Roponercze to powikłanie wodonercza - uszkadza nerki

2017-06-21 10:08

Roponercze (łac. pyonephrosis) jest powikłaniem wodonercza, czyli stanu, w którym nagromadzony w nadmiarze w miedniczce nerkowej mocz ulega zakażeniu i przybiera charakter ropnej treści. Roponercze może mieć miejsce na skutek wcześniejszego nieskutecznego, niewłaściwego leczenia przeciwbakteryjnego. Jakie są objawy roponercza? Jak przebiega leczenie?

Roponercze to powikłanie wodonercza - uszkadza nerki
Autor: thinkstockphotos.com Roponercze (łac. pyonephrosis ) jest powikłaniem wodonercza, czyli stanu, w którym nagromadzony w nadmiarze w miedniczce nerkowej mocz ulega zakażeniu i przybiera charakter ropnej treści.

Spis treści

  1. Roponercze a wodonercze
  2. Roponercze: objawy
  3. Leczenie roponercza
  4. Roponercze: profilaktyka

Roponercze (łac. pyonephrosis) to poważne powikłanie wodonercza. Może wystąpić, gdy w miedniczce nerkowej w trakcie zakażenia mocz zacznie przybierać charakter treści ropnej. Do powstania roponercza przyczynia się więc zakażenie stanu wodonercza. Często jest to obserwowane u osób chorujących na kamicę nerkową lub moczowodową albo na oba te schorzenia jednocześnie. Roponercze może również powstać w przebiegu procesu nowotworowego, który toczy się w układzie moczowym. W niewielu przypadkach schorzenie stanowi powikłanie pooperacyjne.

Roponercze a wodonercze

Czynnikiem różnicującym roponercze od wodonercza jest współistnienie zapalenia w obrębie miąższu nerkowego w tym pierwszym schorzeniu. Stan ten może doprowadzić do całkowitego zniszczenia tego narządu.

Przy wodonerczu dochodzi do rozszerzenia miedniczek i kielichów nerkowych oraz zaniku tkanki nerkowej, co jest bezpośrednim skutkiem nacisku zalegającego w nerce moczu. Mocz zalega, gdyż , z różnych powodów (np. stanów zapalnych) ma utrudniony odpływ. W przypadku dojścia do zakażenia moczu, zarówno miedniczki, jak i kielichy nerkowe wypełnia gęsta ropa. Tego typu zmiany w moczu objawiają się znacznie większą liczba krwinek białych i bakterii w osadzie moczu.

Roponercze: objawy

  • brak łaknienia
  • złe samopoczucie, nasilające się osłabienie
  • dolegliwości bólowe, od słabych po bardzo nasilone
  • powiększona nerka
  • gorączka
  • wydzielina wydobywające się z moczowodu (jeśli jest drożny)

W badaniu usg, obrazującym układ moczowy, po zastosowaniu środka cieniującego, nierzadko można stwierdzić nieczynną nerkę, która jest zajęta procesem chorobowym.

Leczenie roponercza

Roponercze zazwyczaj jest wskazaniem do zabiegu operacyjnego, z równoczesną intensywną osłoną środkami bakteriobójczymi. Usunięcie nerki często jest jedyną skuteczną metodą postępowania. Nieskuteczne leczenie schorzenia grozi ropniami nerki i ogólnoustrojowym zakażeniem septycznym.

Roponercze: profilaktyka

Zapobieganie roponerczu to przede wszystkim skuteczna profilaktyka kamicy i zakażeń dróg moczowych oraz wczesne podjęcie leczenia wodonercza. Zaś wczesne wykrycie wodonercza wiąże się z ustaleniem przyczyny, utrudniającej odpływ gromadzącego się moczu w miedniczkach i kielichach nerkowych. I oczywiście usunięcie tej przyczyny.