Przegrzanie organizmu może doprowadzić do udaru cieplnego. Jak je rozpoznać?

2022-06-29 9:19

Hipertermia, czyli przegrzanie organizmu, to poważny stan, który, nieleczony, może doprowadzić do potencjalnie śmiertelnego udaru cieplnego. Na hipertermię są narażone zwłaszcza małe dzieci i osoby starsze, ponieważ u nich proces regulacji temperatury ciała nie przebiega tak sprawnie, jak u innych osób. Jakie są przyczyny i objawy hipertermii? Na czym polega jej leczenie i pierwsza pomoc?

Kobieta w upalny dzień w samochodzie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Hipertermia - przyczyny
  2. Hipertermia - objawy
  3. Hipertermia - leczenie

Hipertermia (przegrzanie organizmu) to stan podwyższonej powyżej normy temperatury ciała, który jest spowodowany nadmiernym przegrzaniem organizmu.

Gdy dochodzi do kumulacji ciepła w organizmie, jego zdolność naturalnego ochładzania się przez pocenie znacznie spada, więc mniejsza się oddawanie ciepła do otoczenia.

Na przegrzanie organizmu są narażone szczególnie osoby starsze i dzieci, ponieważ u nich proces regulacji temperatury ciała nie przebiega tak sprawnie, jak u innych osób.

Poparzenia słoneczne

Hipertermia - przyczyny

Przyczyną hipertermii mogą być czynniki zewnętrzne, najczęściej nadmierne przebywanie na słońcu. Wówczas zdolność naturalnego ochładzania się organizmu może zostać upośledzona do tego stopnia, że istnieje duże ryzyko wystąpienia udaru słonecznego (to rodzaj udaru cieplnego).

Do przegrzania organizmu może dojść także w czasie gorących kąpieli wodnych i parowych, jak również podczas przebywania w dusznej, wilgotnej i gorącej atmosferze (np. w hutach, kuźniach, pralniach) lub przy nadmiernym wysiłku fizycznym.

Zbyt ciepłe, nieprzewiewne, a także ciasne ubranie także sprzyja przegrzaniu organizmu.

Przyczyną hipertermii są także czynniki wewnętrzne - zaburzenia termoregulacji w wyniku przyjmowania leków (antyhistaminowych, moczopędnych, antydepresyjnych i rozszerzających naczynia) i współistniejących chorób (cukrzyca, choroby serca, nadczynność tarczycy).

Ryzyko przegrzania organizmu wzrasta także u osób pod wpływem alkoholu i odwodnionych.

Czytaj też: Słońce - co robić w przypadku przegrzania i poparzenia

Hipertermia - objawy

Charakterystycznym objawem hipertermii jest uczucie gorąca. Skóra całego ciała staje się bardzo ciepła, sucha i zlewa się potem. Można także zaobserwować przekrwienie twarzy. Często pojawiają się oparzenia I lub II stopnia. Objawami współtowarzyszącymi są:

Ważne

Hipertermia - pierwsza pomoc

W przypadku podejrzenia hipertermii, należy jak najszybciej udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. W przeciwnym razie może dojść do potencjalnie śmiertelnego udaru cieplnego!

Poszkodowany powinien usiąść, konieczne w zacienionym miejscu z dostępem do świeżego powietrza. Następnie należy stosować zimne okłady - najpierw na głowę, potem na resztę ciała. Nie zaleca się okładów z kostek lodu nakładanych bezpośrednio na skórę, ponieważ może to wywołać szok termiczny. Lód lepiej włożyć w woreczek lub ręcznik. Jeśli poszkodowany może przełykać, należy mu podać chodny (ale nie lodowaty!) napój - najlepiej niegazowaną wodę mineralną.

Hipertermia - leczenie

W szpitalu lekarz może zlecić płukanie zimnymi płynami żołądka, jamy otrzewnej i pęcherza moczowego oraz dożylne podawanie zimnych płynów.

Sonda
Czy też kichasz, jak tylko wyjdziesz na dwór?