Passiflora – egzotyczna męczennica

2020-06-18 16:37

Passiflora to kwiat dla tych, którzy uwielbiają podróżować do krajów basenu Morza Śródziemnego – żaden inny nie da nam takiej namiastki Włoch czy południa Francji na własnym parapecie. Lepiej jednak uważać na passiflorę, bo jej liście są trujące. Jakie są objawy zatrucia w przypadku passiflory?

Passiflora – egzotyczna męczennica
Autor: gettyimages.com Liście i niedojrzałe owoce passiflory są trujące.
Passiflora - egzotyczna męczennika
Autor: Getty Images

Passiflora to kwiat, który wedle wierzących obrazuje narzędzia męki Jezusa na krzyżu, dlatego też jej druga nazwa to "kwiat męki pańskiej". Stąd zresztą pochodzi jej łacińska nazwa: passio to cierpienie, a flos - kwiat.

Passiflora ma swoje korzenie w tropikalnych rejonach Ameryki Środkowej, a do Europy dotarła dopiero w XVIII wieku. Odkryli ją misjonarze, którzy wraz z hiszpańskimi konkwistadorami przybyli do Ameryki nawracać na chrześcijaństwo rdzennych mieszkańców tych terenów. Przykoronek skojarzył im się z koroną cierniową, pręciki - z ranami Chrystusa, natomiast słupki - z gwoździami, jakimi przybito go do krzyża.

Jednak cała ta wymyślna konstrukcja ma inne zadanie - stanowi lądowisko dla zapylających ją owadów, nietoperzy i kolibrów, które wabić ma niezwykły kształt i bardzo intensywny zapach.

W naturze to rodzaj bardzo liczny: obejmuje około pięciuset gatunków, z których większość to pnącza, krzewy i drzewa.

Spis treści

  1. Passiflora: kwiat mało wymagający
  2. Passiflora: jadalny owoc
  3. Co truje w passiflorze?

Passiflora: kwiat mało wymagający

Passiflora może rosnąć i w domu, i na tarasie, i w ogrodzie (wytrzymuje temperaturę do minus 5 stopni Celsjusza).

W doniczkach dorasta zwykle do metra wysokości, na tarasie - jeśli pozwoli jej się rosnąć bez przeszkód - może mieć nawet 5-6 metrów długości.

Mimo że w domowych warunkach passiflora uprawiana jest w doniczkach, często przybiera formę gęstych pnączy, które w okresie kwitnienia, a więc praktycznie przez całe lato, pokrywają się pięknymi kwiatami. Te, w zależności od rodzaju passiflory, mogą być:

  • białe,
  • różowe,
  • czerwone,
  • niebieskie,
  • fioletowe,
  • a nawet kilkubarwne.

Ponieważ passiflora rośnie szybko, potrzebuje kratki, po której może się wspinać.

Passiflora: jadalny owoc

Warto wiedzieć, że niektóre gatunki męczennicy, w tym purpurową, która zwana jest również passiflorą jadalną, uprawia się na plantacjach. Jej jadalny owoc - marakuja - jest ceniona za smaczny miąższ i cenny olejek, można z niej też wyciskać orzeźwiający sok.

Z kolei z męczennicy cielistej wytwarzane są napary i nalewki, które od wieków stosowane są w medycynie ludowej Indian z Ameryki Południowej jako środek uspokajający i przeciwbólowy.

Co truje w passiflorze?

Mimo że owoce passiflory są jadalne, jej wegetatywne części, w tym liście, a także młode, niedojrzałe jeszcze owoce, są trujące - zawierają bowiem duże stężenie glikozydów cyjanogennych, czyli jedną z najgroźniejszych toksyn, która może spowodować nawet śmiertelne zatrucie - w trakcie rozpadu uwalniają bowiem cyjanowodór.

Związki te są szybko wchłaniane z przewodu pokarmowego i doprowadzają do uduszenia się już na poziomie komórkowym, gdyż uniemożliwiają komórkom wykorzystanie docierającego do nich tlenu.

Sporo oczywiście zależy od dawki. W trakcie badań na zwierzętach zaobserwowano, że wyciąg z passiflory jest śmiertelny wówczas, gdy jego ilość wyniesie 15 g/kg masy ciała.

Mniejsze dawki wywołują:

Dlatego rośliny tej lepiej nie uprawiać w domach, w których są małe dzieci lub zwierzęta.

Jeśli istnieje przypuszczenie, że maluch pogryzł liście passiflory, należy sprowokować wymioty i jak najszybciej pojechać do szpitala.

Podobnie postępujemy, jeśli do passiflory dobrał się kot lub pies: konieczne jest wywołanie wymiotów i szybka wizyta u weterynarza.

Zobacz koniecznie:

Inne trujące rośliny doniczkowe:

Czy rozpoznasz owoc na zdjęciu?

Pytanie 1 z 9
Owoc, który po przekrojeniu przypomina gwiazdę, to:
Jackfruit