6 planszówek, które pomogą przetrwać kwarantannę
W ostatnim czasie nasza codzienność stale się zmienia. Część z nas zyskała w ciągu dnia dodatkowe godziny, a członków rodziny, których często widzieliśmy tylko w przelocie przy popołudniowych posiłkach, mamy teraz bliżej, częściej i intensywniej. I choć należy zachować równowagę między indywidualnymi i wspólnymi zajęciami, warto wykorzystać tę okazję i dodatkowy czas, by wzmocnić naszą więź i po prostu nieco odetchnąć.
Spis treści
Tam, gdzie pojawia się chwila wolnego, kilka bliskich osób i potrzeba znalezienia wspólnego zajęcia na ratunek przychodzą… planszówki!
Wartość dodana
Gry planszowe, podobnie jak książki, potrafią opowiadać niezwykłe historie, które są w stanie na długie godziny odciągnąć nas od szarej rzeczywistości i przenieść w zupełnie inny świat. Z serią Wsiąść do Pociągu możemy wcielić się w prekursorów kolejnictwa i przemierzać wzdłuż i wszerz Europę, Stany Zjednoczone czy Afrykę, rozbudowując sieć komunikacyjną i tworząc nowe połączenia pomiędzy miastami. Z kolei w grze Everdell odwiedzamy leśne osady, zamieszkałe przez rozmaite gatunki zwierząt. Jako przywódcy cywilizacji będziemy musieli mądrze zarządzać dostępnymi możliwościami i zasobami.
W inny świat zabrać nas może również Dixit – niezwykła gra wyobraźni, pobudzająca naszą kreatywność do działania. To słowna zabawa, bazująca na skojarzeniach do kolorowych, wieloznacznych kart. Już same ilustracje wprowadzają uczestników w wyjątkowy nastrój.
Żywotność umysłu
Dużo się ostatnio mówi o domowych ćwiczeniach, które mają zapewnić niezbędną dawkę ruchu naszemu ciału, ale co z umysłem? W końcu on też potrzebuje odpowiednich bodźców, aby stale się rozwijać! Możemy oczywiście rozwiązywać krzyżówki czy oglądać popularnonaukowe programy, ale gry mają nad nimi przewagę – są aktywnością z założenia grupową, a interakcja z innymi osobami ma dodatkowe korzyści społeczne.
Dynamiczne karcianki nigdy nie wychodzą z mody – pozwalają nam ćwiczyć refleks, spostrzegawczość i zapamiętywanie. W dodatku ich zasady są proste, a rozgrywki trwają zwykle od 5 do 30 minut, więc żadne wymówki nie obowiązują, gdy proponujemy udział któremukolwiek z domowników. Temat i sposób zabawy możemy dobrać całkowicie do naszych upodobań.
Jeśli jesteśmy fanami prostych rozwiązań, z pewnością spodoba nam się Jungle Speed, w którym musimy uważnie obserwować pojawiające się na stole symbole. Naszym zadaniem jest zauważenie pary i jak najszybsze chwycenie znajdującego się na środku stołu totemu. A jeśli sam trening spostrzegawczości to za mało, spróbujmy gry Cortex, w której również musimy błyskawicznie reagować, jednak zadania do wykonania są znacznie bardziej zróżnicowane: od labiryntów i puzzli, poprzez zapamiętywanki aż do kart z fakturą, które będziemy rozpoznawali za pomocą dotyku.
Śmiech to zdrowie
Na koniec najważniejszy aspekt gier – wspólna zabawa, która ma iście terapeutyczną moc. Nic nie zbliża nas z drugim człowiekiem tak doskonale, jak śmiech, który wspiera budowanie pozytywnych wspomnień, a ponadto skutecznie obniża nasz poziom stresu. Nie bez powodu poczucie humoru jest wymieniane jako jedna z najbardziej docenianych ludzkich cech!
Jeśli chcecie po prostu dobrze się bawić przy akompaniamencie wybuchów śmiechu, zwróćcie uwagę na gry słowne i ruchowe – takie, które będą generowały wiele zabawnych pomyłek. Codzienną dawkę aktywności zapewnią nam Skaczące jajeczka – naszym zadaniem będzie wykonywanie określonych czynności z plastikowymi jajeczkami w różnych zgięciach ciała. W dodatku, jak twierdzą użytkownicy, odtańczenie kurzego tańca skutecznie odpędza wszystkie smutki.
Porady eksperta
Więcej inspiracji znajdziesz na rebel.pl