WZW
WZW (wirusowe zapalenie wątroby) to choroba zwykle wywołana przez jeden z wirusów hepatotropowych. Według WHO na WZW cierpi nawet jedna trzecia światowej populacji, co czyni ją jednym z najpowszechniejszych i często najbardziej niedocenianych schorzeń cywilizacyjnych. Poszczególne wirusy powodujące WZW są odpowiedzialne za odmienny przebieg choroby. Część zakażeń przebiega łagodnie, w innych przypadkach śmiertelność w ostrym okresie choroby może sięgnąć nawet 30-40%.
Wirusowe zapalenie wątroby powodują przede wszystkim wirusy hepatotropowe oznaczane literami alfabetu od A do G (z wyłączeniem F). WZW może być jednak spowodowane również przez wirusy pierwotnie niehepatotropowe, jak wirus świnki, różyczki, a nawet grypy. Co ciekawe wyróżnia się również WZW o nieznanej etiologii (np. typu nie-A), kiedy w organizmie chorego nie można wykryć żadnych wirusów hepatotropowych.
Typowe wirusy powodujące WZW przenoszą się w różny sposób. Dla przykładu HAV i HEV rozprzestrzeniają się drogą pokarmową, dlatego WZW nazywa się niekiedy chorobą brudnych rąk. Z kolei HBV i HCV są przenoszone na różnego rodzaju przyrządach medycznych, a HBV dodatkowo także w wyniku stosunków seksualnych.
Wirusowe zapalenie wątroby istotnie zwiększa ryzyko marskości tego organu. Określone odmiany wirusa mogą również wywoływać zmiany pozawątrobowe, np. zapalenie kłębuszków nerwowych, zapalenie tętnic, a nawet rozwój chorób autoimmunologicznych.
Na WZW powinny w szczególności uważać kobiety w ciąży. W przypadku zarażenia wirusami HBV lub HDV (a rzadziej także HCV) istnieje możliwość przeniesienia choroby na płód.
Do początkowych objawów wirusowego zapalenia wątroby można zaliczyć gorączkę, bóle stawowo-mieśniowe, nudności, wymioty. W ostrej fazie niekiedy dochodzi do zażółcenia powłok skórnych i białkówek (nie zawsze!), moczu, a także odbarwienia stolca. Chorym na WZW może towarzyszyć również ból promieniujący pod prawym żebrem.
W zależności od etiologii choroby środki zaradcze mogą obejmować dbałość o higienę lub szczepienia.