Urologia i Nefrologia

Urologia i nefrologia to dziedziny medycyny, które zajmują się budową, funkcjonowaniem i leczeniem układu moczowego, moczowo-płciowego, a także nerek. Z konsultacji urologicznych mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zdrowie układu moczowego to nie tylko codzienny komfort, ale też możliwość uniknięcia wielu chorób i powikłań. Wizyty u urologa i nefrologa zalecane są wszystkim mężczyznom po 50. roku życia. Powinni oni odwiedzać specjalistę raz w roku, a w przypadku występowania obciążeń …

Bardzo często wykrywana jest późno, bo początkowo nie daje wyraźnych objawów. Między innymi dlatego w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacząco wzrosła liczba przypadków PChN, szczególnie wśród kobiet. Nefrolodzy wskazują, jakie objawy przewlekłej choroby nerek powinny skłonić do wizyty u lekarza.
Z chorobami nerek nie ma żartów. Jeśli masz z nimi problem, twoje leczenie, ale także sposób odżywiania, wymagają nadzoru lekarza. Tu sprawy nie załatwi po prostu zdrowa dieta. Naszą listę produktów zakazanych potraktuj jako wstępny drogowskaz, a szczegóły dla siebie ustal ze specjalistą.
Rak prostaty zwykle nie zabija szybko. Rokowania dla pacjenta są lepsze niż przy wielu innych nowotworach. Niestety, wielu pacjentów trafia do lekarza, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Wybitny urolog postanowił to zmienić. Pomaga mu Marek Piekarczyk, Sztywny Pal Azji, medycy i setki ludzi zachwyconych ideą festiwalu jedynego w swoim rodzaju.
Wiadomo, że sport to zdrowie, ale to nie znaczy, że zawsze wychodzi na dobre. Niewłaściwe przygotowanie do treningu może być źródłem wielu problemów. Nosisz obcisły strój, a po zajęciach niekoniecznie od razu się przebierasz? Lepiej to przeczytaj. Konsekwencje poważniejsze niż otarcia skóry.
Zapalenie pęcherza moczowego to nieprzyjemna przypadłość. Wiedzą o tym zwłaszcza kobiety, bo to je najczęściej dotyka ta przykra dolegliwość. Objawów zapalenia pęcherza lepiej nie lekceważyć, gdyż niewyleczona infekcja może wywołać poważne skutki zdrowotne. Jak rozpoznać pierwsze objawy zapalenia pęcherza, aby móc w porę zareagować?
Od lat trwa spór dotyczący tego, czy sok z żurawiny faktycznie wspiera leczenie chorób układu moczowego, czy to jednak wyłącznie efekt placebo. Nie brakuje zwolenników i przeciwników sięgania po te owoce. Nowe dane naukowe dokładają kolejną cegiełkę i zwracają uwagę na kwestię nawrotu choroby.
"Najlepiej jest oddawać mocz 8 razy dziennie". "4-10 razy to norma". Nie daj się zwieść takim uproszczonym receptom na zdrowie, jeśli naprawdę chcesz zadbać o pęcherz i cały układ moczowy. Rozpoznaj na czas niepokojące sygnały ewentualnych problemów. To, jak sikasz, sporo powie lekarzowi.
Mało się o nim mówi, a szkoda. Pęcherz moczowy jest niezwykle ważną częścią układu moczowego, gromadzi stale spływający z nerek mocz, a po wypełnieniu odpowiada za jego usuwanie. Warto poznać podstawy jego budowy i fizjologii, a także dowiedzieć się, jak diagnozuje się choroby pęcherza oraz jakie są najczęstsze przypadłości z nim związane.
Bez retuszu, egzaltacji, niemal do ostatniego oddechu, relacjonował swoje umieranie w hospicjum, a wcześniej walkę z chorobą i po prostu codziennymi wyzwaniami, choćby w biznesie. "Jestem rozdygotany, zmęczony, wkrótce będę już tylko spał" - mówi mężczyzna, ale zarazem apeluje: "Życie jest krótkie człowieku, więc żyj".
Zaglądajcie do sedesów. Przyglądajcie się kupie i sikom. Może to nic przyjemnego, ale można wyłapać pierwsze sygnały problemów ze zdrowiem. Spieniony moczy z pewnością nie jest skutkiem nadmiaru bąbelków z szampana, chociaż przyczyny tak zmienionego wyglądu bywają banalne. Czasem jednak wymagają szybkiej konsultacji lekarskiej.
Co najmniej 4 miliony Polaków choruje na nerki i aż 90 proc. spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Leczenie rozpoczynamy bardzo późno, umieramy szybko. Specjaliści przekonują, że w większości przypadków proste działania profilaktyczne i lecznicze wystarczyłyby w zupełności, by nie dopuścić do stanu wymagającego dializowania czy przeszczepu.
Zaawansowane wypadanie macicy to dla kobiety prawdziwy horror. Narząd wydostaje się na zewnątrz, przypomina trochę oślizgłe jajo, trochę kawał mięsa. Na tym etapie jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się operacja, chociaż są pacjentki, które jej nie chcą. Problem można jednak znacznie wcześniej rozpoznawać i leczyć.
Problem nietrzymania moczu jest częstszy niż depresja, a jednak systemowo Polska nie chce nim się zająć. Dziś można trwale i skutecznie wyleczyć ponad 90 procent pacjentów zmagających się z samoistnym gubieniem moczu, ale leczy się niewielu. Rynek środków higienicznych dla dorosłych jest potężny. Bombarduje nas reklamami szczęśliwych ludzi w pieluchach i jednorazowych majtkach. Tymczasem brak kontroli moczu to dla wielu osób alienujący koszmar.
Wszyscy mamy z tym problem. Oddawanie moczu w pracy, w podróży, podczas długich zakupów, czyli generalnie poza domem, to wyzwanie. W trudniejszej sytuacji wydają się być panie. To one zwykle sikają na siedząco i mają większą skłonność do infekcji dróg moczowych. Pytamy więc uroginekolożkę dr Hannę Szwedę o optymalne sposoby bezpiecznego opróżniania pęcherza moczowego, gdy nie mamy możliwości zrobić tego we własnej toalecie.
Nietrzymanie moczu czy zaleganie moczu w pęcherzu to częste problemy, do których niejednokrotnie doprowadzają nas złe nawyki. Nieprawidłowo pijemy, sikamy, niewłaściwie opróżniamy pęcherz. Według dr Hanny Szwedy, uroginekolożki, wprowadzenie trzech podstawowych zasad dotyczących prawidłowego oddawania moczu już w dzieciństwie, mogłoby wiele zmienić i uchronić sporo osób przed poważnymi konsekwencjami w dorosłości.
Sok żurawinowy od dziesięcioleci polecany jest na zapalenie pęcherza i infekcje dróg moczowych. Okazuje się, że jest to całkiem zasadne — jak wynika z badań naukowców, żurawina zawiera składnik, który zapobiega namnażaniu się bakterii w pęcherzu.
Na zapach moczu ma wpływ wiele czynników - począwszy od diety, a skończywszy na schorzeniach wymagających pilnego leczenia. Choć zazwyczaj za zmianę zapachu moczu odpowiadają niegroźne przyczyny, warto wiedzieć, dlaczego tego nietypowego objawu nie należy ignorować.
Zapalenie pęcherza lubi kobiety - wynika to z naszej budowy anatomicznej. Jednak jest wiele sposobów, by uniknąć zakażenia dróg moczowych. Dowiedz się, co sprawia, że choroba się rozwija? Jakie są objawy zapalenia pęcherza? Sprawdź, jak zapobiegać infekcji, a gdy zapalenie pęcherza się pojawi – jak szybko się z nim uporać.
Dlaczego ciągle chce ci się siku? Częstomocz to objaw chorobowy, który może mieć wiele przyczyn. Częste oddawanie moczu zwykle jest związane z infekcją układu moczowego, jednak w niektórych przypadkach może wskazywać na poważne choroby - cukrzycę, a nawet raka. Objawem jakiej choroby może być częstomocz?
Wycieczki do łazienki w nocy zakłócają sen, a to powoduje zmęczenie, niewyspanie i rozdrażnienie w ciągu dnia. Warto wiedzieć, co powoduje nocne wstawane do toalety, aby zażegnać ten problem i cieszyć się nieprzerwanym, błogim snem. Przedstawiamy 10 możliwych przyczyn nokturii.
Większość przypadków, gdy mamy do czynienia z brzydkim zapachem moczu wiąże się z nieszkodliwymi zmianami w organizmie. Są jednak sytuacje, gdy sprawa jest bardziej poważna. Lekarka Amy Krambeck wyjaśnia, jakie stany zagrażające zdrowiu może sygnalizować cuchnący mocz.

Urologia i nefrologia to nie tylko diagnostyka i leczenie zapobiegawcze. To także interwencja chirurgiczna, która pozwala radzić sobie m.in. ze zmianami nowotworowymi w tym rejonie (np. nowotwór prostaty, rak jądra). Wizyta u specjalisty z dziedziny urologii lub nefrologii jest uzasadniona, kiedy pacjent wykrywa u siebie problemy związane z funkcjonowaniem układu moczowego. Mogą one dotyczyć samego oddawania moczu, ale też różnego rodzaju problemów skórnych, obecności krwi lub ropy, nawracających dolegliwości bólowych lub częstomoczu. Wiele chorób urologicznych ma podłoże genetyczne, ale mogą one wynikać również z zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Urologia i nefrologia mogą być przydatne również w przypadku uszkodzeń mechanicznych.

Wśród chorób najczęściej diagnozowanych przez urologów można wymienić stany zapalne w obrębie narządów płciowych lub układu moczowego, zaburzenia erekcji, kamicę nerkową, przerost prostaty lub nietrzymanie moczu.

Sztandarowym badaniem przeprowadzanym przez urologa jest mierzenie poziomu antygenu gruczołu krokowego PSA. Jest on wykonywany u mężczyzn w przypadku podejrzenia raka prostaty, a także kontrolnie w przypadku przynależności do grupy zwiększonego ryzyka. Przekroczenie maksymalnego poziomu 4 ng/ml PSA we krwi uzasadnia przeprowadzenie pogłębionej diagnostyki w kierunku nowotworu.

Choć wizyta u urologa może wydawać się wstydliwa, w praktyce pozwala pozbyć się wielu nieprzyjemnych objawów jak parcie na pęcherz czy nawracające bóle w dolnej części pleców. Nie powinno się ich lekceważyć, ponieważ mogą sygnalizować poważne zmiany wewnątrzustrojowe.