32. tydzień ciąży - o czym śni twoje dziecko?
W 32. tygodniu ciąży macica jest 500 razy większa niż była przed ciążą. 32. tydzień ciąży to też czas, w którym malec intensywnie ćwiczy umiejętności, niezbędne mu do życia po drugiej stronie brzucha.
Spis treści
- 32. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
- Jak zapobiec rozstępom w ciąży? [WIDEO]
- 32. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
- 32. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
32. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
Płód w 32. tygodniu ciąży waży już 1,8 kg, a jego długość wynosi około 42-48 cm. Dzieci urodzone w 32. tygodniu ciąży mają już duże szanse na przeżycie, gdyż ich płuca mogą się już same rozprężać, a ich powierzchnia jest na tyle duża, że tlen byłby w stanie przeniknąć do krwi.
Maluszek rozróżnia już porę snu i porę aktywności, a gdy śpi, miewa marzenia senne. Malec intensywnie ćwiczy teraz umiejętności konieczne do życia bez pępowiny: porusza ustami, jakby ssał, połyka, wykonuje ruchy oddechowe, a do tego kopie i rozpycha się łokciami. Wiele płodów w 32. tygodniu ciąży zabija nudę, ssąc kciuk. Paluszki malca, i te u rąk, i u nóg mają już cienkie paznokietki.
W 32. tygodniu ciąży możesz odczuć, że ruchy dziecka nieco się zmieniły: ruchy są rzadsze, ale za to dużo silniej je odczuwasz. Bo też są dużo mocniejsze, niż wcześniej – brzdąc ma już silniejsze mięśnie, rozdaje więc silniejsze kopniaki.
Zmienił się też wygląd skóry: nie jest ona już tak przezroczysta, jak jeszcze kilka tygodni wcześniej. To zasługa tkanki tłuszczowej, która coraz gęściej wypełnia przestrzeń podskórną. W ciągu ostatnich trzech tygodni jej ilość zwiększyła się z 3-4 proc. masy ciała dziecka do aż 10 proc.
Jak zapobiec rozstępom w ciąży? [WIDEO]
32. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
W autobusie czy pociągu nikt już nie powie, że nie ustąpił ci miejsca, bo nie wiedział, że jesteś w ciąży – na tym etapie ciąży brzuch jest doskonale widoczny. Jednak u ciebie może być mniejszy lub większy niż u innej mamy, która również jest w 32. tygodniu ciąży, bo wielkość brzucha w ciąży to sprawa indywidualna.
Twoja macica wypełnia już niemal całą jamę brzuszną i mocno uciska na przeponę, dlatego często może brakować ci oddechu, zwłaszcza gdy leżysz w łóżku.
U wielu kobiet w 32. tygodniu ciąży z piersi wycieka żółtawy, gęsty płyn. To siara – znak, że piersi są już gotowe do karmienia. Nie ma jej? Nie martw się: na pewno pojawi się, gdy malec będzie już na świecie i będzie gotowy na pierwsze karmienie po porodzie.
32. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
Pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży powinnaś – zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego – wykonać obowiązkowe badania: morfologię krwi, USG, badanie moczu, przeciwciała odpornościowe antyRh, a także ocenę pH wydzieliny pochwowej. Jeśli do tej pory ich nie zrobiłaś, koniecznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym i weź na nie skierowanie.
W 32. tygodniu ciąży mogą nasilić się upławy. Jeśli jednak masz wrażenie, że wydzieliny jest wyjątkowo dużo, skonsultuj się z lekarzem, czy nie jest to przypadkiem objaw infekcji lub sączące się wody płodowe.
To dobry moment by podjąć ostateczną decyzję, w którym szpitalu będziesz rodzić i właściwie ostatnia chwila, by zacząć uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia – jeśli będziesz z tym zwlekać może się zdarzyć, że nie zdążysz zaliczyć wszystkich spotkań przed porodem.
W 32. tygodniu ciąży mogą cię męczyć nocne napady wilczego głodu. By nie opróżniać w nocy lodówki, warto zjeść kolację bogatą w węglowodany: makaron, płatki zbożowe, pieczywo – dzięki temu poziom glukozy we krwi będzie wysoki, i nie będziesz czuła ochoty na podjadanie.
Warto już nosić wkładki chroniące bieliznę przez zamoczeniem. Macica uciska na pęcherz moczowy, dlatego przy wysiłku lub niespodziewanym napięciu mięśni brzucha, na przykład w trakcie kichnięcia, na bieliźnie może pojawić się mocz.
Możesz mieć teraz duże problemy z zachowaniem równowagi, gdyż coraz większy brzuch zmienił środek ciężkości ciała. Lepiej unikaj więc czynności, które mogłyby sprawić, że się przewrócić (np. podbiegania do autobusu).
Skóra może być teraz przesuszona, co ma związek z wahaniem poziomu hormonów. Możesz więc odczuwać swędzenie. Jeśli jednak jest ono bardzo nasilone, skontaktuj się z lekarzem, by ten ocenił, czy przyczyną świądu nie jest przypadkiem wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych.
Przeczytaj również:
Porady eksperta