Skok do wody może skończyć się kalectwem
Każdy skok do wody może stać się przyczyną niepełnosprawności, nawet jeśli wykonuje go osoba, która dobrze pływa i świetnie skacze. Najniebezpieczniejszy jest skok na"główkę", którego wynikiem może być uszkodzenie rdzenia kręgowego. Jest ono nieodwracalne i oznacza kalectwo do końca życia. Sprawdź, jakie mogą być skutki skoku do wody, jak uniknąć wypadku nad wodą i jak udzielić pierwszej pomocy, gdy już do niego dojdzie.
Spis treści
- Niefortunny skok do wody - skutki
- Skok do wody - pierwsza pomoc
- Skok do wody - jak uniknąć wypadku?
- Bezpieczeństwo nad wodą - co trzeba wiedzieć? Wyjaśnia Ariel Szczotok, ratownik medyczny
Każdego lata w wyniku skoku do wody kręgosłup łamią setki młodych ludzi. Najczęściej są to kilkunastoletni chłopcy i młodzi mężczyźni. Co ich składnia do wykonania często tragicznego w skutkach skoku?
Są to alkohol, narkotyki, dopalacze, brawura, chęć popisania się przed kolegami, przecenienie własnych umiejętności, uleganie namowom, kąpiel w miejscach niestrzeżonych, oznaczonych czerwoną flagą albo znakiem zakazującym kąpieli czy skoku do wody. Do niefortunnych skoków może dojść nie tylko nad rzeką czy jeziorem, lecz także w hotelach.
W kurortach wypoczynkowych od kilku lat panuje bowiem moda na balkoning, czyli skakanie do basenów z hotelowych balkonów.
Niefortunny skok do wody - skutki
W części przypadków skok do wody kończy się urazem kręgosłupa bez uszkodzenia rdzenia kręgowego. Wtedy poszkodowany ma czucie, może poruszać kończynami. Jeśli jednak pierwsza pomoc nie zostanie udzielona prawidłowo, złamany kręgosłup może uszkodzić rdzeń, nawet jeśli pozostał on nienaruszony w trakcie niefortunnego skoku.
Jeśli ofiara otrzyma fachową pomoc i nie dojdzie do uszkodzenia rdzenia, rokowania są dobre. Przy urazie kręgosłupa bez uszkodzenia rdzenia zwykle wykonuje się operację usztywniającą kręgosłup śrubami i prętami lub wszczepienie implantu. W lżejszych przypadkach konieczne może być jedynie noszenie gorsetu ortopedycznego.
Każdy skok do wody może stać się przyczyną niepełnosprawności. To może spotkać każdego, nawet jeśli dobrze pływa i świetnie skacze.
Jednak mniej więcej połowa urazów kręgosłupa związanych ze skokami do wody kończy się uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Jakie są tego konsekwencje? To zależy od miejsca urazu. Najczęściej zdarzają się porażenia na wysokości szóstego kręgu szyjnego, wówczas pacjent zachowuje kontrolę nad mięśniami odwodzącymi ramiona, czy zginaczami łokcia. I może wykonywać minimalne ruchy ramionami.
Rzadziej się zdarza, że dochodzi do uszkodzenia kręgosłupa w wysokim odcinku - w pierwszym, drugim i trzecim kręgu szyjnym - które oznacza porażenie czterokończynowe (pacjent nie może ruszać kończynami dolnymi i górnymi).
W bardzo ciężkich przypadkach oprócz porażenia czterokończynowego może też dojść do zaburzenie pracy układu oddechowego. Wtedy niezbędny jest respirator - maszyna, która oddycha za pacjenta.
Polecany artykuł:
Miejsca niebezpieczne to nie tylko te oznaczone znakiem lub zakazującą kąpieli czerwoną flagą. Każde miejsce jest potencjalnie niebezpieczne, może stać się "czarnym punktem", dlatego ostrożność należy zachować w każdym miejscu nad wodą. Najlepiej kąpać się tam, gdzie są ratownicy WOPR. W razie wypadku udzielona fachowo pierwsza pomoc może uratować życie.
Skok do wody - pierwsza pomoc
Jeżeli człowiek wskoczył do wody i nie wypływa, trzeba mu pomóc w odpowiedni sposób. Poszkodowanego należy ułożyć na plecach w wodzie i unieruchomić jego głowę.
NIE WOLNO wyciągać z wody za ręce lub nogi. Niedozwolone jest także branie ofiary na ręce!
Podczas udzielania pomocy nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. Należy także sprawdzić czy oddycha. Jeśli tak, należy czekać na pomoc w wodzie. Jeśli nie, należy wyciągnąć poszkodowanego na brzeg, unieruchomić głowę (do zrobienia prowizorycznego kołnierza na szyję można wykorzystać plecak, bluzę, ręcznik) i rozpocząć reanimację. Podczas wyciągania na brzeg należy pamiętać, że NIE WOLNO wyciągać z wody za ręce lub nogi. Niedozwolone jest także branie ofiary na ręce.
Polecany artykuł:
Przed skokiem zawsze sprawdzaj dno i głębokość zbiornika wodnego, do którego zmierzasz oddać skok. Uważaj, by nie skoczyć na coś lub na kogoś.
Skok do wody - jak uniknąć wypadku?
1. Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Najczęściej toną osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu lub pod wpływem takich środków.2. Nie wchodź do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności.3. Po wejściu do wody najpierw schłodź okolicę serca, karku oraz twarz.
4. Korzystaj tylko z takich miejsc, gdzie nad bezpieczeństwem korzystających z wody czuwa ratownik.5. Nie skacz do wody na "główkę", tym bardziej jeśli nie znasz głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa.6. Gdy przy kąpielisku strzeżonym widzisz czerwoną flagę lub nie jest wywieszona żadna flaga - kąpiel jest zabroniona.7. Jeśli masz pod opieką dziecko, zawsze bądź przy nim, gdy wchodzi do wody.8. Nie kąp się zaraz po jedzeniu – odczekaj przynajmniej pół godziny.9. Jeśli korzystasz ze sprzętu wodnego upewnij się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki.10.Do wody najlepiej wchodzić w grupie, albo przynajmniej z drugą osobą.
Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie, wsse.krakow.pl
CZYTAJ TEŻ:
- Sparaliżowani będą mogli chodzić? Nadzieją operacja uszkodzonego rdzenia kręgowego
- Szok termiczny - jak go uniknąć? Pierwsza pomoc w przypadku szoku termicznego
- SUCHE i WTÓRNE UTONIĘCIA - objawy i pierwsza pomoc
Źródło: x-news/Dzień Dobry TVN
Bezpieczeństwo nad wodą - co trzeba wiedzieć? Wyjaśnia Ariel Szczotok, ratownik medyczny
Porady eksperta