Pozycja boczna ustalona (pozycja bezpieczna)
Pozycja boczna ustalona (pozycja bezpieczna) stosowana jest w trakcie udzielania pierwszej pomocy. Ułożenie osoby nieprzytomnej w pozycji bocznej ustalonej może uratować jej życie. Kiedy należy zastosować pozycję boczną ustaloną, a kiedy nie powinno się tego robić?
Spis treści
Pozycja boczna ustalona to jedna z tzw. pozycji bezpiecznych, które każdy powinien znać.
Gdy dojdzie do wypadku lub ktoś zasłabnie na ulicy, dla jego zdrowia, a często i życia, liczy się każda następna sekunda.
Jeśli taka osoba jest nieprzytomna, ale nie wymaga reanimacji - to znaczy samodzielnie oddycha - trzeba ją jak najszybciej ułożyć w pozycji bocznej ustalonej, zwanej też bezpieczną, bo tylko tak można zapewnić drożność dróg oddechowych.
W takiej pozycji ofiara może dalej swobodnie oddychać, a gdyby zaczęła wymiotować, treść żołądka bez przeszkód wydostanie się na zewnątrz, a nie do dróg oddechowych, dzięki czemu nie dojdzie do groźnego powikłania: zachłystowego zapalenia płuc, zwanego również zespołem Mendelsona, które rozwija się, gdy do oskrzeli dostaną się do bakterie z treści pokarmowej.
Pozycja boczna ustalona krok po kroku
Ułożenie osoby nieprzytomnej w bezpiecznej, bocznej pozycji nie wymaga ani specjalnych umiejętności, ani tym bardziej dużego nakładu sił - nawet dziecko jest w stanie to zrobić pod warunkiem, że wie jak. Warto więc poznać kolejne etapy tej czynności:
- Gdy poszkodowany leży na plecach, jego nogę znajdującą się bliżej osoby udzielającej pomocy trzeba zgiąć w kolanie, a rękę umieścić pod biodrem.
- Rękę znajdującą się po przeciwnej stronie trzeba zgiąć w łokciu i ułożyć poszkodowanemu na klatce piersiowej.
- W następnej kolejności osobę poszkodowaną chwytamy za ramię i biodro i przekręcamy w swoim kierunku.
- Gdy leży już na boku, jego ręką (tą, która znajduje się bliżej podłoża), podpieramy jego głowę i dalej delikatnie przekręcamy poszkodowanego do chwili, gdy jego łokieć oprze się o podłoże.
- To właściwy moment, by udrożnić jego drogi oddechowe. Głowę należy delikatnie odgiąć do tyłu, a jamę ustną skierować ku dołowi i otworzyć usta. To zapobiegnie niedrożności dróg oddechowych wywołanym zapadaniem się języka na skutek rozluźnienia się mięśni gardła, a także stworzy coś w rodzaju otwartego kanału dla treści pokarmowych. Rękę poszkodowanego można wsunąć pod jego brodę, a drugą kończynę górną zgiąć w łokciu.
- Do momentu przyjazdu pogotowia trzeba regularnie kontrolować oddech osoby poszkodowanej.
Jeśli poszkodowaną jest kobieta w ciąży, należy ułożyć ją na lewym boku - to pozwoli zapobiec upośledzeniu krążenia w żyle głównej dolnej i w aorcie brzusznej, do którego mogłoby dojść w efekcie nacisku wywieranego przez płód.
Kogo nie wolno układać w pozycji bocznej ustalonej?
Pozycji tej nie wolno stosować u osób nieprzytomnych, co do których istnieje podejrzenie, że doszło do nich do urazu odcinka szyjnego kręgosłupa - np. zostały uderzone przez pędzące auto lub spadły z dużej wysokości.
Takie osoby muszą zostać w zastanej pozycji do momentu przyjazdu pogotowia.
Przeczytaj też:
Porady eksperta