Trujące grzyby
Trujące grzyby to grupa grzybów najczęściej kapeluszowych, które zawierają trujące substancje w toksycznych dla ludzi ilościach. Niektóre do złudzenia przypominają jadalne gatunki, dlatego bywają z nimi mylone. Zatrucie grzybami daje różne objawy, nawet śmiertelne, dlatego w celu zminimalizowania ryzyka należy zbierać tylko dobrze znane gatunki. Grzyby trujące uszkadzają wątrobę, układ krążenia, mózg i nerki. Za najgroźniejszego grzyba uznawany jest muchomor sromotnikowy, którego często można spotkać w polskim lesie.
Trujące grzyby bywają łudząco podobne do jadalnych. By uniknąć pomyłki należy zbierać grzyby mające wyłącznie cechy charakterystyczne dla swojego gatunku. Dla upewniania można sprawdzić ich smak – niektóre grzyby trujące są gorzkie, niestety nie wszystkie.
Do najczęściej spotykanych w Polsce grzybów trujących należą:
- Muchomor sromotnikowy – bywa mylony z gąską zieloną czy gołąbkiem zielonawym. Toksyny nie giną nawet w trakcie gotowania, gdyż odporne są na wysokie temperatury.
- Babi buch – pomarszczona główka i brązowy kolor sprawiają, że mylony jest ze smardzem.
- Muchomor jadowity – należy do jednych z niebezpieczniejszych grzybów, zawiera truciznę powodującą nieodwracalne uszkodzenie wątroby i nerek.
- Muchomor plamisty – brązowy, pokryty białymi plamami.
Toksyny zawarte w grzybach mają różny wpływ na organizm. Do najniebezpieczniejszych zaliczane są zatrucia cytotropowe, polegające na trwałym uszkodzeniu narządów wewnętrznych – głównie wątroby, nerek i serca. Zatrucia neurotropowe, które są równie groźne, prowadzą do zaburzeń psychoneurologicznych. Za najmniej szkodliwe i niebezpieczne uznawane są zatrucia gastryczne.
Do typowych objawów zatrucia grzybami należą: wymioty, nudności, biegunka, ból brzucha, duszność, nadmierna potliwość, podwyższona temperatura, zaburzenia widzenia i suchość w ustach. W przypadku podejrzenia zatrucia grzybami należy sprowokować wymioty, by usunąć resztki grzybów z żołądka i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.