Białe małżeństwo: na czym polega i jakie są jego przyczyny? Jak zawrzeć białe małżeństwo?
Białe małżeństwo to związek, w którym partnerzy nie uprawiają seksu. Jego przyczyny mogą być bardzo różne - przeczytaj, co powoduje, że ludzie decydują się na życie w białym małżeństwie i dowiedz się, czy tego rodzaju związek można oficjalnie zawrzeć.
Spis treści
- Białe małżeństwo: na czym polega?
- Białe małżeństwo: przyczyny
- Jak brak seksu wpływa na związek?
- Jak zawrzeć białe małżeństwo?
Białe małżeństwo: na czym polega?
Białe małżeństwo wzięło swą nazwę od koloru sukni, który przybiera panna młoda - dziewica podczas ślubu. Tyle że, przynajmniej teoretycznie, później zarówno ona, jak i jej mąż rozpoczynają życie seksualne. Tymczasem osoby żyjące w białych małżeństwach (które tak naprawdę małżeństwem być nie muszą, mogą pozostawać w wolnym związku - termin ten nie jest żadnym sformułowaniem oficjalnym) całkowicie i z różnych powodów z uprawiania seksu rezygnują.
W historii znajdziemy niejeden przykład białego małżeństwa. W takim żyła święta Kinga z Bolesławem V Wstydliwym i Leszek Czarny z księżniczką Grzymisławą halicką. Hipotez na ich temat jest mnóstwo: jedna mówi, że w pierwszym związku nie było seksu z inicjatywy, świętej już przecież. Kingi, druga zupełnie temu zaprzecza - to panowie mieli nie chcieć konsumować swoich małżeństw z żonami, za to sami mieli pozostawać w relacji homoseksualnej. Ze sobą nawzajem, ponieważ obie pary żyły w tych samych czasach. Tej hipotezie mógłby z kolei przeczyć fakt, że Bolesław V Wstydliwy usynowił Leszka Czarnego...
Jak było naprawdę - nie wiadomo. To działo się jednak w XIII wieku - w dzisiejszych czasach białe małżeństwo wydaje się rzeczą raczej niespotykaną. Z każdej strony jesteśmy otoczeni seksem - pojawia się on w filmach, reklamach, często, ale zazwyczaj tylko półżartem, półserio, poruszany jest w koleżeńskich rozmowach. Osób żyjących w białych małżeństwach jest jednak znacznie więcej niż mogłoby się wydawać.
Białe małżeństwo: przyczyny
Powodów, dla których partnerzy rezygnują z uprawiania seksu, który dla większości jest niezbędnym elementem związku, może być co najmniej kilka:
1. Białe małżeństwo z powodów religijnych
- Seks przedmałżeński
Najczęściej przyjmuje się, że jeśli już ktoś decyduje się na życie bez seksu, to pewnie jest osobą bardzo wierzącą. Czasem rzeczywiście tak się dzieje - narzeczeni czy po prostu pary jeszcze przed ślubem, zgodnie z zasadami nauki Kościoła katolickiego, decydują się na współżycie dopiero po zawarciu związku małżeńskiego.
Uwaga!
Warto jednak dodać, że Kościół katolicki "wymaga" jedynie rezygnacji z życia seksualnego przed ślubem - później nie tylko nie ma takiego wymogu, a wręcz przeciwnie - jednym z celów katolickiego małżeństwa jest spłodzenie dzieci. Osoby, które tłumaczą więc fakt nieuprawiania seksu z małżonkiem wymogami religijnymi albo tak naprawdę nie znają zasad wiary katolickiej, albo kryją za tym wyjaśnieniem inne przyczyny swojej niezgody na seks.
- Związek osób po rozstaniu z żoną/mężem
Z przyczyn religijnych ze współżycia rezygnują nie tylko katolicy przed ślubem, ale i osoby starsze - po rozstaniach, które w praktyce nie tworzą już związku z mężem/żoną, ale według Kościoła cały czas są małżeństwem. Te osoby, jeśli nie chcą żyć w grzechu, nie mogą uprawiać seksu z nowym partnerem/partnerką, bo cudzołożą. W tym przypadku rezygnacja z seksu wymaga zazwyczaj od nich więcej wyrzeczeń niż od par, które jeszcze małżeństwem nie są, ale wiedzą, że wkrótce będą. Osoby, które są w związku z nowymi partnerami, a chcą żyć w zgodzie z nauką Kościoła, mają tak naprawdę tylko jedno wyjście - rozpocząć proces kanoniczny mający na celu stwierdzenie nieważności małżeństwa.
2. Aseksualizm
Aseksualizm nazywany jest czwartą - obok homo-, hetero- i biseksualizmu - orientacją seksualną. Podobno aseksualny jest 1% ludzi na świecie. Osoba aseksualna nie musi się powstrzymywać przed uprawianiem seksu - jak ktoś żyjący w celibacie. Dla niej brak życia seksualnego nie jest żadnym wyrzeczeniem - nie odczuwa ona popędu płciowego. Przyczyn aseksualizmu upatruje się w stresie, depresji, molestowaniu seksualnym w dzieciństwie, jednak aseksualiści podkreślają, że często żadna z nich ich nie dotyczy - po prostu od zawsze nie odczuwają popędu wobec innych osób. Nie znaczy to jednak, że nie potrafią ich darzyć romantycznymi uczuciami - są w stanie stworzyć związek oparty wyłącznie na bliskości emocjonalnej.
Związek dwóch osób aseksualnych ma bardzo duże szanse na bycie szczęśliwym, jednak związek aseksualisty z osobą pragnącą także bliskości cielesnej dla obu stron może stanowić źródło wyrzeczeń, nieporozumień, będzie dawał poczucie dyskomfortu - w końcu każdy z partnerów w takiej relacji ma inne oczekiwania.
3. Homoseksualizm partnera
Pary żyjące w białych małżeństwach nie uprawiają seksu również z powodu homoseksualnej orientacji jednego z partnerów. To bardzo trudna sytuacja dla żony/męża takiej osoby - jest ona odtrącana przez osobę, z którą chciałaby nawiązać bliskość, a najczęściej nie wie, z jakiego powodu - homoseksualizm partnera jest przecież utajony. Nierzadko więc czuje się odpowiedzialna/-y za ten stan rzeczy, stara się zainteresować sobą ukochanego/ukochaną i znów zostaje odtrącona. Nie oznacza to, że partner gej czy partnerka lesbijka na innych płaszczyznach traktuje osobę, z którą tworzy białe małżeństwo źle: może zaskakiwać ją wystawnymi kolacjami, pomagać swoimi poradami, wyręczać w obowiązkach domowych. Nie zmienia to jednak faktu, że ukryty homoseksualista żyjący w heteroseksualnej relacji żyje w nieprawdzie - okłamuje nie tylko partnera, ale i siebie.
4. Białe małżeństwo jako skutek złych doświadczeń
Niekiedy "złe doświadczenia" to za mało powiedziane - osoby, które doświadczyły gwałtu, były molestowane w dzieciństwie, mimo ogromnej miłości do swojego partnera/partnerki, mogą nie potrafić mu jej okazać. Taka osoba nie jest "oziębła" lub jest taka tylko pozornie - tak naprawdę bardzo "chciałaby chcieć" zaangażować się w relację również fizycznie, ale traumatyczne doświadczenia jej na to nie pozwalają.
5. Inne przyczyny
Białe małżeństwo może też być spowodowane innymi przyczynami - różnicą w temperamencie seksualnym partnerów - gdy ten z większym libido w końcu "poddaje się" i rezygnuje z prób współżycia z małżonkiem (a czasem podejmuje te próby z kimś innym...), ogromnym stresem przeżywanym przez jednego z partnerów. Seksowi czasem nie sprzyja narodzenie dziecka i całkowite skupienie się na nim jednego z rodziców (najczęściej matki), albo wspólnie przeżywana tragedia w rodzinie, nieporozumienia w sferze emocjonalnej. Wbrew pozorom, gabinety seksuologów i psychologów pełne są par, których problemem jest właśnie brak seksu. Ciągle mają one nadzieję, że zdołają sobie pomóc i bardzo często tak właśnie się dzieje - gorzej, jeśli tylko jedna strona jest przekonana do terapii, a druga w ogóle nie chce z niej skorzystać lub oboje nie popierają tego pomysłu. Tymczasem wizyta u specjalisty w wielu przypadkach może się okazać jedynym ratunkiem dla związku.
Jak brak seksu wpływa na związek?
To, jak będą się układać relacje w białym małżeństwie, zależy od przyczyn jego "zawarcia". Partnerzy, którzy chcą zachować dziewictwo do ślubu, a później prowadzić życie seksualne, będą mieć zazwyczaj z tym mniej problemów niż ci, którzy, związani węzłem małżeńskim z osobą, z którą już się rozstali, chcieliby zawrzeć nowy związek. W tym wypadku jest bardzo prawdopodobne, że pojawi się frustracja: albo z powodu wymuszonej abstynencji seksualnej, albo z powodu życia, z punktu widzenia Kościoła, w grzechu - gdy partnerzy, koniec końców, zdecydują się na współżycie.
W bardzo złej sytuacji są też heteroseksualne osoby, które żyją w związku z partnerem/-ką, który/-a w rzeczywistości jest gejem/lesbijką. W tej sytuacji decyzja na dokonanie coming outu pomoże nie tylko żyć w zgodzie z sobą osobie homoseksualnej, ale też i nie krzywdzić swojego partnera/-ki i dać mu/jej szansę na szczęśliwe życie. W tej sytuacji katolicy nie powinni mieć żadnych problemów ze stwierdzeniem nieważności małżeństwa.
Białe małżeństwo może być jednak udane i stanowić trwałą relację - zazwyczaj jednak w przypadku osób aseksualnych lub po prostu tych, które z własnej i nieprzymuszonej woli, bez żadnych wyrzeczeń się na nie decydują, np. dla osób w starszym wieku. Często bardziej zależy im na tym, by po prostu mieć przy sobie bliską osobę: kompana do rozmowy, wsparcie w trudnych chwilach, a nie partnera do seksu.
Jak zawrzeć białe małżeństwo?
Białe małżeństwo nie może być w żaden sposób zawarte. Katolik może złożyć przyrzeczenie zachowania czystości, ale dotyczy ono tylko kawalerów i panien, którzy chcą poczekać z uprawianiem seksu aż do zawarcia sakramentu małżeństwa. Może je też złożyć osoba, która nigdy nie ma zamiaru brać ślubu i prowadzić życia seksualnego. Teoretycznie więc dwie osoby aseksualne mogą mieszkać ze sobą, jeśli nie uprawiają seksu i nie są małżeństwem, jednak tego rodzaju związku nie można "zawrzeć" w Kościele. Natomiast katolik już po zawarciu sakramentu ma "za zadanie" dalej rozmnażać się, a więc i prowadzić życie seksualne.
Porady eksperta