Co robić, żeby zmniejszyć skutki PALENIA PAPIEROSÓW
Palenie papierosów to nałóg, z którym niełatwo się rozstać. Skoro już palisz papierosy, to przynajmniej z troską obserwuj swój organizm. Oto wskazówki, co robić, by choć trochę zmniejszyć negatywne skutki nałogu.
Spis treści
- Skutki palenia papierosów - kontroluj ciśnienie
- Skutki palenia papierosów - badaj cholesterol
- Chroń kości i żołądek, gdy palisz papierosy
- Jak rzucić palenie? [WIDEO]
- Palisz papierosy? Łykaj witaminy
- Palenie papierosów a antykoncepcja hormonalna
Jeśli od lat bezskutecznie walczysz z nałogiem, to świetnie zdajesz sobie sprawę, jakie spustoszenia palenie papierosów czyni w twoim organizmie. Mimo wszystko palisz, bo nałóg jest silniejszy. Z pewnością kiedyś znajdziesz dość sił, by z nim skończyć.
Nim to się stanie, zrób wszystko, żeby zminimalizować zgubne skutki palenia papierosów. Wsłuchuj się w swój organizm, by w porę dostrzec niebezpieczeństwo.
Skutki palenia papierosów - kontroluj ciśnienie
Tlenek węgla zawarty w dymie tytoniowym utrudnia przenoszenie tlenu przez krew. Już po minucie od zapalenia papierosa w reakcji obronnej naczynia krwionośne zwężają się.
By dostarczyć tlen do wszystkich komórek twojego organizmu, serce musi intensywniej pracować. Czujesz, że bije szybciej, wzrasta ciśnienie krwi. Jeśli palisz, musisz kontrolować ciśnienie i koniecznie leczyć nadciśnienie.
Nie zapominaj, że ryzyko zawału serca i udaru mózgu u palaczy wzrasta wielokrotnie! Ucisk w okolicy serca, zwłaszcza po wysiłku, to często pierwszy objaw dusznicy bolesnej. Zwykle zdarza się ona u palaczy w wieku 40-50 lat, u których nie wytworzyło się jeszcze tzw. krążenie oboczne w okolicy niedrożnych tętnic wieńcowych.
Skutki palenia papierosów - badaj cholesterol
Pod wpływem palenia obniża się ilość "dobrego" cholesterolu, a podwyższa "złego". Dlatego w codziennej diecie trzeba unikać produktów bogatych w cholesterol. Zamiast czerwonego mięsa wybieraj białe, jadaj ryby morskie. Smaż wyłącznie na oleju, jak najczęściej używaj oliwy. Ogranicz masło i żółte sery.
Chroń kości i żołądek, gdy palisz papierosy
Papierosy są na liście "złodziei kości", odpowiedzialnych za osteoporozę. Badania wykazały ścisły związek między paleniem papierosów a częstotliwością złamań kości szyjki udowej, kręgów i przedramienia. Najlepszym sposobem na uniknięcie osteoporozy jest dieta bogata w wapń. Najwięcej jest go w mleku i nabiale. Osoba dorosła potrzebuje 1000 mg wapnia dziennie, u kobiet w ciąży, karmiących i po menopauzie to zapotrzebowanie wzrasta do 1500 mg. Papierosy zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i zmniejszają ilość prostaglandyny, która chroni błonę śluzową żołądka. Łatwiej wtedy nabawić się wrzodów, a ich gojenie u palaczy jest trudniejsze. Dlatego jadaj regularnie, 5 razy dziennie.
Co zyskasz, jeśli rzucisz palenie
- po 20 minutach do normy wraca ciśnienie i tętno;
- po 8 godzinach spada o 50 proc. poziom nikotyny i dwutlenku węgla we krwi, poziom tlenu wraca do normy;
- po 24 godzinach dwutlenek węgla znika, płuca zaczynają się oczyszczać;
- po 48 godzinach organizm pozbywa się nikotyny;
- po 72 godzinach oskrzela rozprężają się;
- po 2-12 tygodniach poprawia się ukrwienie narządów;
- po 3-9 miesiącach znika kaszel, funkcja płuc poprawia się o 10 proc.;
- po roku ryzyko zawału serca spada o połowę;
- po 10 latach ryzyko wystąpienia raka płuc spada o 50 proc.;
- po 15 latach ryzyko zawału jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej.
Jak rzucić palenie? [WIDEO]
Palisz papierosy? Łykaj witaminy
Palacz ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy. Jeden papieros niszczy ok. 25 mg wit. C. Dzienne zapotrzebowanie wynosi 100 mg, łatwo więc o niedobór. Obfitują w nią cytrusy, kiwi, porzeczki, zwłaszcza czarne, brokuły, papryka, kapusta, pomidory, natka pietruszki. Trzeba też uzupełniać niedobór witamin z grupy B, zwłaszcza B1. Jest jej sporo w brązowym ryżu, pieczywie z pełnego przemiału, orzechach, suszonych owocach i warzywach strączkowych.
Palaczu! Monitoruj płuca
Regularnie, raz w roku zrób RTG klatki piersiowej. Zwracaj uwagę na poranny kaszel - to naturalna obrona płuc przed podrażnieniem. Gdy płuca przyzwyczają się do regularnie dostarczanego mu dymu tytoniowego, zaczynają produkować więcej śluzu, jego nadmiar jest usuwany podczas odkrztuszania. To pierwsze objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli. Po latach niszczenia pęcherzyków płucnych może ono przerodzić się w przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (czyli POChP). Badanie spirometryczne wykrywa tę podstępną chorobę nawet we wczesnym stadium. Chrypka bez infekcji, jeśli utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, wymaga konsultacji lekarza, podobnie jak przewlekły ból gardła. Kaszel, który utrzymuje się ponad 3 tygodnie i nie poddaje się tradycyjnemu leczeniu, to kolejny powód do niepokoju, konieczny jest wtedy RTG klatki piersiowej. Gdy kaszel jest połączony z krwiopluciem, nie wolno zwlekać! Trudności w przełykaniu lub w przechodzeniu pokarmu w dół przełyku to kolejny niepokojący sygnał. Jeśli zatem palacz ma kłopoty przy przełykaniu, a nie cierpi na anginę, powinien jak najszybciej odwiedzić lekarza.
Palenie papierosów a antykoncepcja hormonalna
Uważaj na doustne środki antykoncepcyjne! Gdy stosujesz pigułkę hormonalną i dużo palisz, a przy tym przekroczyłaś 35 lat, narażasz się na ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych. W takim przypadku papierosy są poważnym (ale nie bezwzględnym) przeciwwskazaniem do tego rodzaju antykoncepcji. Gdy planujesz zajść w ciążę i mimo ponawianych wysiłków nie udaje ci się, weź pod uwagę, że winny może być nałóg. Badania dowiodły, że papierosy mogą powodować bezpłodność, zwłaszcza jeśli wypalasz ponad 20 sztuk dziennie, a zaczęłaś przed 18. rokiem życia. Warto wiedzieć, że wpływają one również na bezpłodność mężczyzn. Czy papierosy naprawdę warte są takich starań i zabiegów? A może łatwiej byłoby je po prostu rzucić, tym bardziej, że jest coraz więcej skutecznych metod i środków wspomagających uwolnienie się od nałogu. Zawsze warto spróbować...
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta