WZW C - jak ustrzec się WZW typu C?
2014-07-08
15:53
WZW C, inaczej wirusowe zapalenie wątroby typu C, to choroba, przed którą wciąż ostrzegają nas epidemiolodzy. Zagrożeń jest mnóstwo, a wielu z nich nie sposób uniknąć, np. trudno zrezygnować z badań kontrolnych, wizyt u stomatologa, ginekologa. Co trzeba wiedzieć, aby czuć się bezpiecznie i nie obawiać się zarażenia WZW typu C?
WZW C, inaczej wirusowe zapalenie wątroby typu C, jest bardzo groźną chorobą. Co gorsze, nie ma na nią szczepionki. Jednak są sposoby, by się przed nią uchronić.
- Przede wszystkim zaszczep się przeciwko WZW A i B – szczepionki są powszechnie dostępne.
WZW typu C: zrób badanie krwi
- Nawet za własne pieniądze, bo koszt jest niewielki (ok. 30 zł), zrób badanie krwi na obecność wirusa HCV. Podstawowym badaniem jest test serologiczny wykrywający przeciwciała anty-HCV, które pojawiają się w 8–10 tygodni od zakażenia. Jeśli wynik jest dodatni, dostaniesz skierowanie do poradni chorób zakaźnych, w której – dla potwierdzenia obecności przeciwciał anty-HCV – wykonuje się badanie wykrywające materiał genetyczny wirusa we krwi (pojawia się on już 1–2 tygodnie po zakażeniu). Służą do tego testy PCR (dla nieubezpieczonych – ok. 300 zł) określające obecność kwasu nukleinowego wirusa i jego stężenie w surowicy krwi.
Profilaktyka WZW typu C: zastrzyk czy zmiana opatrunku tylko w rękawiczkach
Przeczytaj także:
Porady eksperta