Jak i z kim spędzić Boże Narodzenie, żeby nikogo nie urazić?
Święta z rodzicami, teściami czy tylko z mężem, żoną i dziećmi? W tym roku Boże Narodzenie chcesz spędzić inaczej niż dotychczas? To może być stresująca informacja dla twoich bliskich. Zastanów się, jak im o tym powiedzieć. Jeśli zamierzasz świętować w gronie rodziny, to postaraj się aktywnie wykorzystać świąteczny czas. Nie zapomnij też o sobie - Boże Narodzenie to chwila na odpoczynek, przemyślenia i relaks.
Boże Narodzenie to z całą pewnością wyjątkowe święta, ale w dużej mierze od ciebie zależy jak je spędzisz. Możesz zapomnieć o trapiących cię problemach i po prostu świętować. Nie każdy ma jednak szczęście, aby poczuć niezwykłą magię Bożego Narodzenia. Niektórzy muszą zmierzyć się z rodzinnymi konfliktami i napięciami. Tak dzieje się w wielu domach, nawet tych na pozór idealnych.
Spis treści
- Z kim świętować Boże Narodzenie?
- Gdzie spędzić Boże Narodzenie?
- Wigilia u rodziców czy u teściów?
- Święta to często czas trudnych pytań...
- Co robić w Boże Narodzenie, żeby się nie nudzić?
Z kim świętować Boże Narodzenie?
Z takim problemem często borykają się np. młode małżeństwa. Dużo pracują, nie mają czasu się sobą nacieszyć. Na święta chcą sami wyjechać gdzieś, odpocząć od stresów i pobyć razem. A rodzice mają pretensje – dlaczego dzieci spędzają święta poza domem? Zdarza się też tak, że niektórzy chcą zadowolić wszystkich. Często nie myśląc o sobie, przyjmują zaproszenia rodziców, teściów, bliskich. W efekcie wolne dni spędzają w pośpiechu. Warto w takiej sytuacji pamiętać, że życie to sztuka wyboru, a próba zaspokojenia oczekiwań wszystkich jest zazwyczaj niemożliwa.
Porada: Szczerze porozmawiaj z bliskimi o swoich potrzebach.
Gdzie spędzić Boże Narodzenie?
Zastanów się, jak i gdzie chcielibyście spędzić święta. Marzysz o ciepłym morzu czy górach? To decyzja twoja i partnera, a pozostali członkowie rodziny powinni ją uszanować. Poinformuj bliskich o powodach takiego wyboru. Podkreśl, że będziesz cały czas o nich pamiętać.
Porada: Przemyśl strategię i rozważ, kogo koniecznie musisz odwiedzić. Nie decyduj się na wizytę u nielubianej kuzynki tylko dlatego, że wypada. Zorganizuj czas w taki sposób, aby zyskać choć jeden dzień wyłącznie dla twojej najbliższej rodziny.
Wigilia u rodziców czy u teściów?
Wielu z nas wciąż wybiera święta w gronie rodziny. Wtedy też, już tradycyjnie, pojawia się dylemat: Wigilia u moich rodziców, u twoich, a może u obu po kolei?
Jeśli rodziny mieszkają blisko siebie, wieczór można podzielić i część Wigilii spędzić z jednymi, a część z drugimi rodzicami. Kiedy zaplanowanie logistyczne odwiedzin wszystkich nie jest możliwe, ustalcie, że w tym roku spędzacie Boże Narodzenie u teściów, a za rok jedziecie do twoich rodziców.
Takie rozwiązanie jest wygodne, kiedy w małżeństwie są małe dzieci - nie musicie ciągnąć ich do jednych i drugich dziadków tego samego dnia, a maluchy nie mają wrażenia, że święta spędzają w podróży.
Chociaż dużo się już zmieniło w polskich rodzinach, to rodzice wciąż niechętnie przychodzą do dorosłych dzieci, tłumacząc się tradycją, więc o wspólnych świętach u młodych raczej nie chcą słyszeć.
Ale może warto zmienić utarte schematy, jeśli nam nie odpowiadają? Spróbujcie umówić się, że Boże Narodzenie na zmianę cała rodzina spędza u was, potem u rodziców, a kolejne - u ulubionej cioci lub u dziadka. Dzięki temu nikt nie będzie się czuł poszkodowany.
Porada: Możliwości spędzenia Wigilii z rodziną jest wiele, ale najważniejsze jest ustalenie zasad na długo przed świętami - pozwoli to uniknąć niepotrzebnych niedomówień i sprzeczek.
Dalsza część tekstu po filmie:
Święta to często czas trudnych pytań...
Wszędobylskie ciotki, natrętni wujkowie – w każdej rodzinie trafiają się takie „rodzynki”. Nie oznacza to jednak, że masz poddać się ich dyktatowi i odpowiadać na każde pytanie. Nie pozwól bliskim na wchodzenie z butami w twoje życie.
Pamiętaj jednak, że takie osoby mają zazwyczaj dobre intencje. Nie możesz się na nie obrażać i być nietaktowna. Pomyśl, czy poświęcasz swojej rodzinie dość czasu. Jeśli nie, postaraj się, aby w ciągu roku znaleźć chwilę na rozmowę z krewnymi. Jak odpowiadać na pytania bliskich, żeby nikogo nie urazić?
- Jeśli czujesz, że siedzącą obok ciebie ciocię wprost korci, aby zapytać cię o wysokość twojej pensji czy o partnera, postaraj się sprowadzić rozmowę na bardziej neutralne tematy (np. zdrowie).
- Postaw sprawę jasno. Wyjaśnij bliskim, że przekraczając pewną granicę, naruszają twoją prywatność. Zaznacz wyraźnie, że nie masz ochoty tłumaczyć się ze swojego życia i wolisz cieszyć się atmosferą świąt. Uprzejmym tonem powiedz, że to twoja prywatna sprawa.
- Niedyskretne pytania możesz obrócić w żart. Albo za każdym razem odpowiadaj to samo. Jeśli wujek pyta cię, kiedy wyjdziesz za mąż, odpowiedz: „gdy przyjdzie na to czas”. A kiedy znajdziesz druga połówkę, to właśnie w święta przedstaw ją rodzinie.
Co robić w Boże Narodzenie, żeby się nie nudzić?
W wielu domach Boże Narodzenie wygląda podobnie: suto zastawiony stół, grający telewizor i niestety... wszechogarniająca nuda. Dzieci snują się bez celu po mieszkaniu, a dorośli dyskretnie zerkają na zegarek, słuchając co roku tej samej opowieści ciotki i zestawu anegdot wujka. W ten sposób tracisz szansę na naprawdę wyjątkowe przeżycia. Może być inaczej!
Wolne dni można wykorzystać na rodzinne spacery, podziwianie bożonarodzeniowych szopek czy słuchanie (i wspólne śpiewanie) kolęd. Warto przygotować kilka atrakcji, które zintegrują rodzinę.
Młodsze dzieci można zaciekawić quizem lub zabawami ruchowymi. Dobrym pomysłem są również kalambury czy wspólne układanie puzzli.
Jednak w ferworze przygotowań i wizyt często zapominamy o sobie. A szkoda, bo to czas, kiedy warto pozwolić sobie na małe przyjemności. Uwielbiasz kąpiel w olejkach? Masz ochotę na dobrą książkę? Zrób to. Należy ci się!
Czytaj też:
- Święta po rozwodzie. Jak uniknąć walki o dziecko w święta
- Święta bez stresu, czyli jak przygotować się do Świąt i nie zwariować
- Rodzina patchworkowa: czym jest i jak w niej żyć?
- Święta z rodziną: twórzmy nasze własne tradycje!
- Samotne święta. Co zrobić, gdy nie masz z kim spędzić Wigilii i Bożego Narodzenia?
miesięcznik "Zdrowie"