STŁUCZENIE MÓZGU - objawy i leczenie. Jakie powikłania może dawać stłuczenie mózgu?
Stłuczenie mózgu to bardzo poważny stan, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza, nawet wówczas, gdy czaszka na zewnątrz wydaje się pozornie nieuszkodzona. W wyniku stłuczenia mózgu może bowiem dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych w obrębie czaszki i wytworzenia się krwiaka, który zagraża naszemu życiu. Sprawdź, jakie są objawy stłuczenia mózgu, jak rozpoznać, czy doszło do powstania krwiaka i czym stłuczenie różni się od wstrząśnienia mózgu.
Spis treści
Stłuczenie mózgu (contusio cerebri) to powierzchniowe uszkodzenie półkul mózgu lub jego pnia w wyniku zamkniętego urazu głowy, podczas którego nie doszło do przerwania ciągłości powłok czaszki i bezpośredniego zranienia mózgu. Uszkodzenie tkanki mózgowej występuje pod postacią zranienia, rozerwania oraz drobnych i większych krwawień.
Stłuczenie a wstrząśnienie mózgu
W przeciwieństwie do stłuczenia mózgu, wstrząśnienie jest jedynie przejściowym zaburzeniem czynności mózgu bez żadnych zmian w jego strukturze. Zasadniczymi objawami wstrząśnienia są: natychmiastowa utrata przytomności, trwająca od kilku do kilkunastu minut, następowe bóle i zawroty głowy, nudności i zaburzenia równowagi. Często występuje też niepamięć wsteczna, czyli utrata pamięci na temat zdarzeń mających miejsce na krótko przed urazem.
W przypadku stłuczenia mózgu zdarza się, że chory nie traci przytomności bezpośrednio po urazie, lecz dopiero później i na dłuższy okres (nawet kilku godzin). Do długotrwałej utraty przytomności należy dołączyć objawy wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego wskutek obrzęku mózgu, z niedowładem albo bezwładem kończyn oraz zaburzeniami oddychania i sennością.
Objawy stłuczenia mózgu
Objawy stłuczenia mózgu zależą od lokalizacji i rozległości urazu. Najczęściej do urazu dochodzi w okolicach płatu skroniowego i czołowego, czyli w obszarach odpowiedzialnych m.in. za koncentrację, pamięć i emocje.
Stłuczenie półkul mózgu
- bóle głowy,
- niedowład części ciała,
- zaburzenia mowy,
- ataksja (zaburzenie koordynacji ruchowej),
- utrata węchu,
- zaburzenia widzenia,
- czasem występuje objaw Babińskiego (odruchowe wyprostowanie dużego palca u nogi z jego zgięciem grzbietowym).
Utrata przytomności zwykle utrzymuje się nie dłużej niż 6 godzin.
Stłuczenie pnia mózgu
Stłuczenie pnia mózgu jest zazwyczaj kwalifikowane jako uraz ciężki lub krytyczny, ponieważ w tym wypadku śmiertelność sięga ponad 50%. Charakterystycznym objawem stłuczenia pnia mózgu jest długotrwała utrata przytomności (6-24 godzin). Czasami bywa połączone z uszkodzeniem międzymózgowia i śródmózgowia oraz utratą przytomności, trwającą dłużej niż 24 godziny.
1. Neurologiczne cechy uszkodzenia pnia mózgu:
- bóle głowy,
- zwężenie źrenic ze zniesieniem reakcji na światło,
- zaburzenia w ustawieniu gałek ocznych,
- obustronny objaw Babińskiego,
- wyprostne ustawienie kończyn.
2. Zaburzenia ze strony autonomicznego układu nerwowego:
- wzrost temperatury,
- przyspieszenie i niemiarowość oddechu,
- wzrost ciśnienia tętniczego,
- nadmierne pocenie się.
Stłuczenie mózgu - diagnostyka i leczenie
Rozpoznanie ustala się na podstawie objawów i po wykonaniu tomografii komputerowej głowy. Jeśli badanie wykaże, że stłuczeniu towarzyszy krwiak, konieczna jest interwencja chirurgiczna i związana z tym hospitalizacja, trwająca nawet kilka tygodni. Warto wiedzieć, że późne krwiaki mogą pojawić się 5-10, a nawet 30 dni po urazie głowy.
Porady eksperta