Kremy do opalania w ciąży. Jakie filtry UV są najlepsze dla kobiet w ciąży?

2014-05-20 12:45

Opalanie w ciąży nie jest wskazane, ale to nie znaczy, że możesz zrezygnować z używania kremów przeciwsłonecznych. Tylko kremy z wysokimi filtrami UV uchronią cię przed przebarwieniami. Które kremy do opalania są dobre dla kobiet w ciąży? Jakie filtry przeciwsłoneczne są najlepsze w ciąży?

Kremy do opalania w ciąży. Jakie filtry UV są najlepsze dla kobiet w ciąży?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Kremy do opalanie w ciąży: jaki filtr wybrać?
  2. Opalanie w ciąży - czy jest niezdrowe?
  3. Kremy do opalanie w ciąży: jak aplikować?

Kremy do opalania w ciąży powinny mieć wysoki filtr UV z kilku powodów. Po pierwsze, by uchronić cię przede wszystkim przed przebarwieniami, o które szczególnie łatwo pod wpływem zmian hormonalnych, które w tej chwili zachodzą w twoim organizmie. Po drugie, by ograniczyć ilość pajączków, powstających pod wpływem promieniowania UVB. Po trzecie, w ciąży łatwiej o znamiona barwnikowe oraz o zezłośliwienie istniejących zmian.

Kremy do opalanie w ciąży: jaki filtr wybrać?

Dla kobiety w ciąży najbezpieczniejsze są kremy z filtrem mineralnym, który odbija od skóry promienie UV. Takie filtry nie wnikają w skórę, nie powodują więc podrażnień. Jeśli twoja skóra w ciąży nie jest nadmiernie wrażliwa, możesz kupić kosmetyk zawierający różne rodzaje filtrów: chemiczne i fizyczne. Ich działanie wzajemnie się uzupełnia, dlatego zapewniają one lepszą ochronę. Filtr powinien mieć możliwie najwyższy faktor ochronny, i chronić nie tylko przed promieniami UVB, ale również przed UVA. Minimum to filtr SPF 30, najlepszą ochronę dają kremy z filtrem SPF 50 i SPF 50+. Jeśli masz wybór, kup preparat wodoodporny. Termin ten nie oznacza, że krem będzie skuteczny również po wyjściu z wody, lecz że chroni on przed promieniowaniem docierającym do skóry, kiedy kąpiesz się w morzu, oraz tym odbitym od lustra wody.

Czytaj też:

Jak w ciąży przetrwać upał?

NA PLAŻY W CIĄŻY. Zasady bezpiecznego plażowania bez opalania w ciąży

Czym skutecznie ugasić pragnienie w upalne dni?

Opalanie w ciąży - czy jest niezdrowe?

Kremy do opalanie w ciąży: jak aplikować?

  • Krem z filtrem nakładaj co najmniej na piętnaście minut przed wyjściem na dwór. Chodzi o to, by zawarty w nim filtr zdążył zadziałać.
  • Nie oszczędzaj preparatu – naukowcy obliczyli, że aby krem właściwie chronił skórę, za jednym razem powinnaś nałożyć 2 mg kremu na 1 cm kwadratowy skóry. W praktyce oznacza to, że, smarując całe ciało, za jednym razem powinnaś zużyć 25 ml kosmetyku.
  • Aplikację kremu trzeba powtarzać co 2–3 godziny i zawsze po wyjściu z wody. Jest tak, gdyż po pewnym czasie filtry stają się nieaktywne i tracą swoje właściwości ochronne. Poza tym krem ściera się ze skóry podczas wycierania jej ręcznikiem, a także pod wpływem potu.
  • Kremem smaruj się również wtedy, jeśli na plaży nie zamierzasz wychodzić spod parasola. Dermatolodzy obliczyli bowiem, że od wody odbija się 5 proc. promieni słonecznych, a od piasku nawet 17 proc.
  • W ciąży szczególnie starannie chroń znamiona oraz wrażliwe części ciała: usta, uszy i kark - jeśli używasz kremu z niższym faktorem (np. SPF 30) – smaruj te miejsca dodatkowo specjalnym sztyftem ochronnym o faktorze SPF 50.
Ważne

Przed wyjściem na plażę nie spryskuj skóry wodą toaletową ani nie rób makijażu. Zwiększa to bowiem ryzyko powstawania przebarwień, może być również przyczyną podrażnień. Takie reakcje wywołuje alkohol znajdujący się w wodach perfumowanych toaletowych oraz w niektórych dezodorantach, a także substancje zapachowe znajdujące się w kosmetykach do makijażu.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza