Czy prezerwatywa zabezpiecza przed wirusem HCV?

2013-12-12 18:07

Co prawda wirusowe zapalenie wątroby typu C nie jest zaliczane do chorób przenoszonych drogą płciową, jednak wirusem HCV można zarazić się przez seks bez zabezpieczenia. Dlatego jeśli chcesz uniknąć zarażenia HCV, używaj prezerwatywy nawet podczas seksu oralnego.

Czy prezerwatywa zabezpiecza przed wirusem HCV?
Autor: thinkstockphotos.com Co prawda wirusowe zapalenie wątroby typu C nie jest zaliczane do chorób przenoszonych drogą płciową, jednak wirusem HCV można zarazić się przez seks bez zabezpieczenia. Dlatego jeśli chcesz uniknąć zarażenia HCV, używaj prezerwatywy nawet podczas seksu oralnego.

Spis treści

  1. Groźny wirus HCV atakuje wątrobę

"Mój chłopak zawsze używa prezerwatywy, kiedy się kochamy. Nie chodzi o antykoncepcję, bo przyjmuję pigułki, ale o zabezpieczenie przed chorobami. Czy to prawda, że prezerwatywa chroni przed HCV?" - pyta czytelniczka magazynu "Zdrowie".

Prezerwatywa faktycznie zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C) oraz chorobami wenerycznymi, ale nie eliminuje ryzyka w stu procentach. HCV nie jest zaliczane do chorób przenoszonych drogą płciową, jednak stosunek seksualny może być drogą zakażenia. Dzieje się tak, gdy do współżycia z osobą zarażoną wirusem dochodzi podczas menstruacji, podrażnienia śluzówki penisa, odbytu, pochwy lub nawet jamy ustnej. Dlatego należy używać prezerwatywy nawet podczas stosunków oralnych.

Często osoba będąca nosicielem HCV nie wie, że nim jest, dlatego to na nas samych spoczywa odpowiedzialność za nasze zdrowie. W czasach swobody seksualnej jesteśmy świadomi swoich potrzeb, ale mniej zagrożeń płynących z tej swobody. Ciągle dziwne i nieromantyczne wydaje się poproszenie partnera czy partnerki seksualnej o zaświadczenie o stanie zdrowia lub wspólne wybranie się na badania.

Jeśli kobieta miała tylko 2 partnerów seksualnych, którzy mieli tylko po 2 partnerki seksualne i te 2 partnerki miały tylko 2 partnerów, to sieć relacji robi się dość gęsta, a wśród nich może być tylko jeden nosiciel. Być może proponując wspólne badania, okażemy się mało romantyczni, ale choroba na pewno nie jest romantyczna. Bezpieczny seks to zdrowy seks.

Ważne

Szacuje się, że ok. 700 tys. osób w Polsce jest zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu C. Zakażenie HCV jest często określane jako cicha epidemia, ponieważ u większości osób przez wiele lat przebiega bezobjawowo. Proces degeneracji tkanki wątrobowej jednak stale postępuje i może prowadzić do zwłóknienia wątroby, marskości lub nawet raka wątroby. Większość osób zarażonych nie jest świadoma swojej choroby.

Groźny wirus HCV atakuje wątrobę

miesięcznik "Zdrowie"