Ponad 10 minut na toalecie może poważnie zaszkodzić. Dlaczego to ważne?

2025-01-22 15:49

Lekarze zalecają, aby nie spędzać na toalecie więcej niż 10 minut, ponieważ długotrwałe siedzenie może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Wpływa na krążenie, powoduje nadmierne obciążenie odbytnicy i zaburzenia trawienia. Warto poznać powody, dla których czas spędzany na toalecie powinien być ograniczony do minimum.

Ponad 10 minut na toalecie może poważnie zaszkodzić. Dlaczego to ważne?
Autor: Getty Images

Długie siedzenie na toalecie jest niebezpieczne

Badanie Vioguard, Inc., przeprowadzone w czerwcu 2021 r., wykazało, że aż 73 proc. osób przyznaje się do używania telefonu na toalecie. Choć multitasking w łazience może wydawać się praktyczny, długie siedzenie stanowi realny problem. Lekarze wyraźnie zalecają, aby wstać znacznie wcześniej niż po 10 minutach.

Nie chodzi tylko o bakterie, które mogą dostać się na telefon (badanie z 2017 r. University of Michigan wykazało, że telefony są 10 razy brudniejsze niż deska sedesowa), ale także o negatywny wpływ na organizm.

Hemoroidy

Nawet jeśli nie wywierasz nacisku podczas siedzenia, może to pogorszyć stan hemoroidów.

Hemoroidy to zbiór żył wewnątrz i na zewnątrz odbytu. Każdy ma hemoroidy, rodzimy się z nimi. Zbyt długie siedzenie może powodować przekrwienie hemoroidów krwią, wywołując ból, obrzęk czy krwawienie

- wyjaśniła chirurg kolorektalny dr Karen Zaghiyan w rozmowie z Healthline.

W skrajnych przypadkach, jak zauważa Mayo Clinic, hemoroidy mogą prowadzić do anemii lub zakrzepów krwi, ale nie jest to jedyne ryzyko. Dr Jason Singh, dyrektor medyczny i lekarz w One Oak Medical, w rozmowie z Health Digest wskazał na inne potencjalne zagrożenia. Gdy dowiesz się, co jeszcze może cię spotkać, szybko zdecydujesz się skrócić czas spędzany na toalecie.

Czym są hemoroidy
Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Wypadnięcie odbytu

Kiedy siedzisz na toalecie, grawitacja działa na twoje ciało. Nawet jeśli nie odczuwasz tego świadomie, nacisk skierowany w dół jest nieunikniony. Ten mechanizm ułatwia wydalanie, ale równocześnie powoduje delikatne „ciągnięcie” w kierunku odbytu - części ciała, której struktura powinna pozostać nienaruszona.

Wypadnięcie odbytu może być spowodowane ryzykiem długotrwałego siedzenia z naprężeniem w dół, ponieważ zwiększa to ciśnienie wewnątrzbrzuszne, osłabiając podtrzymujące więzadła i mięśnie wokół odbytu. Z czasem to ciśnienie może spowodować, że ściana odbytu będzie wystawać przez otwór

- powiedział dr Jason Singh.

Innymi słowy, wypadnięcie odbytu oznacza, że jego część staje się widoczna na zewnątrz. Choć Cleveland Clinic wskazuje, że problem ten dotyka jedynie 2,5 na 1000 osób i nie jest zazwyczaj poważnym zagrożeniem, dolegliwość ta bywa niezwykle nieprzyjemna. Może również prowadzić do nietrzymania stolca.

U dorosłych problem wymaga leczenia operacyjnego, podczas gdy u dzieci wypadnięcie może ustąpić samoistnie. Jak zauważa Singh, szczególnie narażeni na tę przypadłość są seniorzy, osoby z przewlekłymi zaparciami oraz kobiety po porodzie.

Osłabienie mięśni dna miednicy

Jeśli kiedykolwiek słyszałaś o ćwiczeniach Kegla to wiesz, że mają na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. Jednak jeśli regularnie wykonujesz te ćwiczenia, ale spędzasz na toalecie ponad 10 minut, efekty mogą zostać zniweczone.

Długotrwałe siedzenie w toalecie, zwłaszcza z wysiłkiem, nadmiernie rozciąga mięśnie dna miednicy. Te mięśnie wspierają kluczowe organy i kontrolują funkcje odbytu. Ich ciągłe rozciąganie osłabia napięcie oraz zdolność do skurczu

- wyjaśnił ekspert.

Co ciekawe, mocne mięśnie dna miednicy mogą również wpływać na poprawę satysfakcji seksualnej. Badanie z 2020 r. opublikowane w Investigative and Clinical Urology wykazało wyraźny związek między siłą mięśni dna miednicy a osiąganiem orgazmu.

Dodatkowo wyniki przedstawione w Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavia potwierdziły, że silniejsze mięśnie dna miednicy przekładają się na lepsze funkcje seksualne, takie jak zwiększone pożądanie, podniecenie, orgazmy i nawilżenie. To kolejny argument, by ograniczyć czas spędzany na toalecie.

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu lub stolca to wyjątkowo niekomfortowa sytuacja, której każdy wolałby uniknąć. Nikt również nie chciałby, aby jakakolwiek część jego wnętrza znalazła się na zewnątrz. Istnieje jednak prosty sposób na zmniejszenie ryzyka takich problemów.

Ogranicz czas spędzony w toalecie do maksymalnie pięciu minut i zachowaj właściwą postawę

- radził dr Jason Singh.

Specjalista zaleca uniesienie stóp, najlepiej przy pomocy podnóżka oraz lekkie pochylenie się do przodu. Warto również upewnić się, że styl życia wspiera szybkie i sprawne korzystanie z toalety. Ekspert podkreśla, że kluczowe jest spożywanie dużej ilości błonnika, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz regularne ćwiczenia wspomagające „ruchliwość jelit”.

Dodatkowo istotne jest wsłuchiwanie się w sygnały płynące z ciała, aby szybko reagować na ewentualne problemy.

Wczesna interwencja jest kluczowa. Wszelkie objawy, takie jak wzdęcia, ciśnienie lub trudności z wypróżnianiem, wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej

- podkreślił.