Pierwsza pomoc w przypadku zawału serca

2014-04-17 10:43

W przypadku zawału o życiu mogą decydować sekundy. Jak rozpoznać, że to zawał? Co robić, gdy widzisz, że ktoś ma zawał? I co zrobić, gdy zawał dopadnie cię, gdy jesteś sam?

PIERWSZA POMOC w przypadku ZAWAŁU SERCA
Autor: Getty Images PIERWSZA POMOC w przypadku ZAWAŁU SERCA

Spis treści

  1. Zawał serca - pierwsza pomoc
  2. Szybki kontakt do bliskich ofiary pomaga w udzieleniu pierwszej pomocy

Ktoś zasłabł, stracił równowagę, źle się poczuł, ale po chwili wrócił do siebie. Czy wiesz, że takie niepozorne zdarzenia to mogą być pierwsze objawy zawału serca?

Istotą zawału mięśnia sercowego jest znaczne zwężenie lub zamknięcie tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową albo narastający na niej skrzep.

Krew, która nie może swobodnie przepływać, nie dostarcza do mięśnia dostatecznej ilości tlenu, a to prowadzi do martwicy niedotlenionego fragmentu serca.

Ważne

Zawał serca a kaszel

Wywoływany, przymusowy kaszel w przypadku podejrzenia zawału jest bezzasadny. Skuteczność takiego postępowania to mit.

Zawał serca - pierwsza pomoc

Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej, który jest opisywany jak silny, piekący, gniotący lub dławiący. Zwykle promieniuje do szyi, lewego ramienia, czasem do brzucha.

Zawałowi serca mogą towarzyszyć:

a także:

Co robić, gdy mamy do czynienia z wymienionymi objawami?

  • w razie pojawienia się silnego bólu w klatce piersiowej, chory (lub osoba z otoczenia) powinien niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe - 112 lub 999
  • chorego powinno ułożyć się w pozycji półsiedzącej (z uniesionym nieznacznie tułowiem), tak aby jego plecy były oparte o coś stabilnego i wygodnego.
  • zapewniaj komfort oddechowy - poluzuj ubranie  (np.  krawat,  rozepnij  pasek w spodniach, biustonosz). Przykryj poszkodowanego, aby nie odczuwał zimna. Nie podawaj niczego do picia ani jedzenia.
  • można podać preparat zawierający kwas acetylosalicylowy w dawce 150-325 mg (najlepiej w formie tabletki niepowlekanej; należy ją rozgryźć)
  • u osoby, której przepisano do stosowania podjęzykowy preparat nitrogliceryny w celu doraźnego znoszenia dolegliwości wieńcowych w stabilnej postaci choroby, można podać jednorazową dawkę, brak ustąpienia bólu w ciągu 3-5 min lub jego nasilenie powinno skutkować natychmiastowym wezwaniem pogotowia, jeśli nie zrobiono tego wcześniej

W chwili zatrzymania czynności życiowych natychmiast rozpoczynamy resuscytację oddechowo-krążeniową. Należy pamiętać, że tej czynności nie powinno się przerywać do przyjazdu karetki.

Szybki kontakt do bliskich ofiary pomaga w udzieleniu pierwszej pomocy

Wypadek drogowy, nagłe zasłabnięcie na ulicy – to może spotkać każdego z nas. Gdy trafiamy w ręce ratowników, nic o nas nie wiedzą.

Dlatego warto w swoim telefonie komórkowym w specjalny sposób zaznaczyć numer do osoby, z którą należy się kontaktować w razie nagłego zachorowania lub wypadku.

Aby ratownicy nie błądzili, numer tej osoby oznaczamy międzynarodowym skrótem ICE (in case of emergency). Jeśli chcesz wpisać więcej niż jedną osobę, jej dane poprzedź oznaczeniem ICE1, ICE2 itd.

Dzięki temu ratownik lub lekarz szybko uzyska informację o twojej grupie krwi, przyjmowanych lekach, chorobach przewlekłych, uczuleniach itp.

Osoby, które nie mają telefonów komórkowych, dla własnego bezpieczeństwa powinny nosić przy sobie kartkę z takimi informacjami.