Zjadł rybę i zmarł trzy dni później. Zabiła go ość
Eksperci podkreślają, że ości ryb są jednymi z najpowszechniejszych ciał obcych w przewodzie pokarmowym, jednak rzadko są przyczyną perforacji żołądkowo-jelitowych. W większości przypadków pacjentów udaje się uratować. Jednak kluczowe znaczenie w takich sytuacjach ma czas – im szybciej chory trafi do specjalisty, tym lepiej. 61-letni rolnik nie miał pojęcia, że jedząc posiłek, połknął ość. Trzy dni zmagał się z silnym bólem brzucha i wymiotami. Kiedy w końcu udał się do lekarza, było już za późno. Ość rozerwała jego jelito, a to doprowadziło do śmiertelnej infekcji.
Rolnik ze Sri Lanki walczył z paraliżującym bólem brzucha i wymiotami. Do lekarza zgłosił się dopiero po trzech dniach. Lekarze podczas operacji odkryli przyczynę problemu. Niestety, było już za późno.
Zjadł rybę i umarł
Mężczyzna nie miał pojęcia, co powodowało jego problemy. Jego żołądek był spuchnięty. Lekarze podejrzewali, że to może być wstrząs septyczny.
61-latek został przewieziony na oddział intensywnej terapii. Oprócz silnego bólu brzucha oraz wymiotów miał także cukrzycę typu 2 i wysokie ciśnienie krwi. Dopiero wykonane badania ujawniły, że brzuch rolnika jest wypełniony płynem, co dla lekarzy były sygnałem, że jego nerki przestały funkcjonować prawidłowo.
Chirurdzy zdecydowali o przeprowadzeniu natychmiastowej operacji.
Ość rozerwała jelito
Podczas zabiegu stwierdzono, co było przyczyną zdrowotnych dolegliwości mężczyzny. Lekarze odkryli 5 mm perforację jelita cienkiego spowodowaną przez rybią ość. To z kolei uruchomiło łańcuch reakcji układu odpornościowego, który zakończył się sepsą.
Perforacja jelita doprowadziła do zapalenia otrzewnej. Wokół niewielkiego otworu narosła ropa, a jelito nabrzmiało. Lekarze podjęli decyzję o usunięciu 10-centymetrowego odcinka jelita i przeprowadzeniu płukania otrzewnej.
Niestety, w wyniku zatrzymania akcji serca, mężczyzna zmarł w ciągu ośmiu godzin od przyjęcia do szpitala. Przypadek 61-latka został opisany i opublikowany w czasopiśmie "International Journal of Surgery Case Reports".
Jakie objawy daje zapalenie otrzewnej?
Zapalenie otrzewnej jest spowodowane infekcją. Zazwyczaj bakterie dostają do wyściółki brzucha z pęknięć w przewodzie pokarmowym. Jednak do zapalenia otrzewnej może dojść także m.in. przez pęknięty wyrostek robaczkowy czy w wyniku schyłkowej choroby wątroby.
Objawy zapalenia otrzewnej mogą się różnić zależnie od osoby. Mogą obejmować silne bóle brzucha, które nasilają się z każdym ruchem, nudności, wymioty, gorączkę, obrzęk brzucha, brak możliwości wypróżnienia i oddania moczu, problemy z oddychaniem i niskie ciśnienie krwi.
Choć powyższe symptomy mogą być wywołane także innymi problemami zdrowotnymi, należy je skonsultować z lekarzem.