Ghosting, caspering, mooning i inne randkowe "trendy"

2019-09-03 12:40

Ghosting, mooning, caspering czy zombieing i benching – na pierwszy rzut oka, dla większości osób, terminy te są całkowicie obce, tymczasem okazuje się, że tak naprawdę przeważająca część współczesnych młodych dorosłych zetknęła się z tymi zjawiskami. Dotyczą one relacji międzyludzkich i osoby, które są ich adresatami, zazwyczaj doświadczają z tego powodu znaczny dyskomfort, a czasami nawet i cierpienie. Sprawdź, czym są wymienione wyżej trendy randkowe, przeczytaj, jakie mogą być ich przyczyny, a także dowiedz się, do czego mogą one doprowadzać.

Ghosting, caspering, mooning i inne randkowe trendy
Autor: gettyimages.com Wymienione trendy randkowe związane są przede wszystkim z wirtualnym randkowaniem.

Spis treści

  1. Skąd się biorą współczesne trendy randkowe?
  2. Jakie mogą być konsekwencje współczesnych trendów randkowych?
  3. Jak sobie radzić ze współczesnymi trendami randkowymi?

Ghosting, caspering czy mooning to zachowania, z którymi zetknęła się część młodych randkujących ludzi. Na czym one polegają?

Ghosting, czyli był, a potem się zmył

Niejednokrotnie dziewczyna czy chłopak zdążą opowiedzieć swoim znajomym, jak to trafili na cudowną osobę, z którą świetnie im się wymienia wiadomości czy spędza czas, po czym… ten ktoś całkowicie znika tak, jakby zapadł się pod ziemię. Nie odpisuje na wiadomości, kasuje profil z danej aplikacji społecznościowej, nie sposób po prostu w jakikolwiek sposób się z nim spotykać. Ghosting to problem, w którego przypadku jedna z randkujących osób nagle, całkowicie urywa kontakt z drugim człowiekiem.

Caspering, czyli odpowiem, ale nie od razu

Caspering uznawany jest za odmianę ghostingu i może on w jego adresacie wzbudzać znaczną nawet konsternację. Tutaj bowiem ta druga strona i owszem, odpisuje na wiadomości, ale robi to z dużym opóźnieniem, bo po kilkunastu godzinach czy nawet dopiero po kilku dniach. Teoretycznie więc kontakt pomiędzy dwiema osobami jest, w praktyce… go nie ma.

Mooning, czyli ukryta ignorancja

Z mooningu korzystają różne osoby – czasami są to ludzie, którzy mają dość swojego wielbiciela, bo zwyczajnie dręczy ich wiadomościami, czasami natomiast korzystają z niego osoby, które chcą dać tej drugiej osobie znać, że nie są zainteresowane kontaktami z nią.

Mooning polega na tym, że np. powiadomienia z konwersacji z drugą osobą zostają wyciszone – teoretycznie docierają więc one do adresata, nikłe są jednak szanse na to, że kiedykolwiek się on z nimi zapozna.

Zombieing, czyli gdy echo przeszłości powraca

Zombieing uznawany jest za jeden z najokrutniejszych trendów randkowych – boli on szczególnie wtedy, gdy dochodzi do niego pomiędzy dwiema osobami, które swego czasu łączyły jakieś silne uczucia.

O zombieingu można mówić wtedy, gdy upływa długi czas od zerwania kontaktów – tygodnie czy miesiące – aż w końcu jedna z osób otrzymuje od drugiej z pozoru niewinną wiadomość (np. "co słychać" czy "mam nadzieję, że wszystko u ciebie w porządku").

Benching, czyli potrzeba posiadania kogoś "na zaś"

Benching porównywany jest do trzymania kogoś na haku – tej pierwszej osobie na tej drugiej tak naprawdę do końca nie zależy, ze względu jednak na to, że nigdy nie wiadomo, czy trafi się ktoś lepszy, kontakt jest jednak podtrzymywany. Nie jest on co prawda regularny, ale sporadyczna wymiana wiadomości ma na celu utrzymanie znajomości "na wszelki wypadek".

Haunting, czyli nie zapominaj, że istnieję

Haunting to kolejny przykry trend randkowy, również dotyczący osób, które teoretycznie zerwały ze sobą kontakt. Polega on na tym, że jedna osoba – niby pozornie – daje drugiej znać, że mimo wszystko w pewien sposób jest nią zainteresowana. Klika "lubię to" przy jej postach w serwisach społecznościowych, wyświetla relacje na Instagramie, a jednocześnie nie zdobywa się na to, aby po prostu napisać zwyczajną wiadomość.

Cushioning, czyli szybka "wymiana" drugiej połowy

Cushioning to zjawisko, które spotykane jest u zajętych osób – porównywane ono jest do miękkiego lądowania. Polega ono na tym, że człowiek będący w związku flirtuje w tym czasie z jakimiś innymi osobami. Zazwyczaj flirt ten jest raczej niewinny, ma on jednak na celu – w razie rozpadu dotychczasowej relacji – szybkie przejście do kolejnego związku.

Skąd się biorą współczesne trendy randkowe?

Za podstawową przyczynę tego, że współczesne randkowanie i relacje między młodymi ludźmi wyglądają tak, jak wyglądają, można uznać to, że zwyczajnie… coraz trudniej jest nam się ze sobą komunikować.

Chociażby ghosting czy caspering biorą się stąd, że ludzie nie potrafią jednoznacznie powiedzieć, że z danej relacji nic nie wyjdzie. Różne są tego przyczyny – czasami osoba, które chce zakończyć komunikację, obawia się skrzywdzenia drugiego człowieka, a czasami nie chce ona być "tym złym" – łatwiej więc po prostu oczekiwać, że adresat wcześniejszych wiadomości sam zrozumie, co jest na rzeczy.

Benching i cushiong prezentowane mogą być przez osoby, które w wyjątkowy sposób boją się samotności. W przeszłości związki próbowano raczej naprawiać niż od razu zrywać, dzisiaj rozstania są, niestety, na porządku dziennym. To właśnie obawy przed pozostawaniem choćby przez chwilę singlem prowadzą do tego, że niektórzy ludzie starają się mieć zawsze w swoim otoczeniu kogoś, kto w razie rozstania zastąpi im dotychczasowego partnera.

Jeszcze inne jest podłoże jednego z tych trendów, który jest związany z najtrudniejszymi emocjami – zombieingu. Charakterystyczny jest on dla tych ludzi, którzy pozostają w relacji przerywanej.

Z jednej strony związek uległ zakończeniu, z drugiej partnerzy wciąż coś do siebie czują – czasami jedna z osób chciałaby wrócić, ale nie umie tego powiedzieć wprost i woli niejako „zaczepiać” swojego wcześniejszego partnera, licząc na to, że to on przejmie inicjatywę i ostatecznie się ze sobą zejdą.

Jakie mogą być konsekwencje współczesnych trendów randkowych?

Wydawałoby się, że opisane trendy randkowe – które dotyczą przede wszystkim świata wirtualnego – nie powinny prowadzić do żadnych zagrożeń, w praktyce jednak bywa całkowicie inaczej.

Skutkować one mogą różnymi problemami i to zarówno u doświadczających je osób, jak i tych, które same je stosują. Człowiek, który wielokrotnie styka się z ghostingiem czy casperingiem, może w końcu stracić wiarę w ludzi i po pewnym czasie bardzo nawet trudne może dla niego być wejście w zdrową, prawidłowo kształtującą się relację.

Osobom, które starają się zapomnieć o dawnych chwilach i zacząć nowe życie, doświadczanie zombieingu czy hauntingu może to skutecznie utrudniać i być źródłem nawet i cierpienia – w związku z tymi pozornie niewinnymi wiadomościami czy sygnałami świadczącymi o jakimś zainteresowaniu tej drugiej osoby, mogą one po prostu odczuwać znaczne nawet cierpienie.

Jak sobie radzić ze współczesnymi trendami randkowymi?

Przede wszystkim warto je znać, bo umożliwi to nam ich szybkie rozpoznawanie – trudno stworzyć dobrą relację z kimś, kto korzysta z opisanych trendów randkowych. Najważniejsze jest jednak to, aby samemu starać się unikać korzystania z tychże trendów – należy pamiętać, że najwięcej między dwojgiem ludzi zbudować można po prostu dzięki rozmawianiu i wyraźnemu komunikowaniu swoich potrzeb, problemów i oczekiwań.

O autorze
Lek. Tomasz Nęcki
Absolwent kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Wielbiciel polskiego morza (najchętniej przechadzający się jego brzegiem ze słuchawkami w uszach), kotów oraz książek. W pracy z pacjentami skupiający się na tym, aby przede wszystkim zawsze ich wysłuchać i poświęcić im tyle czasu, ile potrzebują.