NA PLAŻY W CIĄŻY. Zasady bezpiecznego plażowania bez opalania w ciąży

2019-07-16 11:53

Opalanie w ciąży nie jest wskazane, a tobie marzy się plażowanie nad Bałtykiem i nie wiesz jak to pogodzić? Na plaży w ciąży możesz świetnie się bawić, pod warunkiem, że będziesz przestrzegać kilku zasad. Co zrobić, by plażowanie w ciąży było bezpieczne?

NA PLAŻY W CIĄŻY. Zasady bezpiecznego plażowania bez opalania w ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com Mimo, że opalanie w ciąży nie jest wskazane,  to na plaży w ciąży możesz świetnie się bawić.

Spis treści

  1. W ciąży na plaży: dlaczego słońce szkodzi w ciąży
  2. Plażowanie w ciąży: ochrona przed słońcem
  3. Plażowanie w ciąży: jak uniknąć przegrzania?
  4. Na plaży w ciąży: o tym musisz pamiętać

Zanim zdecydujesz się na plażowanie w ciąży, porozmawiaj ze swoim lekarzem i upewnij się, że nie widzi on przeciwwskazań oraz zapytaj się, ile czasu możesz spędzić w ciąży na plaży.

W ciąży na plaży: dlaczego słońce szkodzi w ciąży

Kiedy świeci mocne słońce, czujesz się lepiej, gdyż promienie ultrafioletowe pobudzają wytwarzanie endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Pod ich wpływem organizm produkuje również witaminę D, potrzebną także dorosłym. Ale jest też i druga strona medalu – nadmiar słońca szkodzi kobiecie w ciąży, i to na kilka sposobów:

  • pod wpływem zmian hormonalnych w ciąży zwiększa się wrażliwość skóry na promieniowanie ultrafioletowe, a co za tym idzie, pojawia się skłonność do powstawania trudnych do usunięcia przebarwień
  • Kiedy korzystamy ze słońca, poza promieniami ultrafioletowymi działa na nas także promieniowanie podczerwone IR, czyli cieplne. Rozszerza ono naczynka krwionośne, przez co wiele przyszłych mam ma na skórze siateczkę nieestetycznych "pajączków"
  • ciąża sprzyja powstawaniu znamion barwnikowych, a czasem także uzłośliwianiu się tych, które już istnieją. Światło widzialne, które oddziałuje na nas również w pochmurne dni, nie tylko odpowiada za powstawanie przebarwień, ale także za to, że często wracają i trudno się ich pozbyć. Przebarwienia powstają nawet u 15% kobiet w ciąży

Podczas plażowania groźne jest jednak nie tylko promieniowanie – również zbyt wysoka temperatura może wywołać komplikacje. Dlatego ze słońca musisz teraz korzystać z umiarem, a wychodząc na plażę, przestrzegać kilku ważnych zasad.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Barbara Grzechocińska, ginekolog położnik, adiunkt I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM

Czy można opalać się, gdy się karmi piersią?

Witam, chciałabym się dowiedzieć, czy karmienie piersią ma jakikolwiek wpływ na opalanie się? Chodzi mi o naturalne opalanie na słońcu, jak również opalanie się w solarium. Czy wolno mi pójść na solarium i opalać się nago, jeśli karmię piersią?

Barbara Grzechocińska: Odpowiadając na Pani pytanie: karmienie piersią nie ma wpływu na opalanie się. Opali się Pani bez względu na to, czy będzie Pani karmiła, czy nie. Nie należy jednak opalać się zbyt długo i dopiero 6 tygodni po porodzie.

Plażowanie w ciąży: ochrona przed słońcem

  • Dla kobiet w ciąży najbezpieczniejsze są kremy z filtrem, które chronią przed światłem widzialnym, zapobiegając powstawaniu przebarwień i maski ciążowej - melasmy
  • Filtr powinien mieć możliwie najwyższy faktor ochronny (SPF 50+) i chronić nie tylko przed UVB, ale i przed UVA (znak UVA w kółeczku na opakowaniu)
  • minimum to filtr SPF 30, najlepsze kremy z filtrem SPF 50 i SPF 50+
  • krem z filtrem nakładaj co najmniej na dwadzieścia minut przed wyjściem na dwór
  • pamiętaj, że aby krem właściwie chronił skórę, za jednym razem powinnaś nałożyć 2 mg kremu na 1 cm kwadratowy skóry
  • jeśli przyjmujesz jakieś leki (np. przeciwcukrzycowe lub niektóre antybiotyki), dowiedz się, czy pod wpływem słońca nie spowodują one reakcji uczuleniowych pokrzywek, wysypek, przebarwień
  • w ciąży szczególnie starannie chroń znamiona oraz wrażliwe części ciała: usta, uszy i kark
  • by uniknąć przebarwień, przed wyjściem na plażę nie spryskuj skóry wodą toaletową ani nie rób makijażu

Plażowanie w ciąży: jak uniknąć przegrzania?

Upał nie sprzyja ciąży – przegrzanie szkodzi płodowi, zagraża krwawieniem z dróg rodnych, nawet jeśli siedzisz w cieniu i pod parasolem. Dlatego gdy poczujesz, że jest ci gorąco, wejdź do wody albo spryskaj się wodą termalną w sprayu.

  • unikaj plażowania między 11 a 15 - to plażowe „godziny szczytu”– słońce grzeje najmocniej, poza tym na plaży jest wtedy tłoczno. Po godzinie 16 zwykle robi się luźniej. Nie ma już hałaśliwego tłumu, łatwiej znaleźć miejsce, jest też trochę chłodniej, a woda w morzu – nagrzana, dzięki czemu kąpiel będzie dla ciebie przyjemniejsza.
  • do torby spakuj niegazowaną wodę mineralną - w upalne dni organizm traci sporo wody, a więc powinnaś dużo pić, by uzupełnić zapasy

Na plaży w ciąży: o tym musisz pamiętać

  • Jeśli masz duży brzuch, nie rozkładaj koca bezpośrednio na piasku, bo w tej pozycji szybko zacznie boleć cię kręgosłup. Najlepiej wyciągnij się wygodnie na leżaku albo w koszu plażowym. Można je wynająć na większości nadmorskich plaż. Przed słońcem i upałem musisz chronić się dodatkowo pod parasolem plażowym.
  • W ciąży wzrok często się pogarsza, zmiany hormonalne mogą powodować powstawanie obrzęków w gałce ocznej, dlatego obraz może być lekko rozmazany. Hormony ciążowe zmieniają również skład łez, przez co oczy mogą piec i łzawić. Silne słońce może pogłębić te problemy, dlatego wychodząc na dwór, pamiętaj o okularach ochronnych z filtrem. Jeśli dopiero zamierzasz je kupić, nie rób tego na stoisku przy plaży, tylko w profesjonalnym salonie optycznym – będziesz miała pewność, że szkła rzeczywiście mają filtry.
  • Morskie powietrze zaostrza apetyt, dlatego pamiętaj też o czymś do jedzenia, np. kanapkach lub owocach. Jeśli zbyt długo będziesz głodna, obniży się stężenie cukru we krwi, co może doprowadzić do zasłabnięcia.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza