Nasze babcie miały rację. Jest jeden owoc, który chroni przed bolesną dolegliwością
Sok żurawinowy od dziesięcioleci polecany jest na zapalenie pęcherza i infekcje dróg moczowych. Okazuje się, że jest to całkiem zasadne — jak wynika z badań naukowców, żurawina zawiera składnik, który zapobiega namnażaniu się bakterii w pęcherzu.
Żurawina to doskonałe źródło witaminy C i witamin z grupy B. Jest bogata również w mikroelementy takie jak magnez czy żelazo, dzięki czemu wzmacnia układ immunologiczny, zabezpiecza go przed infekcjami i wspomaga ogólną kondycję zdrowotną.
Żurawinę jednak od lat zaleca się głównie jako środek na infekcje układu moczowego i częste zapalenia pęcherza. Okazuje się, że nasze babcie miały rację, twierdząc, by przy stanach zapalnych pęcherza włączać do diety żurawinę lub sok żurawinowy — i dziś mamy na to naukowe dowody.
Żurawina najlepsza na pęcherz
Jak wynika z najnowszych badań naukowców z Flinders University w Australii, żurawina może zapobiegać przywieraniu bakterii do ścianek pęcherza i namnażaniu się ich. Dzieje się tak, ponieważ ma wysokie stężenie przeciwutleniacza proantocyjanidyny, który działa antybakteryjnie. Picie soku z żurawiny lub jedzenie owoców ma działanie moczopędne, sprzyja więc usuwaniu drobnoustrojów z organizmu i przyczynia się do szybszego zwalczenia infekcji.
Naukowcy przeanalizowali ponad 50 badań, w których wzięło udział 9000 uczestników. Ze zgromadzonych danych wynika, że żurawina może aż o jedną czwartą zmniejszać ryzyko nawracających zapaleń pęcherza.
Czym jest zapalenie pęcherza?
Zapalenie dróg moczowych to infekcja, która częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, co wynika z naturalnej budowy układu moczowego. Objawia się pieczeniem w czasie oddawania moczu, częstym korzystaniem z toalety lub parciem na pęcherz. Zdarza się, że występuje dość silny ból w dole brzucha, który utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Infekcja jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym, ale nie zaleca się korzystania z antybiotyków. W przypadku zapalenia pęcherza tradycyjnym postępowaniem jest picie dużej ilości wody z cytryną lub witaminą C, by zakwasić mocz. Do tego poleca się stosowanie żurawiny w formie naturalnego soku lub suplementów, które zapobiegają przyleganiu bakterii do ścian pęcherza i skracają czas infekcji.
Zapalenie pęcherza może mieć charakter nawracający, dlatego osoby, które mają do niego skłonności, powinny dbać o pęcherz, nie przeziębiać go (np. kąpielami w zimnej wodzie) i profilaktycznie stosować sok żurawinowy w diecie.
Czytaj też: Nieleczone zapalenie pęcherza może mieć poważne konsekwencje. Sprawdź, jakie