15 pytań, które mogą ocalić związek. Odważysz się je zadać?
W miłości, podobnie jak w życiu, zdarzają się wyzwania. Kiedy w związku zaczyna dziać się źle, niezwykle ważne jest podjęcie działań, które pozwolą na zrozumienie i przezwyciężenie trudności. Jednym z cennych narzędzi do analizy stanu związku jest Trójkąt Miłości według Roberta Sternberga.
Profesor Uniwersytetu Cornella, Robert J. Sternberg, to uznany na całym świecie amerykański psycholog, który przedstawił miłość jako trójkąt składający się z trzech kluczowych elementów: zaangażowania, intymności i namiętności. Naszym czytelnikom polska psycholog, Aneta Krakowińska, przybliża założenia tego trójkąta i podpowiada, jak go wykorzystać do oceny (i naprawy) związku.
3 składniki trójkąta miłości
Zaangażowanie, namiętność, intymność. Aby miłość była kompletna, każdy z tych składników powinien być obecny w odpowiednich proporcjach.
- Jeżeli zauważymy, że nasz związek przechodzi przez kryzys, zastanówmy się, jak kształtują się te trzy obszary miłości - radzi ekspertka.
Lista pozornie prostych pytań może pomóc zgłębić te aspekty. Trzeba je zadać sobie i partnerowi. Niektóre z nich mogą prowadzić do smutnej refleksji i skłaniać do szczerych rozmów. Są kluczowe dla zrozumienia, co dzieje się w związku.
Czytaj także; 7 sygnałów, że ten związek już nie rokuje. Psycholog radzi, kiedy odpuścić
Trójkąt miłości: 5 pytań o zaangażowanie
Zaangażowanie to siła zobowiązań, wzajemnego wsparcia i dążenia do wspólnych celów. Po czym je rozpoznamy? Np. pytając:
- Czy oboje jesteśmy zaangażowani tak samo w dbanie i rozwój związku?
- Czy nie poświęcam się zbyt mocno dla drugiej osoby, czy robię coś kosztem siebie?
- Czy nadal mam poczucie bezpieczeństwa w tej relacji/czuję wsparcie partnera?
- Czy jestem odpowiedzialny za swój związek?
- Czy nadal mamy wspólne plany na przyszłość?
Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, czy oboje partnerzy angażują się równie mocno w rozwój relacji. Poczucie bezpieczeństwa, odpowiedzialność za związek oraz wspólne plany na przyszłość są kluczowymi wskaźnikami trwałego zaangażowania, kształtującego solidne fundamenty związku.
Trójkąt miłości: 5 pytań o intymność
Intymność stanowi delikatną tkaninę relacji, gdzie uczucie zaufania, przyjaźni i wspólnych chwil odgrywa kluczową rolę. Gdy zastanawiamy się nad zdrowiem obszaru intymności w związku, kierujemy uwagę na elementy, które budują głębokie więzi i poczucie wspólnego doświadczenia.
Te pytania pomogą określić, czy ten obszar związku wymaga działania.
- Czy nadal ufam swojemu partnerowi, czy powierzam mu swoje sekrety/czy mam przed partnerem tajemnice?
- Czy jest moim najlepszym przyjacielem, z którym dzielę się codziennymi troskami i radościami?
- Czy to, co dotyczy naszej relacji, jest tylko nasze czy do naszego związku zaczęły ingerować osoby trzecie?
- Czy nadal celebrujemy wspólne chwile?
- Czy nasza komunikacja jest dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb?
Skupienie się na tych aspektach pozwala na budowanie głębokich więzi, które stanowią istotę trwałego i satysfakcjonującego związku.
Trójkąt miłości: 5 pytań o namiętność
Miłość to nie tylko zobowiązanie i przyjaźń, ale również namiętność, która nadaje związkowi wyjątkową iskrę i intensywność. W tym aspekcie zwracamy uwagę na subtelne, ale istotne elementy, które tworzą atmosferę fizycznej i emocjonalnej bliskości.
Jeśli zaczynamy mieć wątpliwości, sprawdźmy:
- Czy nadal pożądam swojego partnera?
- Czy nadal podziwiam coś w swoim partnerze, co wzbudza mój zachwyt?
- Czy lubię dotykać, całować swojego partnera, czy nadal są czułe gesty i słowa?
- Czy odczuwam przyjemność z bliskości fizycznej z partnerem?
- Czy jestem zazdrosny o swojego partnera?
Pytania o pożądanie, zachwyt, fizyczną bliskość, przyjemność oraz zazdrość i komunikację składają się na kompleksową ocenę zdrowia intymnego wymiaru relacji. Dzięki szczerej i otwartej komunikacji mamy szansę nie tylko ocalić swój związek, ale także jeszcze bardziej go wzmocnić.
Czytaj także: Każda relacja bywa toksyczna. Kiedy mamy prawdziwy problem wyjaśnia psycholog
Pracuje w Poradni Zdrowia Psychicznego Harmonia, Grupa LUX MED. Psycholog, socjolog, ekonomista. Aktualnie w trakcie czteroletniego szkolenia psychoterapeutycznego. Wykładowca Executive MBA, wieloletni wykładowca akademicki - między innymi psychologii klinicznej, psychologii społecznej i psychologii biznesu. Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.