Pierwsza pomoc: odkażanie i opatrywanie ran, tamowanie krwotoków, krwawień z nosa
Nawet mała rana może być niezwykle niebezpieczna, ponieważ może uszkodzić organy wewnętrzne. Dlatego każda rana wymaga odkażenia i opatrzenia. Niezwykle groźny może być krwotok, jeśli nie da się go zatamować, potrzebna jest pomoc lekarza. Jak udzielić pierwszej pomocy przy ranach i krwotokach?
Spis treści
Każde uszkodzenie skóry warto przemyć preparatem antyseptycznym, który ograniczy ryzyko infekcji, lub choćby czystą wodą aby oczyścić miejsce zranienia. Jeśli rana krwawi, należy zakleić ją plastrem.
W przypadku gdy rana jest niewielka, a krwawienie ustaje samoistnie, nie należy jej zaklejać. Wytworzony strupek stanowi najlepsze zabezpieczenie a brak plastra umożliwia korzystny dostęp powietrza do tkanek.
Pierwsza pomoc: opatrywanie ran
Przy większej ranie warto skontaktować się z lekarzem, który mógłby zszyć ranę lub zabezpieczyć ją specjalnym plastrem chirurgicznym, zastępującym szycie.
Jeśli nie jest to absolutnie konieczne (lub nie ma takiej możliwości), po odkażeniu rany trzeba założyć jałowy opatrunek. Przedtem jednak brzegi rany trzeba delikatnie osuszyć wacikiem, a opatrunek założyć tak, by brzegi rany zbliżyły się do siebie maksymalnie (ułatwi to plaster).
Opatrunki najlepiej zmieniać codziennie. Można stary opatrunek zwilżyć wodą - to ułatwi jego zdjęcie, tak aby nie uszkodzić tworzącego się strupka.
Zranienie nożem lub innym ostrym narzędziem jest niezwykle niebezpieczne nawet wtedy, kiedy rana jest niewielka. Uszkodzone mogą bowiem być naczynia krwionośne. Szybki kontakt z lekarzem jest wtedy absolutnie konieczny, aby zahamować krwotok z naczynia.
Pierwsza pomoc: tamowanie krwotoków
W ciele człowieka stale krąży około 5 litrów krwi. Utrata mniej niż 10 procent tej objętości jest niezauważalna – przy utracie większej ilości może pojawić się zmniejszenie ciśnienia krwi, uczucie duszności, ogólne osłabienie, senność, powłoki skórne bledną i wilgotnieją. Gdy krwotok nie zostanie zatamowany, może dojść do utraty przytomności.
Dlatego w przypadku wystąpienia krwotoku należy natychmiast założyć opatrunek uciskający miejsce zranienia. Przy bardzo silnym krwotoku trzeba założyć opaskę uciskową powyżej rany i natychmiast przetransportować chorego do lekarza. Podczas transportu kontuzjowane ręce lub nogi powinny być uniesione (lub ułożone) wysoko.
Pierwsza pomoc: krwawienie z nosa
W przypadku krwawienia z nosa należy przyjąć pozycję siedzącą z głową pochyloną do przodu, dłonią zacisnąć obie dziurki od nosa na 5-10 minut i w tym czasie oddychać ustami. Na nasadę nosa można położyć zimny kompres.
Porady eksperta