonać chorego rodzica o konieczności leczenia?
Autor: thinkstockphotos.com Wielu chorych seniorów bagatelizuje narastające dolegliwości, niepokojące objawy oraz pogarszającą się sprawność.

Warto pamiętać, że choroby przychodzące wraz z wiekiem to poważne wyzwanie nie tylko dla starszej osoby, ale także dla jej rodziny. Starzejącym się rodzicom trzeba nie tylko pomagać ale i otwarcie rozmawiać z nimi o chorobach, na które mogą być narażeni.

Rozmowa z chorym rodzicem: towarzyszenie w chorobie

Rozmowy z rodzicami, którzy lekceważą chorobę, nie należą do najłatwiejszych. Konieczna jest spora doza cierpliwości i uświadomienie sobie, że takie podejście seniora do własnych problemów zdrowotnych wynika z lęku. Specjaliści zwracają uwagę, że osoby starsze często wstydzą się swoich dolegliwości i nie chcą martwić dzieci i wnuków pogarszającym się stanem zdrowia. Warto ośmielić rodziców do szczerej rozmowy. Konieczne jest okazanie troski i zainteresowania, a także poświęcenie seniorowi sporej ilości czasu. Poważnym błędem jest uleganie starszym rodzicom, którzy nie chcą się zwierzyć ze swoich problemów. Bagatelizowanie objawów może doprowadzić do nieodwracalnego pogorszenia się stanu zdrowia seniora. Ważne, by po zdiagnozowaniu choroby u rodziców dać im wsparcie i niejako przyjąć nową rolę: „Kiedyś to mama prowadziła mnie do przychodni lekarskiej. Teraz to mój obowiązek, by zapewnić jej właściwą opiekę”. Warto zaproponować rodzicom wspólne wizyty u lekarza. To pomoże nam poznać rzeczywiste problemy seniora. Należy zainteresować się zwłaszcza kwestią przyjmowania leków i kontrolować, czy rodzice nie zażywają ich za dużo lub w niewłaściwy sposób. Warto wręcz poprosić lekarza o pełną rozpiskę.

Jeśli starszy rodzic odmawia leczenia...

Jeśli senior nie stosuje się do zaleceń lekarza w kwestii leków lub odpowiedniej diety, koniecznie trzeba uświadomić mu konsekwencje takiego zachowania. Rodzice chętniej będą dbali o zdrowie, jeśli damy im do zrozumienia, że ich stan leży nam na sercu, a fakt, że nie chcą sobie pomóc, sprawia nam przykrość. Komunikacja z seniorami, zwłaszcza dotkniętymi chorobą, nie jest jednak łatwym zadaniem. Jak mówi Maciej Zdziarski, autor „StarsiRodzice.pl. Recepty na dobrą starość”, warto podjąć wysiłek i przyłączyć się do nowej „mody” na pomaganie rodzicom w dobrym przeżywaniu starości. Kiedyś to rodzice poświęcali swój czas abyśmy mogli chodzić na lekcje tańca, czy kursy językowe. Tymczasem poświęcenie czasu aby ułatwić życie starzejącym się rodzicom nie jest już takie oczywiste. Na początek, pomocna może okazać się szczera rozmowa z seniorem. Warto wspólnie zastanowić się jak można pomóc swoim rodzicom, aby mogli dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Być może ich mieszkanie wymaga pewnych zmian, aby stało się bardziej przyjazne? Może potrzebują pomocy w zakupach lub dokuczają im jakieś drobne dolegliwości, które bagatelizowane mogą przerodzić się w poważniejszy problem? Pamiętajmy także, że jest wiele sposobów na ciekawe zagospodarowanie wolnego czasu seniora. Starość przestaje się kojarzyć z nudą i siedzeniem przed telewizorem. I słusznie! To przecież doskonały czas na poszerzanie swojej wiedzy, zdobywanie nowych umiejętności czy zawieranie przyjaźni. Czasem wystarczy odrobina wsparcia i rozmowy, aby nasi rodzice z wiekiem nie zamykali się na świat zewnętrzny.