Zapalenie pęcherza moczowego. Tak wyleczysz je najszybciej i najskuteczniej

2023-04-18 16:51

Zapalenie pęcherza lubi kobiety - wynika to z naszej budowy anatomicznej. Jednak jest wiele sposobów, by uniknąć zakażenia dróg moczowych. Dowiedz się, co sprawia, że choroba się rozwija? Jakie są objawy zapalenia pęcherza? Sprawdź, jak zapobiegać infekcji, a gdy zapalenie pęcherza się pojawi – jak szybko się z nim uporać.

Kobieta trzyma się za bolący brzuch w okolicy pęcherza
Autor: GettyImages Zapalenie pęcherza moczowego to wcale nie błahy problem. Tak się go pozbędziesz

Spis treści

  1. Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny
  2. Zapalenie pęcherza moczowego - czynniki ryzyka
  3. Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego
  4. Zapalenie pęcherza moczowego - leczenie
  5. Zapalenie pęcherza - profilaktyka

Zapalenie pęcherza moczowego to typowo kobieca i dość częsta przypadłość. Pierwsze objawy zapalenia pęcherza moczowego to uczucie lekkiego pieczenia przy oddawaniu moczu. Potem coraz częściej biegasz do toalety (nawet jeśli niewiele pijesz), ale z trudem wyciskasz kilka kropli. Towarzyszy temu silne pieczenie i ból w okolicy cewki moczowej.

Chociaż objawy z pozoru wydają się niegroźne, to niestety potrafią uprzykrzyć życie. Ale nie tylko z tego powodu nie wolno ich lekceważyć. Zaniedbanie infekcji grozi bowiem nawracającymi stanami zapalnymi nerek (co może prowadzić do niewydolności nerek) lub zapalenia narządów rodnych.

Gadaj zdrów - choroby układu moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny

Kobiety kilkakrotnie częściej cierpią z powodu zakażeń układu moczowego (ZUM) niż mężczyźni. Predysponuje nas do tego anatomia. Cewka moczowa u pań jest bowiem znacznie krótsza (ma 4-5 cm długości) niż u panów (15-20 cm), a na dodatek bezpośrednio sąsiaduje z ujściem pochwy i odbytem, gdzie znajduje się wiele drobnoustrojów. I choć w swoim naturalnym środowisku są one niegroźne, to gdy przeniosą się do dróg moczowych, mogą wywołać stan zapalny.

Sprawcą kłopotów mogą być m.in.:

Jednak za większość zakażeń układu moczowego odpowiada pałeczka okrężnicy (Escherichia coli), która naturalnie bytuje w układzie pokarmowym, znajduje się w kale, w okolicy odbytu.

Gdy bakterie przedostaną się na skórę między pochwą a odbytem, szybko migrują do cewki moczowej, gdzie się namnażają. Wkrótce potem wędrują do pęcherza i przylegają do jego ścian, powodując zapalenie. Jeśli w porę nie zostanie podjęte leczenie, mogą przedostać się dalej - moczowodami do nerek.

Zapalenie pęcherza moczowego - czynniki ryzyka

Infekcję łatwo można złapać latem. Przyczyną jest np. przechłodzenie pęcherza, do którego może dojść wskutek siedzenia na plaży w mokrym kostiumie kąpielowym, siadania na kamieniach, zbyt lekkiego ubierania się (odsłaniania okolic nerek) w chłodne dni.

Zakażeniu sprzyjają też częste kontakty seksualne, zwłaszcza te przypadkowe, bez użycia prezerwatywy, bo podczas stosunku bez trudu można przenieść bakterie z okolic odbytu do cewki moczowej. Dodatkowo powstałe w czasie współżycia otarcia błony śluzowej cewki ułatwiają drobnoustrojom wnikanie do organizmu. ZUM może się też rozwinąć, gdy nosimy obcisłe spodnie czy bieliznę ze sztucznych włókien, co powoduje przegrzanie i zapocenie okolic intymnych, a to sprzyja rozmnażaniu się bakterii.

Ponadto niewłaściwa higiena wrażliwych miejsc, stosowanie środków plemnikobójczych, używanie perfumowanych wkładek, podpasek czy kosmetyków intymnych, korzystanie z publicznych toalet bez odpowiedniego zabezpieczenia również zwiększają ryzyko infekcji.

Czytaj też: Czym można zarazić się w publicznej toalecie?

Zapalenie pęcherza zdarza się częściej w ciąży i po menopauzie. W czasie ciąży drogi moczowe są szczególnie narażone na infekcję, ponieważ na skutek zmian fizjologicznych związanych ze wzrostem dziecka rozszerza się nie tylko narząd rodny, ale też moczowody, pęcherz i cewka moczowa. To ułatwia bakteriom przemieszczanie się w układzie moczowym. Na dodatek powiększona macica uciska przewody moczowe, co powoduje zaleganie moczu w pęcherzu i sprzyja rozmnażaniu się bakterii.

Zakażenia częściej przytrafiają się również kobietom po menopauzie. W tym czasie zmniejsza się bowiem ilość estrogenów, a to sprawia, że błony śluzowe okolic intymnych są słabo nawilżone. Łatwiej więc ulegają podrażnieniom, co toruje drogę bakteriom.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego

Czy zapalenie pęcherza może przejść samo? U części kobiet faktycznie może przejść samoistnie. Mimo wszystko warto wspomóc pęcherz w regeneracji. Zatem gdy tylko poczujesz nieprzyjemne objawy, zacznij działać, żeby nie dopuścić do rozszerzania się zakażenia.

  • Wypijaj nie mniej niż 3 litry płynów dziennie, by przyśpieszyć wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna. Możesz do niej też dodać sok z połówki cytryny albo pić sok z czarnej porzeczki, owocu granatu, jeżyny lub żurawiny amerykańskiej - zawierają witaminę C, która hamuje rozmnażanie się bakterii. Unikaj kawy, czarnej herbaty i alkoholu, bo podrażniają pęcherz.
  • Wesprzyj się ziołami - mogą to być gotowe mieszanki albo napary z pokrzywy, mniszka lub bratka. Takie herbatki działają moczopędnie i łagodzą objawy infekcji. W aptece znajdziesz również ziołowe preparaty w tabletkach.
  • Wygrzej się - najlepiej wskocz pod kołdrę, a do podbrzusza i dolnej części pleców przyłóż poduszkę elektryczną albo termofor. Ciepło poprawia ukrwienie błon śluzowych, a to przyśpiesza leczenie.
  • Rób nasiadówki - do gorącej wody wlej napar z mieszanki rumianku, ziela nawłoci i krwawnika oraz liści szałwii (weź po łyżce ziół, zalej litrem wrzątku i parz pod przykryciem 15 minut), a potem usiądź w wodzie (sięgającej do talii) na 15 minut. Do nasiadówek możesz też zastosować gotową mieszankę z apteki.
  • Ogranicz seks - zbliżenia w czasie infekcji wydłużają czas leczenia, nie dają też pełnej przyjemności, bo pożycie jest wówczas bolesne. Zachęć partnera, zwłaszcza w przypadku nawrotów infekcji, do wykonania badania moczu i nasienia (koniecznie z posiewami!).

W aptekach dostępne są również preparaty bez recepty, zawierające furazydynę - substancję o działaniu przeciwbakteryjnym, która hamuje namnażanie się bakterii w układzie moczowym.

Zapalenie pęcherza moczowego - leczenie

Jeśli mimo to po 2 dniach domowej kuracji dolegliwości nie ustąpią, a zwłaszcza gdy masz:

koniecznie idź do lekarza (gdy jesteś w ciąży, już przy pierwszych objawach zgłoś się do ginekologa!). Niezbędne będzie wykonanie analizy moczu wraz z posiewem.

Na podstawie wyniku lekarz zastosuje odpowiednią terapię. Z reguły podaje się leki o działaniu przeciwzapalnym, ale zdarza się, że potrzebny jest antybiotyk. Zaleconą kurację przeprowadź do końca, a nie tylko do ustąpienia dolegliwości, bo przerwanie leczenia zwiększa ryzyko rozwoju ciężkiego zakażenia nerek.

Zapalenie pęcherza - profilaktyka

  • Pij około 2 litrów płynów dziennie - to ułatwia płukanie pęcherza i cewki moczowej, zmniejszając ryzyko osiedlania się bakterii.
  • Nie wstrzymuj oddawania moczu - gdy długo zalega on w drogach moczowych, znajdujące się w nim bakterie mają idealne warunki do rozmnażania się.
  • Podmywaj się 2 razy dziennie pod bieżącą wodą, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z odbytu do cewki moczowej i narządu rodnego. Używaj płynów do higieny intymnej.
  • Zachowaj właściwą higienę w toalecie - miejsca intymne wycieraj w kierunku odbytu, nie odwrotnie. Jeśli korzystasz z publicznych toalet, używaj  jednorazowych podkładek higienicznych.
  • Jeśli cierpisz na suchość pochwy, używaj pianek lub żeli nawilżających miejsca intymne – dzięki temu unikniesz podrażnień śluzówki i zmniejszysz ryzyko infekcji.
  • Po stosunku płciowym umyj okolice intymne albo przynajmniej oddaj mocz – w ten sposób usuniesz zarazki, które dostały się do cewki moczowej.

miesięcznik "Zdrowie"

Co wiesz o nietrzymaniu moczu?

Pytanie 1 z 10
Jakie są objawy nietrzymania moczu?