8 złotych zasad zdrowych nerek. Tak poznasz, że źle pracują
Co najmniej 4 miliony Polaków choruje na nerki i aż 90 proc. spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Leczenie rozpoczynamy bardzo późno, umieramy szybko. Specjaliści przekonują, że w większości przypadków proste działania profilaktyczne i lecznicze wystarczyłyby w zupełności, by nie dopuścić do stanu wymagającego dializowania czy przeszczepu.
Chociaż teoretycznie rozumiemy, jak ważnym organem są nerki, według Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego zdecydowana większość z nas nie robi nawet elementarnych rzeczy, które mogłyby nas uchronić przed ich ciężkimi schorzeniami. Efekt? Cztery tysiące nowych chorych co roku rozpoczyna w Polsce dializy. 80 tysięcy umiera przedwcześnie z powodu chorób nerek. Ty nie musisz. Jeszcze jest szansa.
8 złotych zasad dla zdrowia nerek
To są naprawdę proste rzeczy, korzystne zresztą także dla innych narządów. Polskie Towarzystwo Nefrologiczne od lat uświadamia, że kojarzenie ochrony nerek wyłącznie z noszeniem ciepłych majtek zimą czy higieną to trochę za mało. Pokaż nerkom, że je kochasz i:
- Bądź osobą aktywną
- Kontroluj poziom cukru we krwi
- Mierz ciśnienie krwi
- Jedz zdrowo i utrzymuj prawidłową wagę
- Pij codziennie 1,5-2 litry, a jak lekarz pozwoli, to nawet trzy
- Nie pal
- Nie nadużywaj leków, nawet tych bez recepty
- Ogranicz spożycie soli
Ot, cała tajemnica skutecznej nefroprotekcji, czyli profilaktyki nerek.
Charakterystyczne objawy choroby nerek
Nie czekaj na objawy, by zacząć troszczyć się o nerki, a jeśli już, to miej świadomość, że charakterystyczne dla nefrologa objawy zaawansowanej choroby nerek sami zapewne byśmy zlekceważyli.
Oto one:
- uczucie zmęczenia
- problemy z koncentracją
- gorszy apetyt
- bezsenność
- skurcze mięśni
- obrzęki
- wymioty
- suchość skóry
- częstsze oddawanie moczu, zwłaszcza nocą
Jak wykryć chorobę nerek na wczesnym etapie?
Skontroluj raz do roku badanie kreatyniny we krwi z oznaczeniem eGFR oraz badanie ogólne moczu. Skierowanie powinien wydać lekarz pierwszego kontaktu. prywatnie nie powinieneś wydać więcej niż 25 zł. Chyba tyle można zainwestować we własne zdrowie.
Wyniki najlepiej od razu pokazać lekarzowi pierwszego kontaktu, a bezwzględnie wtedy, gdy wynik jest nieprawidłowy.
Badanie stężenia kreatyniny we krwi, na podstawie którego wylicza się wielkość filtracji kłębuszkowej eGFR - wartość oczekiwana to > 60 ml/min/1,73 m2).
Badanie ogólne moczu to kopalnia wiedzy o naszym zdrowiu. Wyjaśnienia z lekarzem na pewno wymaga obecność w moczu białka, nadmiaru krwinek czerwonych, białych i obecność wałeczków ziarnistych.
Nie zapominaj o badaniach z 8 złotych zasad: kontroli glukozy we krwi i pomiarach ciśnienia tętniczego.
Więcej na ten temat:
- Mierzenie ciśnienia - jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?
- Prawidłowy poziom cukru we krwi z palca - sprawdź prawidłowy poziom glukozy we krwi