Urologia i Nefrologia
Urologia i nefrologia to dziedziny medycyny, które zajmują się budową, funkcjonowaniem i leczeniem układu moczowego, moczowo-płciowego, a także nerek. Z konsultacji urologicznych mogą korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zdrowie układu moczowego to nie tylko codzienny komfort, ale też możliwość uniknięcia wielu chorób i powikłań. Wizyty u urologa i nefrologa zalecane są wszystkim mężczyznom po 50. roku życia. Powinni oni odwiedzać specjalistę raz w roku, a w przypadku występowania obciążeń …
Urologia i nefrologia to nie tylko diagnostyka i leczenie zapobiegawcze. To także interwencja chirurgiczna, która pozwala radzić sobie m.in. ze zmianami nowotworowymi w tym rejonie (np. nowotwór prostaty, rak jądra). Wizyta u specjalisty z dziedziny urologii lub nefrologii jest uzasadniona, kiedy pacjent wykrywa u siebie problemy związane z funkcjonowaniem układu moczowego. Mogą one dotyczyć samego oddawania moczu, ale też różnego rodzaju problemów skórnych, obecności krwi lub ropy, nawracających dolegliwości bólowych lub częstomoczu. Wiele chorób urologicznych ma podłoże genetyczne, ale mogą one wynikać również z zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Urologia i nefrologia mogą być przydatne również w przypadku uszkodzeń mechanicznych.
Wśród chorób najczęściej diagnozowanych przez urologów można wymienić stany zapalne w obrębie narządów płciowych lub układu moczowego, zaburzenia erekcji, kamicę nerkową, przerost prostaty lub nietrzymanie moczu.
Sztandarowym badaniem przeprowadzanym przez urologa jest mierzenie poziomu antygenu gruczołu krokowego PSA. Jest on wykonywany u mężczyzn w przypadku podejrzenia raka prostaty, a także kontrolnie w przypadku przynależności do grupy zwiększonego ryzyka. Przekroczenie maksymalnego poziomu 4 ng/ml PSA we krwi uzasadnia przeprowadzenie pogłębionej diagnostyki w kierunku nowotworu.
Choć wizyta u urologa może wydawać się wstydliwa, w praktyce pozwala pozbyć się wielu nieprzyjemnych objawów jak parcie na pęcherz czy nawracające bóle w dolnej części pleców. Nie powinno się ich lekceważyć, ponieważ mogą sygnalizować poważne zmiany wewnątrzustrojowe.