Alarmujący wzrost PChN u kobiet. Oto objawy, których nie wolno przeoczyć

2024-11-29 11:04

Bardzo często wykrywana jest późno, bo początkowo nie daje wyraźnych objawów. Między innymi dlatego w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco wzrosła liczba przypadków PChN, szczególnie wśród kobiet. Nefrolodzy wskazują, jakie objawy przewlekłej choroby nerek powinny skłonić do wizyty u lekarza.

Alarmujący wzrost PChN u kobiet. Oto objawy, których nie wolno przeoczyć
Autor: Getty Images Alarmujący wzrost PChN u kobiet. Oto objawy, których nie wolno przeoczyć

W ciągu ostatnich lat (od 1990 do 2021 roku) znacząco wzrosła liczba kobiet, które zachorowały na przewlekłą chorobę nerek oraz tych, które z tego powodu zmarły – ostrzegali nefrolodzy w trakcie corocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Nefrologicznego (Kidney Week), który odbył się pod koniec października w San Diego. Naukowcy podkreślają, że to już globalny problem.

Dane dotyczące liczby zachorowań oraz ich przyczyn przedstawiono na podstawie analizy, którą przeprowadził Sree Abhilekha Purohit, M.B.B.S. z Shadan Institute of Medical Sciences w Hajdarabadzie w Indiach wraz z zespołem badaczy. Naukowcy ocenili globalne obciążenie kobiet pod kątem występowania PChN. Pod uwagę wzięto 214 krajów z całego świata.

PChN: przewlekła choroba nerek. 4 główne przyczyny

1. Cukrzyca typu 1. Wyniki analizy wykazały, że najwyższe wskaźniki zapadalności na PChN dotyczą Europy Wschodniej. To aż 2,07 przypadków na 100 tys. osób). Przyczyną była cukrzyca typu 1.

2. Cukrzyca typu 2. Natomiast najwyższą liczbę przypadków PChN, która rozwinęła się z powodu cukrzycy typu 2 odnotowano na Bliskim Wschodzie oraz Afryce Północnej. Tu mówimy o 43 przypadkach na 100 tys. osób.

Przewlekła niewydolność nerek a ciąża

3. Nadciśnienie tętnicze. To niejedyne czynniki odpowiadające za występowanie przewlekłej choroby nerek. Autorzy badań wskazują także na nadciśnienie tętnicze (25,18 przypadków na 100 tys.). Powiązanie pomiędzy tymi dwiema przypadłościami najczęściej stwierdzano na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, a także Ameryce Łacińskiej.

4. Kłębuszkowe zapalenie nerek. Na tych samych terenach odnotowano częstą zależność pomiędzy kłębuszkowym zapaleniem nerek a PChN (5,69 przypadków na 100 tys.). 

Nowe diagnozy słyszą najczęściej kobiety w wieku od 70 do 74 lat. Zdaniem badaczy tylko w 2021 roku były to aż 1,66 mln przypadków.

PChN: przewlekła choroba nerek. Gwałtowny wzrost wśród kobiet

Naukowcy dodają, że poza rosnącą liczbą przypadków przewlekłej choroby nerek wśród kobiet, wciąż odnotowuje się coraz więcej zgonów z tego właśnie powodu. Według zgromadzonych danych średnia roczna procentowa zmiana częstości występowania wzrosła o 2,10%, śmiertelności o 3,39%, a lat życia z niepełnosprawnością o 2,48%. 

Najwyższe wskaźniki śmiertelności dotyczą pacjentek w wieku od 85. do 89. roku życia. Tylko w tym przedziale w 2021 roku zmarło 92 279 kobiet z powodu PChN.

Cukrzyca typu 2 była główną przyczyną zgonów kobiet związanych z PChN w 2021 r., a tuż za nią nadciśnienie tętnicze

 – podsumowują autorzy badań. 

Specjaliści zaznaczają również, że wyniki ukazują, jak pilna jest potrzeba zwiększenia świadomości na temat zależności pomiędzy wymienionymi schorzeniami a występowaniem przewlekłej choroby nerek. Należy niezwłocznie położyć szczególny nacisk na edukację w tym kierunku oraz przygotować kompleksowe kampanie na rzecz zdrowia kobiet - apelują. 

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

PChN: przewlekła choroba nerek. Objawy PChN

PchN bardzo często wykrywana jest z dużym opóźnieniem, gdyż w początkowej fazie najczęściej nie daje wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne jest holistyczne podejście do zdrowia. Należy regularnie robić podstawowe badania krwi, monitorować poziom cukru oraz ciśnienie tętnicze.

Dlaczego to takie ważne? Jedną z przyczyn PChN jest cukrzyca typu 2, która również przez długi czas może nie dawać objawów. A zatem bez badań profilaktycznych oceniających stan zdrowia łatwo narazić organizm nie tylko na cukrzycę, ale i na przewlekłą chorobę nerek. Przypominamy, że zgodnie z normami poziom cukru na czczo o poranku powinien wynosić od 70 do 99 mg/dL.

Podobnie jest z nadciśnieniem - wiele osób nie wie, że ma za wysokie ciśnienie, dopóki nie pojawią się powikłania. Warto więc przypomnieć, że dealny wynik ciśnienia tętniczego w spoczynku wynosi 120/80 mm Hg. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego oraz Europejskie Towarzystwo Kardiologii dopuszcza maksymalnie 140/90 mm Hg u osoby dorosłej.

Specjaliści z Mayo Clinic podkreślają, że objawy PChN rozwijają się stopniowo, zwłaszcza jeżeli samo uszkodzenie nerek postępuje powoli. Natomiast z upływem czasu rozwijająca się utrata funkcji nerek może powodować nagromadzenie płynów oraz odpadów ustrojowych.

To ostatecznie może powodować występowanie takich objawów jak: 

  • nudności,
  • wymioty,
  • utrata apetytu,
  • zmęczenie i osłabienie,
  • zaburzenia snu,
  • problemy z koncentracją,
  • zwiększone lub zmniejszone oddawanie moczu,
  • skurcze mięśni,
  • obrzęk stóp i kostek,
  • sucha, swędząca skóra,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • duszności (jeżeli płyn zacznie gromadzić się w płucach),
  • ból w klatce piersiowej (jeśli płyn pojawi się wokół wyściółki serca).

Warto pamiętać, że objawy przewlekłej choroby nerek dość często są niespecyficzne, gdyż PChN może wystąpić na skutek zróżnicowanych chorób. Natomiast nerki mają także zdolność odzyskania utraconych funkcji, a zatem symptomy choroby nie zawsze się pojawią, dopóki nie dojdzie do nieodwracalnych uszkodzeń narządu.

Zobacz galerię: Ważne badania kobiet 40+. Lista

Doktórka
Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Natalia Czarnuch, Michał Poklękowski