Dobre relacje w rodzinie. Jak utrzymać dobre, rodzinne relacje?
Jak utrzymać dobre relacje w rodzinie, kiedy składa się ona z obecnych i byłych partnerów, naszych dzieci, dzieci partnerów i dziadków z obu stron? W takich chwilach wyrozumiałość i spokój to podstawa aby przeżyć święta bez zgrzytów.
Spis treści
Jak utrzymać dobre relacje w rodzinie? Oto kilka prostych zasad, które pomogą przetrwać nie tylko święta, ale i każde rodzinne spotkanie w zgodzie i spokoju.
Dobre relacje: najpierw dzieci
W tej zawiłej sytuacji to one są i będą najważniejsze. Potrzebują i taty, i mamy, którzy muszą odbudować zachwiane poczucie bezpieczeństwa. Życie z byłym partnerem będzie teraz opierało się na kompromisach w wielu sprawach, np. trzeba będzie „dzielić się” dziećmi w święta.
Dobre relacje: wykorzystuj okazje
Rodzinne spotkania są dla waszych pociech okazją, by spotkać się z osobami, które były kiedyś częścią ich życia. Jeśli tylko można, zabierajcie je ze sobą. Dzięki temu również babcia i dziadek, a także krewni będą mogli porozmawiać z malcami, nacieszyć się nimi.
Dobre relacje: nie rywalizujcie
Wojna na prezenty sprawi, że dziecku będzie trudniej. Kwestię upominków czy innych niespodzianek warto omówić wcześniej, przed świętami, urodzinami itp.
Nie faworyzuj swoich dzieci. Trzeba je obdzielać sprawiedliwie. Zarówno prezentami, jak i czasem oraz uczuciami. Nie po równo, ale tak jak potrzebuje tego każde z nich. Dzięki temu nie będą rywalizować o wasze względy. Gdy sama organizujesz przyjęcie i zapraszasz dzieci partnera, dowiedz się, co lubią, co im wolno. Jeśli to nastolatki, których w domu nie częstuje się winem, uszanuj tę zasadę.
Dobre relacje: nie krytykuj byłego partnera
To prawda, że spotkania z twoją rodziną mogą być okazją, by wypłakać się siostrom, jakim draniem jest były mąż, bo nie zabierze waszego syna na ferie w góry, choć obiecał. Albo dzielenia się z nimi satysfakcją, że „jednak mu się nie wiedzie, stracił pracę”, albo „jakoś długo starają się o dziecko”. Dla dzieci ojciec zawsze będzie tylko jeden, dlatego nie oczerniaj go, gdy pociechy są w pobliżu. Niewykluczone, że jeszcze nie potrafisz powiedzieć nic pozytywnego o byłym mężu, ale postaraj się być neutralna, a to, co myślisz, zawsze możesz wyrzucić z siebie w obecności przyjaciółki, siostry czy mamy.
Dobre relacje: szanuj mamę pasierbów
Gdy dzieci twojego partnera pojawiają się w waszym domu, nie komentuj: „Jak ta wasza mama was ubrała w taki mróz!”. Jeżeli rzeczywiście uważasz, że dzieciom może być zimno, bez zbędnych uwag znajdź im coś ciepłego. Pokaż pasierbom, że liczysz się z regułami, które mają na co dzień. „Wasza mama prosiła, żebyście poszli spać o dziesiątej” – to pokaże dzieciom, że nie jesteście rywalkami. Do niej natomiast dotrze informacja, że dbasz o jej dzieci i szanujesz jej decyzje. Dzięki temu będzie ci je powierzała bez obaw.
Dobre relacje: chroń przed brakiem taktu
Jeśli wśród bliskich są osoby, które lubią wiedzieć wszystko o wszystkich, dopilnuj, by nie robiły tego kosztem najmłodszych. Bądź czujna, gdy ciocia próbuje zmusić dziecko do porównywania, kto z rodziców jest dla niego lepszy, czy nowa mama krzyczy. Grzecznie i zdecydowanie przerywaj takie rozmowy.
Dobre relacje: reaguj, kiedy pojawia się bunt
„Chcę, żebyście znowu byli razem!” – zdarzy ci się usłyszeć nieraz. Szczególnie w wyjątkowo ważnych dla dziecka chwilach, w których kiedyś mama i tata towarzyszyli mu wspólnie. Dziecko najczęściej reaguje agresją, gdy nie potrafi poradzić sobie z trudną sytuacją. Postaraj się więc cierpliwie tłumaczyć, że teraz będzie inaczej, ale to wcale nie znaczy, że gorzej.
miesięcznik "Zdrowie"
Polecany artykuł:
Porady eksperta