#Magazyn
Magazyn Poradnika Zdrowie to miejsce, w którym znajdziecie starannie wybrane treści. Przygotowujemy je we współpracy nie tylko z lekarzami wszystkich specjalizacji oraz innymi ekspertami zajmującymi się szeroko pojętą tematyką zdrowotną. Publikujemy tu również reportaże i interwencje dziennikarskie.
Kupują wszystko – torebki, sukienki, skarpetki, leki, dewocjonalia, a później swoje łupy skrzętnie chowają w szafach przed rodziną. Czerpią z tego przyjemność, ale nie zdają sobie sprawy ze szkodliwych konsekwencji swojego zachowania. - Znam bardzo wiele takich przypadków, że pacjentki zmagające się z oniomanią były na pograniczu myśli samobójczych. Dlatego, że znalazły się w takiej sytuacji finansowej, która odbiera nadzieję na to, że da się z tego wyjść – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz. O tym, kiedy zakupy wymykają się spod kontroli.
Szpital ma obowiązek zapewnić pacjentom środki do pielęgnacji/higieny pierwszej potrzeby, w tym podpaski, oraz bieliznę osobistą (piżamy) - zapewnia nas Rzecznik Praw Pacjenta w odpowiedzi, na którą czekaliśmy kilkadziesiąt dni. I co dalej? Co z tego wynika? Chcemy konkretów.
Osobiście nie znam matki dziecka z poważną niepełnosprawnością, która miałaby zdrowy kręgosłup. Właściwie żadna nie leczy się na serio, bo nie ma takiej możliwości. Tymczasem od paru miesięcy słyszę, że to problem nieznany lub marginalny. Kilka dni temu złożono mi obietnicę, że teraz odpowiedzialni zajmą się sprawą na serio. Chcę w to uwierzyć.
Sprawa pochówku i zaniedbanego grobu łódzkiego lekarza Bohdana Bieniaka, który oddał ciało nauce, oburzyła wiele osób. Zastanawiano się nawet, czy nie doszło do naruszenia prawa, w tym zbezczeszczenia zwłok. O opinię w tej sprawie poprosiliśmy prof. Marię Boratyńską. Ekspertka studzi emocje.
Mamy ćwierć wieku opóźnienia w dostępie do małoinwazyjnych zabiegów w onkologii. Podobno lada chwila będą refundowane, bo trwają "intensywne prace", by wreszcie polscy pacjenci mogli z nich korzystać. Problem w tym, że potrzebnego sprzętu w radiologii interwencyjnej nie uda się kupić z KPO w wielu placówkach.
"Nie korzystamy już z rehabilitacji na NFZ. Przygotowanie syna i dotarcie na miejsce trwa dłużej niż cała rehabilitacja. Dostawaliśmy rozpiskę, z której wynikało, że syn będzie zaopiekowany przez 3 godziny. Kończyło się nieraz na 20 minutach masażu" - relacjonuje mama dorosłej osoby z porażeniem mózgowym. To nie jest historia odosobniona. To jest norma.
Cel wydaje się się niewyobrażalny. "Walczymy o cud. Co byłaby jednak ze mnie za matka, gdybym nawet nie spróbowała?" - pisze pani Agata, mama pięcioletnich bliźniaków, z których jeden choruje na DMA. Chłopiec umrze przedwcześnie w ogromnych męczarniach. Już teraz jest mu ciężko. Walka trwa i może być wygraną.
Długi covid zaburza hormony i uniemożliwia kobietom godne wchodzenie w wiek dojrzały, przekonuje dr n. med. Jakub Bukowczan, endokrynolog, diabetolog i specjalista leczenia zaburzeń hormonalno-metabolicznych, wywołanych przez zakażenie SARS-Cov-2. Co tak naprawdę się dzieje i co można na to poradzić?
Natalia niedługo będzie pełnoletnia. W poniedziałek pan Zbyszek skończył 70 lat. Więź dziadka i wnuczki zdaje się być nierozerwalna, chociaż od kilku lat plany krzyżuje im rak. Jest nowoczesne leczenie, jest pozytywna odpowiedź organizmu na terapię, nie gaśnie nadzieja. Ale teraz Natalia musi prosić o pomoc całą Polskę.
Nadchodzi rewolucyjna zmiana w podejściu do osób niepełnosprawnych w Polsce: ubezwłasnowolnienie ma zostać zupełnie zlikwidowane do końca 2025 roku. Jako matki dzieci niepełnosprawnych domagamy się ogólnopolskiej, poważnej dyskusji na ten temat. W ciszy i niepewności budzą się demony.
Poprawia krążenie i funkcjonowanie mięśni, wzmacnia płuca i jest mniej obciążający dla organizmu – to tylko niektóre korzyści, jakie daje trening tlenowy. Przeznaczony jest dla osób, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale także budujących masę mięśniową. Jak powinien wyglądać trening tlenowy? Fizjoterapeuta radzi, jak rozpocząć z nim przygodę.
Tylko w 2022 roku 1522 seniorów odebrało sobie życie, a jedną z przyczyn mogą być problemy ze zdrowiem psychicznym. Depresja to choroba, która zabiera naszych ukochanych dziadków zdecydowanie za wcześnie. Statystyki są zatrważające, a jednym z powodów jest samotność i brak wsparcia ze strony najbliższych.
Mini udar, mikro udar - takie określenia często padają w gabinetach neurologicznych, kiedy pacjenci nie wiedzą, co się przed chwilą stało. Choć objawy były takie jak w trakcie udaru, do po prostu minęły. Neurolog dr n. med. Anna Filipek-Gliszczyńska mówi wprost: mikro udary nie istnieją. Jest jedno ale - stan powszechnie uznawany za mini udar istnieje naprawdę, ma swoją nazwę i może zagrażać życiu.
Przyłóż babkę, mniszek, liść kapusty. Natrzyj skrzypem, polej wódką albo miodem – te sposoby mają rzekomo dezynfekować rany i przyspieszać gojenie. Choć ludowe mądrości czasem bywają pomocne w domowych sposobach leczenia, statystyki i medycyna coraz częściej wskazują na potrzebę bardziej nowoczesnych i skutecznych metod odkażania ran. Ekspertka ostrzega przed poleganiem na przestarzałych sposobach, które mogą być nieskuteczne - a za to mogą być szkodliwe.
Czy udar mózgu boli? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od typu udaru. Dr n. med. Anna Filipek-Gliszczyńska wyjaśnia, kiedy ból się nie pojawia i dlaczego tak ważne jest rozpoznanie, że to, co się dzieje to udar, a nie chwilowa niedyspozycja. Liczy się czas, bo to on ratuje naszą sprawność, a nawet życie.
Patrząc wstecz, to objawy miałam najprawdopodobniej już jako nastolatka - mówi Kasia. Ma 34-lata, jest mamą trójki dzieci i lekarką w trakcie specjalizacji. Kiedy usłyszała, że jej kręgosłup zmienia się w „obraz kija bambusowego”, była w szoku. Tak dawało o sobie znać ZZSK. To choroba, która głównie dotyka młodych - komentuje reumatolog Bartosz Fiałek.
Potwierdzają się wszystkie najgorsze obawy osób z niepełnosprawnościami. Świadczenie wspierające to wielkie rozczarowanie. Pieniądze dostała garstka potrzebujących, wielu nie doczeka wsparcia nigdy, jeśli przepisy się nie zmienią. Na 280 tys. złożonych wniosków świadczenie przyznano 14 185 osobom.
Nie przepuszczają powietrza, sprzyjając infekcjom i podrażnieniom. Są źle tolerowane po depilacji intymnej. Potęgują potliwość, bywają przyczyną alergii i upławów. Może czasem warto odpuścić i o nich "zapomnieć”? Zwłaszcza że sama wizja wyjścia bez majtek niektórych zachęca do fantazjowania.
Mają człowieka za nic. Minęło kilka dni,a ja wciąż nie mogę uwierzyć w to, co spotkało mojego ojca - mówi pani Agnieszka, córka 84-letniego pana Stanisława, który czekał w szpitalu niemal 6 godzin na transport medyczny i się nie doczekał.
O grzechach polskiej onkologii można rozprawiać długo i, niestety, zwykle bezproduktywnie. Brak pieniędzy, lekarzy, dostępu do nowoczesnej diagnostyki i terapii... Świat nam ucieka, umierają ludzie. Genetyka molekularna to tylko jeden z zaniedbanych obszarów. Jest projekt, są perspektywy, ale czas na konkrety.
Jedyna porodówka w powiecie nie przyjmuje już pacjentek. W Staszowie, niewielkim mieście w województwie świętokrzyskim zawieszono pracę oddziału ginekologiczno-położniczego. Od 22 kwietnia rodząca kobieta będzie musiała jechać do innych szpitali, odległych nawet o 80 km. Okazuje się, że inne placówki też mają problemy.