Przebarwienia skóry w ciąży - kiedy powstają i jak im zapobiegać

2009-05-29 15:30

Przebarwienia to dla kobiety w ciąży słowo tak samo niepokojące jak rozstępy. Ale mamy dobrą wiadomość: można ich uniknąć. Jak większość ciążowych problemów z urodą, tak i przebarwienia skóry mają swoje źródło w burzy hormonalnej, jaka zachodzi podczas tych dziewięciu miesięcy. Najczęściej przebarwienia pojawiają się w drugim trymestrze ciąży. Zwykle na twarzy, ale czasem też na dekolcie, tułowiu i rękach.

Przebarwienia skóry w ciąży - kiedy powstają i jak im zapobiegać
Autor: GettyImages Przebarwienia to dla kobiety w ciąży słowo tak samo niepokojące jak rozstępy. Ale mamy dobrą wiadomość: można ich uniknąć. Jak większość ciążowych problemów z urodą, tak i przebarwienia skóry mają swoje źródło w burzy hormonalnej, jaka zachodzi podczas tych dziewięciu miesięcy. Najczęściej przebarwienia pojawiają się w drugim trymestrze ciąży. Zwykle na twarzy, ale czasem też na dekolcie, tułowiu i rękach.

Spis treści

  1. Przebarwienia w okresie ciąży pojawiają się nie tylko na twarzy
  2. Słońce a ciąża - czy można się opalać?
  3. Żeby uniknąć przebarwień koniecznie stosuj krem z filtrem

Skąd te przebarwienia? Wyższy poziom estrogenów sprawia, że część melanocytów (komórek produkujących melaninę – barwnik, którego zadaniem jest pochłanianie promieni UV) pracuje dużo intensywniej niż przed ciążą. Niektórzy naukowcy wiążą ten proces również z niedoborem kwasu foliowego.

Przebarwienia w okresie ciąży pojawiają się nie tylko na twarzy

Przebarwienia najczęściej pojawiają się w II trymestrze ciąży. Są żółtawe albo ciemnobrunatne. Częściej narzekają na nie brunetki o ciemnej karnacji, choć zdarzają się też u blondynek. Zwykle lokują się na twarzy. Mogą wyglądać jak piegi lub mieć postać rozległych plam, rozłożonych symetrycznie po obu stronach twarzy (wtedy mówimy o masce ciążowej). Przebarwienia mogą się pojawiać na dekolcie, rękach, tułowiu.Od połowy ciąży można też zauważyć biegnącą przez środek brzucha ciemnobrązową, pionową linię. Ta tak zwana linea negra (ciemna kreska) towarzyszyła ci zawsze, ale dotąd była niemal niewidoczna. Za to, że ściemniała, również odpowiadają hormony, te same, które sprawiają, że ciemnieją okolice brodawek sutkowych.

Słońce a ciąża - czy można się opalać?

Żeby uniknąć przebarwień koniecznie stosuj krem z filtrem

Ciemnych plam na twarzy nie sposób zamaskować nawet najmocniej kryjącym fluidem. Zanim znikną, również minie trochę czasu – dermatolodzy szacują, że średnio zajmuje to od sześciu miesięcy do roku, a u niektórych kobiet plamy zostają na zawsze. Dlatego najlepiej działać zawczasu i nie dopuścić, by się pojawiły. Przy czym nie potrzeba tu jakichś skomplikowanych zabiegów. Wystarczy unikać promieniowania ultrafioletowego w każdej postaci: solarium, lamp jarzeniowych, spacerów nasłonecznioną ulicą bądź wylegiwania się na plaży. Ponadto latem (a także w innych porach roku w słoneczne dni) przed każdym wyjściem z domu trzeba nakładać na skórę dobry krem z filtrem (minimum SPF 15), który zabezpieczy ją przed promieniami ultrafioletowymi. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć genetyczną skłonność do przebarwień (bo np. ma je twoja mama), powinnaś chronić się „na cebulkę”, czyli nakładać krem na dzień z filtrem i dodatkowo podkład, także zawierający filtr. Stale nakładaj go też, jeśli pracujesz w firmie, w której są zainstalowane lampy jarzeniowe (imitują one promienie UVA).Dobrze, gdy krem ma dwa rodzaje filtrów: chemiczne i fizyczne. Pierwsze pochłaniają niebezpieczną energię świetlną i przetwarzają ją w nieszkodliwą dla skóry energię cieplną, drugie zaś odbijają promienie ultrafioletowe, nie dopuszczając ich do skóry. Warto wiedzieć, że filtry znajdujące się w kremach mają krótki żywot – po nałożeniu kosmetyku chronią skórę przez dwie, trzy godziny – dlatego jeśli wychodzisz na dłużej, zabierz ze sobą kosmetyk, by móc nałożyć go ponownie za jakiś czas.

Czytaj też:

Sprawdź, jaką grupę krwi może mieć dziecko

Twoja piramida zdrowia, czyli odżywianie w ciąży

Jak usunąć przebarwienia po ciąży?

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza