Kampania edukacyjna "Zdrowe Dzieci, Zdrowa Młodzież, Zdrowi Dorośli"
W trosce o ochronę polskiego społeczeństwa przed zagrażającą w perspektywie najbliższych trzydziestu lat epidemią chorób układu sercowo-naczyniowego, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne podejmuje kolejne prozdrowotne wyzwanie. Pod hasłem „Zdrowe Dzieci, Zdrowa Młodzież, Zdrowi Dorośli” rozpoczyna się kampania edukacyjna, której celem jest wzrost świadomości społecznej na temat wartości zdrowia i jego profilaktyki, a także zwrócenie uwagi na rolę interakcji międzypokoleniowej w budowaniu i utrwalaniu zdrowego stylu życia. Poradnikzdrowie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego rocznie umiera 17,5 miliona osób, co oznacza, że jest to najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. W Europie ta grupa chorób jest odpowiedzialna za ponad połowę przedwczesnych zgonów. W 80 proc. przypadków przedwczesnym zawałom serca i udarom mózgu można byłoby zapobiec poprzez odpowiednią profilaktykę i wyeliminowanie behawioralnych czynników ryzyka, takich jak: brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta, otyłość, palenie tytoniu i spożywanie nadmiernej ilości alkoholu.
Groźba epidemii chorób układu krążenia
Choroby układu krążenia niezmiennie od ponad 50 lat pozostają najważniejszą przyczyną umieralności Polaków. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego każdego roku z przyczyn kardiologicznych umiera około 175 tysięcy osób, co stanowi blisko 46 proc. wszystkich zgonów. Wśród osób po 65. roku życia choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią ponad 53 proc. wszystkich zgonów.
Choroby układu krążenia niezmiennie od ponad 50 lat pozostają najważniejszą przyczyną umieralności Polaków.
Alarmujące są również dane dotyczące nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży. Z raportu WHO wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą, a polskie 11-latki są w czołówce najbardziej otyłych nastolatków na świecie. Wspomniany raport WHO z badań HBSC (Health Behaviour School-aged Children) wskazuje, że aż 18,3 proc. spośród polskich 11- i 12-latków ma nadwagę, a 3,4 proc. jest otyłych. Warto również podkreślić, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, a młodzi bez aktywności fizycznej są 5 do 6 razy bardziej narażeni na choroby serca, nawet przed ukończeniem 20. roku życia.
Aż 80 proc. dzieci z otyłością pozostaje otyłymi w życiu dorosłym. Ma to szczególne znaczenie, gdyż otyłość jest istotnym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, a ponadto zwiększa prawdopodobieństwo występowania cukrzycy, miażdżycy i chorób układu ruchu.
Szacuje się, że przy obecnych trendach zachorowań i tempie starzenia się społeczeństwa, śmiertelność spowodowana chorobami układu krążenia już w 2020 roku przekroczy 200 tysięcy osób rocznie.
Kolejno publikowane raporty i analizy wyraźnie wskazują, że choroby układu krążenia stanowią jeden z najważniejszych problemów zdrowia publicznego w Polsce, dlatego należy niezwłocznie podjąć zdecydowane kroki w celu zahamowania tempa rozpowszechniania się chorób układu sercowo-naczyniowego. Prognozy demograficzne wysuwają na pierwszy plan kwestię zmiany struktury wieku społeczeństwa, ale równie ważne z punktu widzenia czynników ryzyka chorób układu krążenia są złe nawyki żywieniowe i brak ruchu. To dotyczy niestety wszystkich pokoleń Polaków, dlatego tak istotne jest aby poprzez interakcję międzypokoleniową edukować równocześnie dzieci, młodzież i dorosłych. Edukację prozdrowotną postrzegam jako jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej kardiologii w Polsce. Wdrożenie właściwie zbilansowanej diety oraz systematycznie prowadzonej aktywności fizycznej to początek serii zmian w stylu życia, które mają szansę wpłynąć na zahamowanie epidemii chorób układu sercowo-naczyniowego, grożącej polskiemu społeczeństwu, ale przede wszystkim przyczynią się do utrzymania Polaków w dobrej kondycji i zdrowiu na wiele lat
Polskie towarzystwo kardiologiczne stawia na profilaktykę i edukację
„Zdrowe Dzieci, Zdrowa Młodzież, Zdrowi Dorośli” to ogólnopolska kampania edukacyjna, organizowana przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, na rzecz podnoszenia świadomości społecznej w zakresie czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i zagrożeń z nimi związanych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.
Ideę Kampanii wizerunkowo oraz wokalnie wspiera Ambasadorka - Magda Steczkowska.
Kampania jest zaproszeniem dla społeczeństwa do podejmowania systematycznie aktywności fizycznej, wypracowania prawidłowych nawyków żywieniowych oraz eliminacji szkodliwych zachowań, które w przyszłości pozwolą uniknąć chorób układu krążenia i ich poważnych konsekwencji. Eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego zwracają uwagę na znaczenie interakcji międzypokoleniowej w budowaniu i utrwalaniu zdrowego stylu życia, tj. podnoszeniu świadomości dorosłych Polaków na temat wpływu zachowań prozdrowotnych na edukację młodego pokolenia, ale również promowaniu postaw nakierowanych na umocnienie i polepszenie jakości zdrowia, gdzie wzór do naśladowania mogą stanowić dobrze wyedukowana młodzież i dzieci.
Więcej informacji o kampanii „Zdrowe Dzieci, Zdrowa Młodzież, Zdrowi Dorośli” dostępnych jest w Internecie, pod adresem:
- www.ptkardio.pl
- www.dbajoserce.pl
- www.facebook.com/PolskieTowarzystwoKardiologiczne
- www.facebook.com/dbajoserce
Bezpłatne badania profilaktyczne w Mobilnej Kardiologicznej Poradni Servier dla dzieci i dorosłych
Podczas tegorocznej akcji Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier odwiedzi mieszkańców 11 polskich miast, oferując dzieciom, młodzieży i dorosłym przeprowadzenie bezpłatnych badań profilaktycznych, takich jak: pomiar ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy, stężenia cholesterolu całkowitego oraz pomiar wskaźnika masy ciała (BMI) i wskaźnika kostka-ramię (ABI), stosowanego w diagnostyce przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych i chorób układu sercowo-naczyniowego. W uzasadnionych wynikami przypadkach zapewniona zostanie również możliwość skorzystania z konsultacji kardiologicznej oraz poszerzonej diagnostyki specjalistycznej (EKG serca, ECHO serca).
- 6.09 - WARSZAWA, Krakowskie Przedmieście 50
- 7-8.09 - KRYNICA, Bulwary Dietla przy Pomniku Mickiewicza (przy Deptaku)
- 13.09 - LUBLIN, plac Zamkowy
- 14.09 - BIAŁYSTOK, Rynek Kościuszki przy Astorii
- 15.09 - GDAŃSK, Targ Węglowy
- 16.09 - POZNAŃ, Centrum Handlowe M1
- 18.09 - WARSZAWA, Podzamcze
- 18.09 - ŁÓDŹ, Piotrkowska 104
- 24/25.09 - KRAKÓW, Rynek Główny
- 9.10 - BYDGOSZCZ, Stary Rynek
- 10.10 - WROCŁAW, plac pod Bazyliką Mniejszą
- 11.10 - RZESZÓW, plac Farny
Badania odbywają się w godzinach 10.00 - 18.00. Kardiologiczna Poradnia Servier może przyjąć ograniczoną liczbę osób.
Niech Cię polubi Twoje serce – Magda Steczkowska
youtube.com/PTKardio PL
Porady eksperta