5 mitów na temat infekcji dróg moczowych. Nie ignoruj, bo nabawisz się zapalenia nerek
Infekcje dróg moczowych to choroby, które częściej dotykają kobiety, a wynika to z różnic w budowie narządów, jakie występują u obu płci. Jednak na infekcje moczowe narażeni są także mężczyźni. A ich konsekwencje mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych takich jak zapalenie nerek, dlatego nie powinniśmy nigdy ich ignorować.
Do infekcji dróg moczowych dochodzi w sytuacji, gdy bakterie, często ze skóry lub okolic odbytu, dostają się do cewki moczowej i infekują drogi moczowe. Infekcje dróg moczowych są częste u kobiet, ponieważ ich cewki moczowe są krótsze i znajdują się bliżej odbytu. Najczęstszym rodzajem infekcji dróg moczowych jest zapalenie pęcherza moczowego.
Choć infekcje dróg moczowych nie zawsze powodują objawy, jeśli już się ujawnią, mogą sprawić ból i powodować dyskomfort. Symptomy świadczące o rozwoju infekcji dróg moczowych obejmują silne parcie na mocz, uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, ból miednicy. Chory może także odczuwać dreszcze, zmęczenie i mieć gorączkę - te objawy świadczą zazwyczaj o tym, że infekcja rozprzestrzeniła się poza pęcherz moczowy.
5 częstych mitów dotyczących infekcji dróg moczowych
O infekcjach atakujących drogi moczowe narosło wiele mitów. Wyjaśniamy, ile w nich prawdy.
Na infekcje dróg moczowych narażone są tylko kobiety
Wiele osób uważa, że na ten rodzaj infekcji są narażone tylko kobiety, jednak nie jest to do końca prawda. Mężczyzn także dotykają tego rodzaju infekcje, a najczęstszą przyczyną zakażenia dróg moczowych u panów są bakterie, zwłaszcza Escherichia coli.
Infekcje dróg moczowych zawsze dają objawy
Infekcje, które rozwijają się w drogach moczowych, często wywołują objawy takie jak ból podczas oddawania moczu czy częstomocz. Jednak można posiadać w swoich drogach moczowych szkodliwe bakterie i nie mieć żadnych symptomów. Wtedy by wykryć infekcje, potrzebne jest badanie.
Wszystkie infekcje dróg moczowych wymagają leczenia antybiotykami
Nie wszystkie infekcje atakujące drogi moczowe wymagają antybiotykoterapii. Przykładem są infekcje bezobjawowe, w których pacjent nie ma nawet pojęcia, że w jego drogach moczowych znajdują się bakterie. Antybiotyki stosuje się u osób doświadczających bolesnych lub uciążliwych objawów, kobiet w ciąży czy pacjentów zmagających się z niedoborem odporności.
Infekcje dróg moczowych znikną samoistnie
O ile bezobjawowe zakażenie bakteriami dróg moczowych może pojawić się i ustąpić samoistnie, jeśli u chorego pojawiają się objawy, raczej nie obejdzie się bez konsultacji z lekarzem. Szczególnie jeśli symptomy infekcji są związane z dyskomfortem lub bólem Powikłania nieleczonych infekcji dróg moczowych obejmują m.in. zapalenie nerek i nawracające zakażenia układu moczowego.
Infekcje dróg moczowych są przenoszone drogą płciową
Aktywność seksualna może zwiększyć ryzyko zachorowania poprzez przeniesienie szkodliwych drobnoustrojów, ale infekcje dróg moczowych nie są klasyfikowane jako choroby przenoszone drogą płciową. W czasie walki z infekcją układu moczowego chory powinien zrezygnować z aktywności seksualnej, ponieważ seks może wydłużyć okres powrotu do zdrowia.
Polecany artykuł: