Ten nowotwór daje nietypowe objawy. Krwawy mocz to dopiero początek
Każdego roku w Polsce rozpoznaje się około 7 tys. zachorowań na ten rodzaj nowotworu. Niestety, rak pęcherza moczowego potrafi dawać różne objawy, a większość z nich wcale nie jest niepokojąca. Na co należy zwrócić uwagę?
Rak pęcherza moczowego to choroba, z powodu liczba zachorowań każdego roku wzrasta. Dane zgromadzone w Krajowym Rejestrze Nowotworów wskazują, że w Polsce w 2020 r. liczba zachorowań na nowotwór złośliwy pęcherza moczowego wyniosła 4815 przypadków u mężczyzn i 1516 przypadków u kobiet, a liczba zgonów wyniosła 4 117 przypadków (3202 u mężczyzn i 915 u kobiet).
Eksperci z Cancer Research UK (Wielka Brytania) podkreślają, że znajomość objawów jest kluczowa. Jeden z głównych objawów można dostrzec podczas oddawania moczu.
Czerwony mocz może być objawem raka
Głównym objawem raka pęcherza moczowego jest krew w moczu (krwiomocz). Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Ponadto, choroba ta może również powodować problemy z oddawaniem moczu.
Szczególnym powodem do niepokoju jest jasnoczerwone zabarwienie moczu. W niektórych przypadkach ilość krwi w moczu może być jednak tak niewielka, że można ją przeoczyć. Krwawienie w czasie oddawania moczu zwykle nie jest bolesne.
W przypadku zauważenia krwi w moczu, należy zawsze skonsultować się z lekarzem.
Inne objawy raka pęcherza moczowego
Poza krwiomoczem, będącym głównym objawem raka pęcherza moczowego, eksperci zwracają również uwagę na te sześć objawów.
- bardzo częste oddawanie moczu (częstomocz)
- nagły przymus oddania moczu
- ból lub pieczenie podczas oddawania moczu (dyzuria)
- utrata masy ciała bez powodu
- ból pleców, dolnej części brzucha lub kości
- uczucie zmęczenia i kiepskiego samopoczucia
Eksperci z Cancer Research UK wyjaśniają także, że trzy ostatnie objawy mogą wystąpić, jeśli rak jest zaawansowany lub rozprzestrzenił się na inne części ciała.
Dlaczego tak ważna jest konsultacja z lekarzem?
Należy pamiętać, że w przypadku mężczyzn podobne objawy ze strony układu moczowego może wywoływać także nowotwór prostaty. Konsultacja z ekspertem i przeprowadzenie diagnostyki będzie kluczowe w prawidłowym rozpoznaniu choroby.
Ponadto, wystąpienie tych objawów nie zawsze oznacza chorobę nowotworową. Są inne przypadłości, mogące objawiać się podobnie. Jedną z nich jest infekcja dróg moczowych, którą zwykle można szybko wyleczyć za pomocą antybiotyków.
Eksperci podkreślają również, że szybsze postawienie diagnozy daje więcej możliwości skutecznego leczenia.
Statystyki mówią jasno: wczesne wykrycie jest kluczowe
Według Krajowego Rejestru Nowotworów, rak pęcherza moczowego jest jednym z częściej występujących nowotworów u starszych osób. Najczęściej rozpoznawany jest u mężczyzn po 45. roku życia (98 proc. przypadków). Największa zachorowalność przypada w grupie wiekowej 80-84 lata.
Trzykrotnie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Aż w 15-25 proc. choroba ta diagnozowana jest w stadium zaawansowanym, z przerzutami.