Czujesz, że partner ma nad tobą władzę? Psycholog podaje 5 czerwonych flag
Zdrowa relacja powinna opierać się na wzajemnym szacunku i równości. Gdy jeden z partnerów ma większą władzę w związku, jego pragnienia i potrzeby mają wyższy priorytet. To prowadzi do nierównowagi, która może negatywnie odbijać się na drugiej połówce. Istnieje kilka znaków ostrzegawczych, które pozwolą zidentyfikować ten problem - podkreśla psycholog.
Związek kojarzy się z równowagą - druga połowa lub partner to określenia, które wskazują na podział władzy. I choć samo założenie może być idealistyczną wizją, eksperci podkreślają, że osoby w zdrowych związkach powinny dążyć do tego celu, ale w wielu relacjach równowaga sił jest mocno zachwiana.
W rzeczywistości oznacza to, że cele i potrzeby jednej osoby, są wyżej niż drugiej. Potężny partner korzysta na tej dynamice, a słabszy narażony jest na cierpienie. Psycholog dr Juliana Breines wskazuje 5 zachowań, które świadczą o braku równowagi w związku.
Tylko ty przepraszasz
Władza może sprawiać, że motywacja osoby do pracy nad sobą oraz przepraszania za przewinienia, maleje. Potwierdziły to także badania, które wykazały, że rządzący rzadziej przepraszają i częściej szukają wymówki, która usprawiedliwiłaby ich negatywne zachowania oraz obwiniają partnera.
Eksperci wskazują, że osoby, które nie mają władzy, są bardziej skłonne do szczerych przeprosin, wyrażenia skruchy, zadośćuczynienia i wzięcia odpowiedzialności, nawet gdy nie zawinili.
Czujesz, że nie możesz być sobą
Osoba, która dzierży władzę w związku, często ma większą swobodę do wyrażania siebie. Wówczas drugi z partnerów, któremu brakuje władzy, może odczuwać presje, a wraz z nią starać się dostosowywać do zachowania zgodnie z potrzebą ukochanej osoby. Potwierdziło to kilka badań naukowych.
Jedno z nich wykazało, że osoby mający mniejszą władzę w związku, często ukrywają negatywne emocje, a ich romantyczni partnerzy nie mieli takich zahamowań. Z kolei inna analiza potwierdziła, że nawet myślenie o tym, iż ktoś ma nad inną osobę kontrolę i władzę, sprawiało, że ludziom trudniej było dzielić się swoimi prawdziwymi odczuciami.
Czujesz, że partner traktuje cię jak przedmiot
Według ekspertów osoby dzierżące władze są bardziej skłonne do uprzedmiotawiania innych oraz oceniania pod kątem ich przydatności. To postrzeganie potwierdził jeden z eksperymentów, w którym heteroseksualni uczestnicy, którzy zajmowali stanowiska władzy, postrzegali osoby płci przeciwnej za pomocą procesów poznawczych wykorzystywanych do określania przedmiotów fizycznych.
Taka sytuacja związana z efektem postrzegania ludzi przedmiotowo – w opinii specjalistów – może zwiększać prawdopodobieństwo wykorzystania seksualnego.
Tylko partner może dokuczać, ty nie masz takiego prawa
Dokuczanie to pewne urozmaicenie związku. Może być zabawne, ale także szkodliwe, jeśli jego celem jest poniżenie lub upokorzenie. Badania wykazały, że osoby piastujące władzę częściej mają tendencję do dokuczania innym, w bardziej bezpośredni i wrogi sposób.
Osoby o niższej władzy są mniej skłonne do dokuczania, a nawet jeśli to robią, zazwyczaj czynią to w sposób miły i uprzejmy. Prawdopodobnie dlatego, że obawiają się o negatywną reakcję ze strony osoby, która przewodzi.
Źle się czujesz w towarzystwie partnera
Najbliższe środowisko, w jakim funkcjonuje dana osoba, ma wpływ na jej swobodę w realizowaniu celów i oczekiwania pozytywnych bodźców. W środowisku pełnym zagrożeń osoba może czuć się ograniczona w swoich zachowaniu i wyrażaniu siebie. Dlatego partnerzy posiadające władze, czują częściej dumę, szczęście i rozbawienie, a partnerzy o mniejszej władzy – dyskomfort, zakłopotanie i wstyd.
Czasami nierównowagę w związku można naprawiać, zwłaszcza gdy partner jest skłonny do pracy nad relacją i sobą. Ale często brak równowagi sił może być przyczyną rozpadu relacji – i powinno, gdy druga połówka nie chcę rozmawiać, a nadużycia ranią osobę o mniejszej władzy, ponieważ z czasem nierównowaga sił może być czynnikiem ryzyka przemocy ze strony partnera.
Jeśli zauważasz powyższe znaki ostrzegawcze u siebie, warto zwrócić się o pomoc specjalistów i bliskich ci osób, by ponownie ocenić związek oraz poprawić twoje samopoczucie.