Widzisz bąbelki w moczu? Mogą być skutkiem złej diety, ale też śmiertelnej choroby
Zaglądajcie do sedesów. Przyglądajcie się kupie i sikom. Może to nic przyjemnego, ale można wyłapać pierwsze sygnały problemów ze zdrowiem. Spieniony moczy z pewnością nie jest skutkiem nadmiaru bąbelków z szampana, chociaż przyczyny tak zmienionego wyglądu bywają banalne. Czasem jednak wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej.
Wiele osób o tym, że mają spieniony mocz, dowiaduje się dopiero wtedy, gdy pobiera próbkę do analizy. Wówczas piana jest najbardziej widoczna. Czasem dostrzegają ją także panowie korzystając z pisuaru lub panie, które mają sedes z półką. Bywa i tak, że charakterystyczny osad na powierzchni jest widoczny też w zwykłym sedesie. W każdej sytuacji sprawa wymaga wyjaśnienia.
Pienisty mocz - skąd się bierze
Najczęściej bąbelki w moczu to nie jest powód do niepokoju. Wystarczy zbyt szybkie zderzenie strumienia moczu z powierzchnią wody lub środkami czystości w toalecie, a nam się wydaje, że pieni się mocz.
To nie to? Piana w moczu to sygnał wzrostu ilości albuminy, białka w moczu. Może być skutkiem choćby:
- nadmiaru białka w diecie,
- odwodnienia organizmu,
- przewlekłego stresu,
- intensywnego wysiłku fizycznego.
Piana w moczu może towarzyszyć gorączce, infekcji, nawet zaleczonej, być skutkiem spożywania nieodpowiedniej ilości płynów, a nawet zbyt długiego przebywania w pozycji stojącej. Niestety, to nie wszystko.
Spieniony mocz a problemy z nerkami
Pienisty mocz może sygnalizować problemy z nerkami. Niejednokrotnie jest następstwem nadmiaru białka (powyżej 200 mg/l).
Białkomocz może świadczyć na przykład o kłębuszkowym zapaleniu nerek, kamicy, zespole nerczycowym lub zakażeniu. W wielu przypadkach pojawia się w wyniku wtórnego uszkodzenia narządów albo u osób z przewlekłymi schorzeniami.
Inne przyczyny białkomoczu
Białkomocz to nie tylko objaw problemów z układem moczowym. Nieraz towarzyszy chorobom serca i generalnie układu krążenia. Wywołują go również choroby autoimmunologiczne i nowotwory.
Wśród chorób przewlekłych, którym towarzyszy białkomocz i inne problemy ze zdrowie, wymienia się cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, zapalenie wątroby, niewydolność krążenia.
Jeśli więc zobaczysz pianę w sikach, możliwe, że czeka cię szczegółowa diagnostyka, a potem specjalistyczne leczenie. Bywa jednak też tak, że badania nie wykazują niczego poważnego, a chwilowy problem mija.
Pienisty mocz - kiedy do lekarza?
Odwiedź lekarza pierwszego kontaktu, jeśli spieniony mocz pojawia się często lub kilka dni z rzędu. Nie zwlekaj z wizytą, jeśli pianie w moczu towarzyszą inne niepokojące objawy, np. wymioty, utrata apetytu, zmęczenie czy obrzęki.
Czytaj także: 8 złotych zasad zdrowych nerek. Tak poznasz, że źle pracują