Mózg KOBIETY - czym się różni od męskiego?

2019-01-18 9:14

Już wiemy, że kobiecy mózg skonstruowany jest inaczej niż męski. Okazuje się też, że żaden supersamiec homo sapiens nie dorówna kobietom np. intuicją i sprytem. Ale na tym nie kończą się niebywałe kobiece talenty!

Mózg KOBIETY - czym się różni od męskiego?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Empatia to domena kobiet
  2. Dyskryminacja kobiet
  3. Mężczyzna:
  4. Różnice między kobietami a mężczyznami w karierze
  5. Ten gruboskórny testosteron
  6. Kobieta
  7. Świat osób kontra świat rzeczy

Zwykle wiesz, czy twój partner cię okłamuje. Gdy zadajesz mu pytanie, słuchasz nie tylko odpowiedzi słownej, ale całą sobą rejestrujesz jego reakcje. Choć nie zdajesz sobie nawet z tego sprawy, twoje oczy, mięśnie twarzy, dłonie naśladują zachowanie mężczyzny. Zaczynasz odczuwać te same emocje: też zaciskasz zęby, napinasz mięśnie, wilgotnieją ci dłonie... Twój mózg w ułamku sekundy analizuje te reakcje i wyciąga wniosek: rozmówca czegoś się boi, prawdopodobnie coś ukrywa.

Empatia to domena kobiet

To empatia, czyli umiejętność pozwalająca na podstawie obserwacji zachowania, mimiki twarzy, ruchów ciała oraz sposobu mówienia odgadnąć stan emocjonalny obserwowanej osoby. Dzięki temu większość kobiet przeczuwa małżeńską zdradę, zanim ona nastąpi. I, jak wynika z opublikowanych ostatnio badań amerykańskiej neuropsycholog Louann Brizendine, to zasługa kobiecego mózgu - prawdziwego detektora uczuć. Tyle że kobieta zwykle nie zdaje sobie sprawy, skąd biorą się jej przeczucia. Gdy zaniepokojona wybucha płaczem i rzuca oskarżenia, mężczyzna jest zdumiony. Myśli "skąd ona to wie?" i zastanawia się, kto na niego doniósł. Cóż, według Brizendine każdy mężczyzna jest "emocjonalnym ślepakiem". Nie potrafi nawet w jednej dziesiątej wczuć się w położenie kobiety i odczytać, czego ona pragnie. Może się tego nauczyć, ale nigdy nie będzie czytał z jej twarzy jak z książki. To potrafią tylko kobiety.

Zdaniem eksperta
prof. Anna Grabowska, Instytut Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie

Dziś uważa się, że mózgi damskie i męskie różnią się jedynie rozmiarem - są po prostu proporcjonalne do wielkości ciała. A płcie nie różnią się pod względem ogólnych możliwości intelektualnych. Zwłaszcza że dowiedziono, iż mniejszy kobiecy mózg działa skuteczniej niż męskie wielkie centrum dowodzenia. Mózgi kobiece są bowiem ciaśniej upakowane neuronami. U kobiet większą niż u mężczyzn część ogólnej masy mózgu zajmuje substancja szara. Mózgi damskie pracują więc efektywniej, zużywają mniej energii i wolniej się starzeją.

Dyskryminacja kobiet

Jeszcze sto lat temu mniejsze wymiary głowy kobiety były powodem do dyskryminacji płci. Na tej podstawie naukowcy odmawiali nam prawa kształcenia się i przyznawali wyższość intelektualną mężczyznom. - Pewien neurolog z Lipska przeprowadził badania, opierając się na danych... od zaprzyjaźnionego kapelusznika - mówi prof. Anna Grabowska z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie. - Np. uznano, że obwód głowy profesora chirurgii powinien wynosić minimum 52 cm, a przy 50,5 cm (jedna z większych damskich głów) nie można oczekiwać normalnego poziomu inteligencji. To była woda na młyn zwolenników tezy, że mądre kobiety nie istnieją. Były też poważne naukowe badania. W 1882 roku brytyjski uczony Francis Gatton stwierdził, że kobiety są bardziej wrażliwe na ból, a mężczyźni na ostre świszczące dźwięki. Później odkryto, że kobiety słyszą znacznie lepiej niż mężczyźni, podoba im się bardziej kolor niebieski niż czerwony, wolą rozwiązywać problemy praktyczne i konkretne. Mężczyźni natomiast wybierają kolor czerwony, preferują myślenie abstrakcyjne. Wyniki tych badań natychmiast oprotestowały feministki, krzycząc głośno o dyskryminowaniu kobiet.

Ważne

Mężczyzna:

  • ma gorszy słuch
  • posługuje się swobodnym słownictwem
  • ma lepsze wyczucie perspektywy
  • ma skłonność do myślenia abstrakcyjnego, ogólnego, teoretycznego
  • łatwiej zapamiętuje informacje, które tworzą spójną formę lub mają jakieś konkretne znaczenie
  • ma dobrze rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną, np. lepiej niż kobieta poradzi sobie z budową domu z klocków na podstawie dwuwymiarowego planu
  • wykazuje lepszą koordynację ręka-oko potrzebną w grach zespołowych i lepiej orientuje się na mapie
  • jest skłonny do reakcji agresywnych, ma potrzebę współzawodnictwa, rywalizacji
  • ma dobrze rozwinięte przekonanie o własnej wartości, większą pewność siebie i wiarę we własne siły

Różnice między kobietami a mężczyznami w karierze

Dziś już wiadomo z pewnością, że kariery kobiet i mężczyzn, mimo iż osiągają takie same wyniki w nauce, są różne. Przyczyną tego jest fakt, iż dla obu płci sukces, pieniądze znaczą co innego i że obie przywiązują do nich inną wagę. Panom bardziej zależy na prestiżu, awansie i osiągnięciach. Kobiety zaś przywiązują mniejszą wagę do pieniędzy, dlatego wysokie stanowiska zdominowane są przez mężczyzn. Mężczyźni są bardziej uzdolnieni przestrzennie, agresywniejsi, potrzebują współzawodnictwa i konkurowania, hierarchii i reguł. Mają umysł teoretyczny i analityczny. Z kolei kobiety łatwiej wyłapują szczegóły, dostrzegają informacje przekazywane przez gesty i mimikę, mają większą potrzebę tworzenia więzi społecznych i obcowania z ludźmi.

Ten gruboskórny testosteron

Jednak nigdy nie zbadano wiarygodnie mózgu kobiety i nie wyjaśniono, dlaczego panie są tak wrażliwe emocjonalnie, a panowie są na emocje odporni. - Nawet naukowcy twierdzili, że kobiety i mężczyźni są w zasadzie tacy sami - różnią się jedynie wymiarami i tym, że kobiety rodzą dzieci - szydzi Louann Brizendine w swej najnowszej książce "Mózg kobiety", która trafiła na listę bestsellerów i na nowo wszczęła dyskusję na temat równości kobiet i mężczyzn. Okazuje się bowiem, że jeśli badano mózgi, to tylko męskie. Dlaczego? Ponieważ wtedy łatwiej było o jednorodne dane. W końcu kobieta w różnych momentach cyklu miesiączkowego ma różną gospodarkę hormonalną i - co za tym idzie - różne zachowania. Autorka "Mózgu kobiety" jako pierwsza wzięła na warsztat damskie głowy. Nurtowało ją, dlaczego kobiety znacznie częściej popadają w depresję. Pierwsze wnioski nasunęły się jej, gdy znalazła dane, że zarówno chłopcy, jak i dziewczynki do 12. roku życia (czyli przed dojrzewaniem płciowym) zapadają na depresję tak samo często. "Zaczęłam więc badać poziom hormonów u nastolatek. Stwierdziłam, że kobiecy mózg tak mocno jest ukształtowany przez hormony, iż to one determinują nasze talenty i predyspozycje" - pisze w swej książce Brizendine. Przez pierwsze osiem tygodni życia mózgi płodów są takie same, czyli "kobiece". Dopiero potem na męskie embriony zaczyna wpływać testosteron. Hormon ten po prostu bombarduje ośrodek odpowiedzialny za komunikację, analizę emocji i wspomnienia, po czym zamienia go w ośrodek sterujący agresją.

Ważne

Kobieta

  • ma lepszy słuch i lepszą pamięć wzrokową
  • posługuje się bardziej konwencjonalnym słownictwem
  • rejestruje i zapamiętuje więcej szczegółów oraz informacji przypadkowych i pozornie nieistotnych
  • woli rozwiązywać problemy praktyczne i konkretne zadania, radzi sobie z nimi lepiej niż mężczyzna
  • jest wyczulona na bodźce zmysłowe, potrafi dostrzegać i analizować związki między nimi
  • lepiej zapamiętuje zdarzenia z przeszłości
  • jest dokładniejsza i schludniejsza
  • jest zdolna do współczucia, ma większą cierpliwość
  • posiada intuicję polegającą na umiejętności dostrzegania subtelnych zmian w otoczeniu i wyciągania na tej podstawie trafnych wniosków
  • dysponuje większą znajomością ludzkich charakterów i szybciej je rozpoznaje
  • ma w znacznie większym stopniu niż mężczyzna rozwiniętą empatię, czyli umiejętność wczuwania się w czyjeś emocje; to jedna z podstawowych zdolności wchodzących w skład tzw. inteligencji emocjonalnej.

Świat osób kontra świat rzeczy

Trudno się dziwić, że kobiety są wrażliwsze emocjonalnie i werbalnie (wypowiadają ok. 20 tysięcy słów dziennie), podczas gdy mężczyzna jest zupełnie niewyczulony na reakcje innych, a do komunikacji wystarczy mu 7 tys. słów - podsumowuje amerykańska neuropsycholog. I porównuje: u kobiet za przetwarzanie informacji związanych z emocjami odpowiada ośmiopasmowa infostrada, u mężczyzn najwyżej niższego rzędu droga krajowa! Jak wynika z jej badań, dziewczynki już od dzieciństwa funkcjonują w świecie osób, a chłopcy - rzeczy. W świecie osób trzeba być ciągle w formie, ale nie trzeba przy tym wykorzystywać dużej siły fizycznej. - Organizm kobiety jest słabszy, gdy chodzi o jednorazowy wysiłek, ale w przypadku długotrwałej aktywności znacznie silniejszy - dodaje prof. Anna Grabowska. - Kobieta lepiej sobie radzi z zakłóceniami snu. Jeśli musi np. wstawać w nocy do dziecka, szybciej się rozbudzi i szybciej potem zaśnie. Mężczyzna potrzebuje na to więcej czasu. Ale dla Louann Brizendine najważniejsze różnice tkwią gdzie indziej. Wspomina wykłady, na których uczono ją, że dziecko wpatruje się w twarz matki i w ten sposób uczy się nawiązywania więzi międzyludzkich. - Ale dotyczy to jedynie... dziewczynek - podkreśla uczona. - Zresztą dla mojego synka dużo ciekawsze niż moja twarz były huśtawki, lampy i klamki! Teraz, kiedy już wiem dlaczego, nie mogę się dziwić. Co to oznacza? Żeński noworodek posiada zdolność do nawiązywania kontaktu wzrokowego aż o 400 proc. większą niż męski. Ale co ważniejsze, z wiekiem różnica ta wcale się nie niweluje. Wręcz przeciwnie - wzrasta i w dorosłym życiu staje się jednym z głównych powodów braku porozumienia między mężczyzną a kobietą. To dlatego twój partner nie wie, co to jest empatia, nie potrafi odczytać z twojej twarzy, co czujesz, czego pragniesz, nie słucha co mówisz, nie czyta między wierszami i oczywiście nie ma pojęcia, dlaczego czasem jesteś wściekła.

Wenus i Mars w sypialni

Mózg to także ośrodek seksu. I w tym przypadku głos mają hormony. To testosteron sprawia, że mężczyźni są bardziej aktywni seksualnie. Im większa jest jego ilość, tym większe potrzeby seksualne danego pana. Świadomość seksualna mężczyzn pojawia się dużo wcześniej i jest dla nich ważniejsza niż dla kobiet. Najistotniejszym zmysłem jest dla nich wzrok, podniecają ich więc obrazy nagości. Kobiety tymczasem bardziej podniecają wrażenia zmysłowe. Chłopcy mogą osiągać orgazm wskutek fantazji seksualnych, mają erotyczne, prowadzące do polucji sny. Większość dziewczynek ich nie ma. Co gorsza, seks tak bardzo warunkuje szczęśliwe życie mężczyzn, że pozbawieni go stają się ponurzy, zgorzkniali. Kobiety rzadko tego doświadczają. Autorka "Mózgu kobiety" oszacowała, że kobiecy popęd jest o dwie trzecie słabszy od męskiego, a na dodatek zmienia się z tygodnia na tydzień. Statystyczny trzydziestolatek przeciętnie co 52 sekundy myśli o seksie. Jego rówieśniczka dwa, może trzy razy dziennie. Mężczyzna podejrzewa zdradę, gdy partnerka przez dłuższy czas nie chce uprawiać z nim miłości, tymczasem kobieta - gdy on nie chce z nią rozmawiać. - Jeśli dać kobiecie dużo testosteronu, będzie ciągle myślała o seksie - twierdzi Brizendine. - I zacznie interesować się autami. Gdyby dać mężczyźnie zbyt dużo estrogenów (żeńskich hormonów), urosną mu piersi. Nie ma co się bulwersować - różnice między nami są i już. A gdy poznamy ich przyczyny, może zaczniemy się lepiej rozumieć...

miesięcznik "Zdrowie"