Opieka nad obłożnie chorym. Wsparcie psychiczne obłożnie chorego
Opieka nad obłożnie chorym to nie tylko dbałość o jego toaletę i to, by miał co jeść. Musimy także wspierać psychicznie obłożnie chorego i czuwać nad jego stanem zdrowia.
Obłożnie chory człowiek musi czuć naszą bliskość. Nie ograniczajmy się do włączenia telewizora, który będzie namiastką kontaktu z otaczającym światem. Z chorym trzeba rozmawiać, chociaż nie zawsze jest to łatwe. Należy opowiadać mu o codziennych zdarzeniach, przeczytać gazetę, nawet zwierzyć się z kłopotów dnia codziennego. Oczywiście bywa i tak, że z powodu braku świadomości nie ma z chorym kontaktu, ale to nie oznacza, że mamy traktować go jak przedmiot. Osoba, która wie, że jest potrzebna, ma lepszy nastrój i szybciej wraca do zdrowia. Nie czuje się tylko ciężarem, nawet jeśli wymaga stałej opieki.
Obłożnie chory musi czuć się bezpiecznie
Nie każda osoba przewlekle chora musi być bez przerwy pod naszą opieką. Jednak, gdy wychodzimy z domu, zostawmy w zasięgu chorego telefon i kartkę z najważniejszymi numerami, m.in. na pogotowie. Jeśli mamy zaprzyjaźnionych sąsiadów, powiedzmy im, że wychodzimy, i dajmy klucze. Dobrze, gdy przy łóżku czy fotelu znajdzie się kubek z piciem (najlepiej używać kubeczków z dziobkiem, tzw. niekapków), aby chory mógł zaspokoić pragnienie. Osoby, które są obłożnie chore lub nieprzytomne, absolutnie nie powinny zostawać w domu bez opieki. Jeśli mamy do załatwienia ważne sprawy, poprośmy kogoś z rodziny lub inną zaprzyjaźnioną osobę, aby dyżurowała przy chorym.
Obserwacja stanu zdrowia obłożnie chorego
Poważnie chorzy ludzie mogą nie mieć siły opowiadać o swoich dolegliwościach. Dlatego to opiekun powinien obserwować, czy ogólny stan zdrowia jest stabilny, czy może pojawiają się nowe, niepokojące objawy. Warto zwrócić uwagę na to, czy chory dobrze śpi, czy nie cierpi z bólu, czy nie pojawiają się obrzęki lub ból nóg, który może świadczyć o niedomaganiu układu krążenia. U osób po wypadkach czy operacjach ortopedycznych (np. wymianie stawu biodrowego) trzeba dopilnować podawania leków zapobiegających tworzeniu się zakrzepów. Osoby z uszkodzeniem słuchu należy wyposażyć w aparat słuchowy. Podobnie, gdy choremu słabnie wzrok, trzeba dobrać okulary. Niestety, wizytę specjalisty w domu można zamówić tylko prywatnie.
miesięcznik "Zdrowie"Porady eksperta