Kobieca PRZYJAŹŃ - na czym polega niezwykła więź między kobietami
Przyjaźń to związek, który w ciągu naszego życia przechodzi różne fazy i wystawiany jest na rozmaite próby. Dlatego nie każdą superkoleżankę mogłabyś nazwać przyjaciółką - nawet po latach bliskiej znajomości. Na czym polega prawdziwa przyjaźń między kobietami?
Przyjaźń nie podlega upływowi czasu. I nie zależy wcale od przypadku. Sami wybieramy przyjaciół – i to świadomie. Żeby być blisko z drugą osobą, należy poznać jej mocne i słabe strony. I zaakceptować! Jednak żeby to zrobić, trzeba też dać coś od siebie: otworzyć się na nią. A kto potrafi najpiękniej mówić o uczuciach? Oczywiście kobiety! A kto najlepiej zrozumie kobietę? Kto jej wysłucha i da się wyżalić? Tylko druga kobieta!
Nie istnieje podział na przyjaźń męską czy kobiecą. Nie ma też różnicy w sposobie, w jaki przyjaźnią się dziadkowie czy ich wnuki. Nie ma również znaczenia, jak duża różnica wieku dzieli przyjaciół. W każdym z tych przypadków najważniejsza jest bowiem podstawa, na jakiej buduje się nową znajomość.
Na czym polega prawdziwa przyjaźń
Przyjaźń wynika z wzajemnego przyciągania i sympatii. Opiera się na otwartości, szczerości, zaufaniu i wzajemnym szacunku. Przyjaciel musi być osobą empatyczną. Musi umieć spojrzeć na świat nie tylko ze swojej perspektywy, ale też oczami przyjaciela. Ważna jest też odpowiedzialność za drugą osobę i umiejętność wybaczania. Prawdziwa przyjaźń opiera się więc nie tylko na obopólnej akceptacji i zrozumieniu, ale przede wszystkim na gotowości wysłuchania drugiej osoby, chęci dowiedzenia się o niej czegoś nowego. Ale także podzielenia się z nią swoimi przemyśleniami, troskami i marzeniami. W skrócie można powiedzieć, że przyjaźń to radość ze wspólnie spędzanego czasu bez poczucia jego marnowania.
Chociaż ogólne założenia przyjaźni są podobne, to zupełnie inaczej przebiegają relacje przyjaciół, gdy oboje są płci męskiej, inaczej zaś żeńskiej.
Przyjaźń - jak miłość - nie jest dana raz na zawsze. Jeśli o nią nie zadbamy, rozpadnie się. Wymaga poświęcenia czasu, ale też uwagi, cierpliwości i... wyrozumiałości dla wad przyjaciółki.
Różnice między przyjaźnią kobiecą i męską
Kobiety często nie muszą o nic pytać, by doskonale wiedzieć, jak się czują i czego potrzebują. W większości przypadków nie oczekują od siebie konkretnej porady– dużo ważniejsza jest dla nich możliwość wygadania się, opowiedzenia o swoich kłopotach, poukładania kłębiących się w nich uczuć. Dla kobiet najważniejsze jest bowiem wspólne przeżywanie, dzielenie się radościami i smutkami. Jest w nich silna potrzeba, aby być wysłuchaną. I tym głównie różni się przyjaźń męska od kobiecej. Mężczyźni rzadko mówią o swoich problemach. Jeśli już, to oczekują od przyjaciela konkretnego rozwiązania – bo chcą je od razu wdrożyć w życie. Męska przyjaźń jest również bardziej zadaniowa, to zazwyczaj wspólnie spędzany czas, jakieś hobby. Kobiety zdecydowanie wolą pogaduszki przy kawie i ciastku. Czy któryś z tych rodzajów przyjaźni jest lepszy? Nie! Po prostu wynika z innych potrzeb i z innej natury.
Panowie mogą nie odzywać się do siebie tygodniami, a potem zadzwonić, jak gdyby nigdy nic, i umówić się na piwo. Kobiety potrzebują częstszych spotkań albo chociaż rozmowy telefonicznej. A rozmawiają o wszystkim. Dzięki temu, że wymieniają ze sobą poglądy na każdy temat, są zmuszone przemyśleć wiele rzeczy i wyrobić opinię. Dlatego stale dowiadują się o sobie samych czegoś nowego, a znajomość rozwija się i kwitnie. Przed sobą nie muszą ukrywać tego, co chcą zatuszować przed ukochanym. Przyjaciółka wie najlepiej, czego nam najbardziej potrzeba i uratuje nas z każdej opresji.
Przyjaźń wpływa pozytywnie na nasze zdrowie
Zwykle wymienia się pięć cech charakterystycznych dla przyjaźni: dobrowolność, równość pozycji, wzajemną pomoc, wspólną aktywność, zaufanie oraz wsparcie emocjonalne. Wiele problemów jest zwłaszcza z utrzymaniem w przyjaźni równych pozycji. Mamy tendencję, aby odgrywać w niej pewne role, np. kogoś słabszego, kto nieustannie potrzebuje pomocy albo przeciwnie – wszystkowiedzącego mędrca, który ma gotową receptę na każdy kłopot.
Problematyczna może być też pomoc. Jeżeli coś dostajesz, to powinnaś też coś temu komuś dać. Nie chodzi tu jednak o robienie sobie podarunków, ale o pomoc w każdej istotnej sprawie – nieważne małej czy wielkiej. Bez możliwości „zapłaty” rodzi się bowiem zależność albo poczucie długu wobec przyjaciela, a to z kolei powoduje zachwianie relacji w przyjaźni – nikt przecież nie lubi być cudzym dłużnikiem!
To nie jedyne plusy przyjaźni. Pojawia się coraz więcej dowodów na to, że posiadanie przyjaciół wpływa pozytywnie na stan naszego... zdrowia! Według najnowszych badań osoby mające przyjaciół otrzymują znacznie więcej informacji zwrotnych o ich stanie zdrowia, np. potwierdzających ich obawy („Ale schudłaś!”, „Jesteś dziś jakaś blada”, „Masz chyba niskie ciśnienie?), co może skłonić do szybszej wizyty u lekarza. Ci ludzie zgłaszają się do lekarza we wcześniejszym etapie rozwoju choroby niż osoby samotne, o które nikt się nie zatroszczył.
Przyjaźń służy zdrowiu na wielu płaszczyznach: ludzie mający przyjaciół łatwiej zrywają z nałogami, ale i rzadziej do nich wracają, częściej zapinają pasy bezpieczeństwa, łatwiej podejmują decyzję o odchudzaniu, nawet mają większą odporność organizmu – wsparcie bliskich niweluje bowiem poziom stresu, który osłabia układ immunologiczny.
Co zrobić, by przyjaźń trwała przez całe życie
Jeżeli jesteś przekonana, że waszej przyjaźni nic i nikt nie jest w stanie zniszczyć, bardzo się mylisz.
Twoja przyjaciółka nie zawsze będzie mieć siłę i ochotę, żeby się z tobą spotkać. Nie zawsze będzie otwarta i radosna – przyjdzie dzień, gdy zacznie przy tobie narzekać na cały świat. Jeśli taki dzień zdarzy się raz na jakiś czas, bez problemu go przeżyjesz – w końcu też czasem miewasz gorszy nastrój. A jeśli przyjaciółka za każdym razem będzie wylewać ci swoje żale? Jak długo to wytrzymasz? Jeżeli właśnie rozstała się z narzeczonym, na pewno pozwolisz się jej wypłakać, pocieszysz, a nawet doradzisz, co powinna zrobić. Cierpliwie omówisz z nią scenariusz jej życia. Ale jeżeli co noc będzie wydzwaniać do ciebie i szlochać w słuchawkę, to po miesiącu możesz mieć dość i zdecydujesz się ograniczyć z nią kontakty.
Bądź więc przygotowana nie tylko na dobre, ale też na złe chwile. Nie zakładaj: jeśli przyjaźń jest mocna, to przetrwa najgroźniejszą burzę. Bywają przecież sytuacje, w których niezauważalnie zaczynamy się od siebie oddalać. Musisz być więc czujna – gdy tylko zauważysz, że wasze relacje zaczynają się psuć, zacznij działać.
W trudnych chwilach bądź blisko przyjaciółki lub pozwól jej sobie pomóc – chociażby dobrym słowem, gestem. Przyjaciel musi być jak mur, o który można się oprzeć. Wbrew pozorom ekstremalne sytuacje bardzo ludzi zbliżają. To sprawdzian ich odwagi, bezinteresowności i troski – nieprzypadkowo przecież mówi się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Jeżeli naprawdę się przyjaźnicie, nie będziesz mieć wątpliwości, jak powinnaś się zachować – wyczujesz, jakiej reakcji oczekuje od ciebie przyjaciółka. Jeśli po raz pierwszy znalazłyście się w trudnej sytuacji, to najlepiej... zdaj się na swoją intuicję.
Porady eksperta