Piasek w nerkach - leczenie domowe i nie tylko

2021-11-04 7:50

Piasek w nerkach to określenie substancji, które odkładają się w moczowodach. Z czasem gromadzący się piasek na nerkach prowadzi do powstawania większych złogów, czyli kamieni nerkowych. W ciągu ostatnich lat znacząco wzrosła liczba przypadków kamicy nerkowej. Winny jest styl życia, m.in. wysokobiałkowa dieta. Aby pozbyć się złogów w nerkach i zapobiec nawrotom choroby, można wypróbować leczenie domowe i nie tylko.

piasek w nerkach
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Piasek w nerkach - uwaga na białko i szczawiany
  2. Sprawdź, dlaczego sól szkodzi nerkom! [#TOWIDEO]
  3. Piasek w nerkach - minimum 2 litry płynów dziennie
  4. Piasek w nerkach - mniej cukru, więcej ruchu
  5. Piasek w nerkach - leki z apteki
  6. Piasek w nerkach - domowe mikstury
  7. Piasek w nerkach - herbata jawajska i chmiel
Sprawdź, jak dbać o nerki

Piasek w nerkach (piasek na nerkach) to drobne złogi w drogach moczowych. Z biegiem czasu złogi te zaczynają się gromadzić, co prowadzi do powstawania większych złogów, czyli kamieni nerkowych. Można temu zapobiec stosując leczenie domowe - m.in. odpowiednią dietę. Pomogą także preparaty z apteki.

Piasek w nerkach - uwaga na białko i szczawiany

Kamienie w układzie moczowym powstają wtedy, gdy mocz zawiera zbyt dużo substancji chemicznych, które mogą się krystalizować. Głównie są to sole wapnia oraz kwas moczowy, a ich nadmiarowi sprzyja m.in. dieta bogata w białko zwierzęce. Zawarte w nim puryny na ostatnim etapie procesu przemiany materii przekształcają się właśnie w kwas moczowy. Nadmiar białka wzmaga też wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Powstają z niego sole wapnia odkładające się w nerkach i drogach moczowych. By tego uniknąć, trzeba wykluczyć buliony i sosy na bazie mięsa, zaś samo mięso jadać nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Powstawaniu kamieni sprzyja też nadmiar szczawianów. Ich bogatym źródłem są szpinak, szczaw, rabarbar, kakao. Dlatego osoby o skłonnościach do kamicy powinny wykluczyć je z jadłospisu.

Sprawdź, dlaczego sól szkodzi nerkom! [#TOWIDEO]

Piasek w nerkach - minimum 2 litry płynów dziennie

Gdy pijemy zbyt mało, mocz się zagęszcza, co sprzyja tworzeniu się złogów. Dlatego najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania nawrotom kamicy jest zwiększenie ilości wypijanych płynów – jeśli nie ma przeciwwskazań, nawet do ok. 3 litrów dziennie. Chodzi o to, by ilość oddawanego moczu wynosiła ok. 2 litrów na dobę. Warto też pamiętać, że aktywność fizyczna zwiększa wydalanie wody z organizmu. Podczas godzinnego treningu o średnim natężeniu wraz z potem tracimy ok. litra wody. Dlatego po treningu należy wypić co najmniej tyle samo. Taka ilość płynów zwiększa produkcję moczu i nasila jego przepływ w układzie moczowym. Wtedy kamienie trudniej się formują, a te mniejsze są łatwiej wypłukiwane. Osobom ze skłonnością do kamicy specjaliści zalecają też wypicie szklanki wody przed snem, ponieważ w nocy mocz się zagęszcza, a to stwarza korzystne warunki dla złogów.

Piasek w nerkach - mniej cukru, więcej ruchu

Najnowsze badania dowodzą, że istnieje ścisły związek między nadwagą a skłonnością do kamicy nerkowej. Kluczową rolę odgrywają tu węglowodany proste, czyli cukier. Udowodniono, że to właśnie nadmierne spożycie cukrów, a nie tłuszczów, stanowi główną przyczynę dwóch wielkich epidemii naszych czasów – otyłości oraz cukrzycy. Zbyt duża masa ciała negatywnie wpływa na pH moczu (obniża poziom kwasowości), co sprzyja infekcjom układu moczowego i powstawaniu złogów. Nadmiar cukru we krwi natomiast inicjuje procesy krystalizacji moczu, czyli tworzenia się kamieni. Trzeba zatem ograniczyć cukier w diecie, unikać bogatej w ten składnik żywności wysoko przetworzonej (np. słodzonych napojów) i uważnie czytać etykiety. Drugim ważnym sojusznikiem jest aktywność fizyczna. Według amerykańskich badaczy tygodniowo wystarczy nawet 3 godziny spaceru lub godzina mało intensywnego biegu, by obniżyć ryzyko kamicy nerkowej o jedną trzecią.

Piasek w nerkach - leki z apteki

Leczenie farmaceutykami konieczne jest w przypadku nawracającej kamicy oraz u osób z zaburzeniami przemiany materii sprzyjającymi odkładaniu się złogów mineralnych w układzie moczowym. Stosuje się wtedy środki odwadniające i zwiększające ilość wydalanego moczu, oczywiście z zaleceniem zwiększenia ilości wypijanych płynów. Leki rozkurczające zmniejszają dolegliwości bólowe i jednocześnie ułatwiają wydalanie złogów. Lekarz może także zalecić preparaty zapobiegające mineralizacji.

Piasek w nerkach - domowe mikstury

  • Pokrzywa to najbardziej skuteczne ze wszystkich ziół polecanych przy kamicy nerkowej. Napar z pokrzywy (łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku, przykryj, pij lekko ciepły 2 razy dziennie) działa antybakteryjnie, leczy stany zapalne dróg moczowych i ma właściwości moczopędne.
  • Podobnie działa odwar pietruszkowy. Pokrój na kawałki 2 dokładnie wyszorowane korzenie pietruszki. Zalej litrem wody, gotuj 3 minuty, odstaw do wystygnięcia i odcedź. Przechowuj w lodówce. Wypij w ciągu dwóch dni, po 4 porcje dziennie.
  • W usuwaniu złogów pomóc może mikstura czosnkowo-cytrynowa. 3 cytryny obierz ze skórki, pokrój. Dodaj 10 wyłuskanych ząbków czosnku, łyżkę miodu, 1/2 szklanki przegotowanej wody i dokładnie zmiksuj. Uzupełnij wodą tak, by mikstura miała litr objętości. Przechowuj w lodówce. Pij rano 4 łyżki stołowe.

Piasek w nerkach - herbata jawajska i chmiel

Liczy się to, czym nawadniamy organizm. Bezkonkurencyjna jest średnio zmineralizowana woda. Pożądane są także herbaty ziołowe (zwłaszcza jawajska z liści ortosyfonu groniastego, do kupienia w sklepach z ekożywnością) i owocowe. Badania potwierdziły również korzystne działanie kawy i zielonej herbaty. Dobrym środkiem zapobiegawczym jest sok żurawinowy. Warto go pić regularnie – chroni przed infekcjami układu moczowego, które sprzyjają kamicy. A co z powszechną opinią, że picie piwa zapobiega kamicy? W wielu badaniach wykazano, że ma rzeczywiście takie działanie, zwłaszcza w przypadku mężczyzn. Zawdzięcza je substancjom zawartym w szyszkach chmielowych. Działają one łagodnie rozkurczająco, przyspieszają wydalanie moczu i pomagają zwalczać drobnoustroje wywołujące zapalenie dróg moczowych.

Ważne

Przed użyciem wymienionych w tekście leków zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.