WZW

WZW (wirusowe zapalenie wątroby) to choroba zwykle wywołana przez jeden z wirusów hepatotropowych. Według WHO na WZW cierpi nawet jedna trzecia światowej populacji, co czyni ją jednym z najpowszechniejszych i często najbardziej niedocenianych schorzeń cywilizacyjnych. Poszczególne wirusy powodujące WZW są odpowiedzialne za odmienny przebieg choroby. Część zakażeń przebiega łagodnie, w innych przypadkach śmiertelność w ostrym okresie choroby może sięgnąć nawet 30-40%.

1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby typu C. Zakażenie wirusem HCV najczęściej przebiega bez objawów i może zostać wykryte dopiero, gdy doprowadzi do marskości wątroby lub raka. Specjalista chorób zakaźnych, dr n. med. Jan Miczek, wskazuje na ważny nawyk wpływający na rozwój WZW C.
Kalendarz szczepień 2024, aktualizowany co roku przez Główny Inspektorat Sanitarny, to Program Szczepień Ochronnych 2024, według którego realizowane są szczepienia u pacjentów do 19. roku życia oraz u tych, którzy są szczególnie narażeni na zachorowanie. Jak przedstawia się kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych na rok 2024? Co nowego w nim uwzględniono? W jakim wieku i jaką szczepionkę dziecko powinno przyjąć? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Podstawowe funkcje wątroby bada się oznaczając we krwi wskaźniki – enzymy. Razem z określeniem stężenia bilirubiny (główny barwnik żółci) składają się one na tzw. próby wątrobowe. Jakie są normy poszczególnych wskaźników w próbach wątrobowych?
Chora wątroba - objawy, jakie daje, mogą być bardzo różne. To m.in. objawy skórne, ale też są widoczne na twarzy. Jednak najczęściej pojawiającym się objawem chorób wątroby - niezależnie od przyczyny - jest ból brzucha z prawej strony, pod żebrami. Jakie są choroby wątroby? Jakie objawy dają poszczególne choroby wątroby? Na czym polega ich leczenie? Czym jest dieta wątrobowa?
Marskość wątroby rozwija się latami. Przyczyn marskości wątroby może być wiele, m.in. nałogowe picie alkoholu, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Schorzenie to może prowadzić nawet do śmierci. Jak powstrzymać marskość wątroby? Jak przebiega leczenie marskości wątroby?
Próby wątrobowe to badanie z krwi, które ma ocenić pracę wątroby. Jeśli próby wątrobowe mieszczą się w normie, to świetnie. Jednak czasem wyniki prób wątrobowych są podwyższone lub zbyt niskie. O czym świadczą nieprawidłowe - podwyższone lub zbyt niskie wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, ChE?
Jakie szczepienia powinno się otrzymać przed wyjazdem za granicę, np. do Indii, Tajlandii, Meksyku, Egiptu i innych egzotycznych krajów? Rodzaj szczepienia przed wyjazdem za granicę zależy m.in. od celu podróży, charakteru wyjazdu i ogólnego stanu zdrowia. Jednak niezależnie do tego, jakie egzotyczne miejsce wybieramy na wakacyjny odpoczynek, o szczepieniach należy pomyśleć odpowiednio wcześnie. Sprawdź, jakie szczepienia powinni otrzymać podróżni i gdzie się zaszczepić przed wyjazdem.
Badanie CRP, czyli tzw. białko ostrej fazy, pomaga ocenić, czy w organizmie toczy się stan zapalny wywołany przez drobnoustroje, uszkodzenie tkanek, rozwijający się nowotwór lub proces autoimmunologiczny. Kto powinien wykonać badanie białka CRP? Jaka jest norma CRP i jak interpretować wynik?
Urobilinogen powstaje w wyniku rozpadu bilirubiny, barwnika żółciowego. Lekarz może zlecić oznaczenie poziomu urobilinogenu, gdy podejrzewa nieprawidłową pracę lub chorobę wątroby, zablokowanie dróg żółciowych, czy anemię hemolityczną. Jakie są normy urobilinogenu w moczu? O czym świadczy podwyższony poziom urobilinogenu?
Objawy WZW B - inaczej wirusowego zapalenia wątroby typu B - w dużej mierze zależą od stanu odporności osoby zakażonej. Jeśli jej układ immunologiczny działa sprawnie, zakażenie może przebiegać bezobjawowo. W przeciwnym razie może przybrać postać ostrą lub przewlekłą, często dającą objawy niecharakterystyczne. Sprawdź, jak rozpoznać objawy zapalenia wątroby typu B.
Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to zakażenia wywołujące choroby wątroby o ostrym przebiegu. WZW to prawdziwy cichy zabójca - objawy choroby nie dają o sobie znać przez długi czas. Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) stanowi już ósmą przyczynę zgonów na świecie. Jakie są przyczyny i objawy wirusowego zapalenia wątroby? Jak można się zarazić? Jakie trzeba wykonać badania? Na czym polega leczenie?
Powiększone węzły chłonne u dzieci i dorosłych to najczęściej objaw choroby. Na przyczyny takiego stanu wskazuje się szereg schorzeń - zarówno infekcje, takie jak grypa, angina czy przeziębienie, jaki i nowotwory. Powiększone węzły chłonne mogą być również wynikiem nadwrażliwości na niektóre leki czy reakcji poszczepiennej. Jakie są przyczyny powiększonych węzłów chłonnych?
Zapalenie wątroby to grupa chorób, w przebiegu których dochodzi do stanu zapalnego tego narządu. Jego przyczyny są zróżnicowane. Za zapalenie wątroby najczęściej odpowiadają wirusy. Przyczyną stanu zapalnego może być także alkohol lub niewłaściwa dieta. Sprawdź, jakie są rodzaje zapalenia wątroby i co odpowiada za ich rozwój.
WZW A to inaczej żółtaczka pokarmowa, wirusowe zapalenie wątroby typu A lub choroba brudnych rąk. Nic dziwnego - wystarczy zjeść skażoną żywność lub wypić zainfekowaną wodę, by się zarazić. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy WZW A, jak jeszcze dochodzi do zakażenia, na czym polega leczenie i jak zapobiec zainfekowaniu.
Czym można zarazić się u fryzjera? Inspektorzy sanitarni twierdzą, że m.in. gronkowcem, grzybicą skóry, a nawet wszawicą. Okazuje się bowiem, że fryzjerzy nie zawsze czyszczą przybory fryzjerskie po każdym kliencie. Sprawdź, czym można zarazić się u fryzjera.
Badania wątroby są wykonywane zarówno w przypadku profilaktyki, jak i diagnostyki chorób wątroby. Badania profilaktyczne wątroby powinno się wykonywać regularnie, najlepiej razem z innymi badaniami profilaktycznymi. Z kolei badania diagnostyczne wynikają z aktualnych potrzeb postawienia diagnozy przez lekarza i przeprowadza się je przy podejrzeniu choroby. Sprawdź, jakie badania wykonuje się w profilaktyce i diagnostyce chorób wątroby i na czym one polegają.
Bilirubina jest żółtopomarańczowym barwnikiem obecnym w osoczu krwi, który powstaje podczas rozkładu hemoglobiny. Jej najważniejszą funkcją jest współtworzenie żółci umożliwiającej trawienie tłuszczy w przewodzie pokarmowym. Jakie są normy bilirubiny we krwi? Co oznacza podwyższona bilirubina? Czy dbając o dietę jesteśmy w stanie obniżyć jej poziom?
GGTP tzw. gamma-glutamylotranspeptydaza to jeden z enzymów, których poziom wykorzystuje się w diagnostyce chorób wątroby. Jakie funkcje GGTP pełni w organizmie? Kiedy należy wykonać badanie GGTP i o czym świadczy podwyższony poziom GGTP? Sprawdź!
Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnieć w medycynie, gdyż pozwoliły na zmniejszenie liczby zachorowań, a w niektórych przypadkach eliminację śmiertelnych chorób zakaźnych. Szacuje się, że szczepienia zapobiegają śmierci co najmniej 12 milionów ludzi na świecie. Jakie są rodzaje szczepień w Polsce i czy wszystkie są obowiązkowe? Dowiedz się, jakie są przeciwwskazania do wykonywania niektórych szczepień oraz jakie mogą wystąpić powikłania po szczepionce.
Szczepienia przeciw WZW są w Polsce obowiązkowe. Należy je podawać przede wszystkim dzieciom w ciągu 24 godzin od urodzenia, studentom uczelni medycznych i osobom, które nigdy nie były szczepione przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Sprawdź, kto jeszcze powinien się zaczepić przeciw WZW i dlaczego szczepionka przeciw żółtaczce jest taka ważna.
Ból w prawym boku jest powszechną dolegliwością i stanowi częstą przyczynę zgłoszeń pacjentów na oddział ratunkowy. Nie każdy ból jest jednak powodem do paniki. Do lekarza należy się zgłosić w przypadku, gdy ból w prawym boku jest bardzo silny lub przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Nie należy się jednak nadmiernie martwić swoim stanem zdrowia. Bóle brzucha zdarzają się prawie wszystkim i najczęściej świadczą o drobnych dolegliwościach. Co może być przyczyną bólu w prawym boku?

Wirusowe zapalenie wątroby powodują przede wszystkim wirusy hepatotropowe oznaczane literami alfabetu od A do G (z wyłączeniem F). WZW może być jednak spowodowane również przez wirusy pierwotnie niehepatotropowe, jak wirus świnki, różyczki, a nawet grypy. Co ciekawe wyróżnia się również WZW o nieznanej etiologii (np. typu nie-A), kiedy w organizmie chorego nie można wykryć żadnych wirusów hepatotropowych.

Typowe wirusy powodujące WZW przenoszą się w różny sposób. Dla przykładu HAV i HEV rozprzestrzeniają się drogą pokarmową, dlatego WZW nazywa się niekiedy chorobą brudnych rąk. Z kolei HBV i HCV są przenoszone na różnego rodzaju przyrządach medycznych, a HBV dodatkowo także w wyniku stosunków seksualnych.

Wirusowe zapalenie wątroby istotnie zwiększa ryzyko marskości tego organu. Określone odmiany wirusa mogą również wywoływać zmiany pozawątrobowe, np. zapalenie kłębuszków nerwowych, zapalenie tętnic, a nawet rozwój chorób autoimmunologicznych.

Na WZW powinny w szczególności uważać kobiety w ciąży. W przypadku zarażenia wirusami HBV lub HDV (a rzadziej także HCV) istnieje możliwość przeniesienia choroby na płód.

Do początkowych objawów wirusowego zapalenia wątroby można zaliczyć gorączkę, bóle stawowo-mieśniowe, nudności, wymioty. W ostrej fazie niekiedy dochodzi do zażółcenia powłok skórnych i białkówek (nie zawsze!), moczu, a także odbarwienia stolca. Chorym na WZW może towarzyszyć również ból promieniujący pod prawym żebrem.

W zależności od etiologii choroby środki zaradcze mogą obejmować dbałość o higienę lub szczepienia.