ORTEZY - jak prawidłowo dobrać ortezę?
Jak prawidłowo dobrać ortezę? To zależy m.in. od tego w jakim celu zostanie wykorzystana dana orteza, jaki jest rodzaj i stopień zaawansowania określonego schorzenia, a co za tym idzie - jak długo orteza będzie noszona. Warto wiedzieć, że prawidłowo ortezę dobiera się w porozumieniu z lekarzem prowadzącym leczenie, najczęściej ortopedą. Sprawdź, jak prawidłowo dobrać ortezę i jakie skutki uboczne może mieć jej złe dopasowanie.
Prawidłowo dobrana orteza przyśpiesza proces leczenia i rehabilitacji po przebytym urazie. W związku z tym umożliwia znacznie szybszy powrót do codziennych obowiązków i do treningów, co jest szczególnie ważne dla sportowców. Orteza stanowi także ochronę stawów lub grupy mięśni, w związku z tym powinny je stosować także osoby, które czeka intensywny trening lub praca, która powoduje wybitnie przeciążenia.
Jak prawidłowo dobrać ortezę?
Dobór ortezy powinien odbywać się pod kontrolą lekarza prowadzącego leczenie (np. ortopedy lub reumatologa), który dobiera nie tylko rodzaj i typ ortezy, ale również określa czas i warunki jej stosowania. Wybrane ortezy powinny zostać poddane próbie użytkowej w warunkach, w których będą wykorzystywane. W przypadku ortezy stabilizującej staw kolanowy tego typu próbą będzie wchodzenie po schodach, chodzenie po nierównych terenach czy jazda na rowerze lub nartach. Tylko w ten sposób można ocenić stopień poprawy funkcji danego stawu. Dopiero po wypróbowaniu kilku typów ortez, można podjąć w miarę właściwy wybór.
Przed wybraniem ortezy, należy odpowiedzieć na kilka ważnych pytań, m.in.:
- w jakim celu zostanie wykorzystana dana orteza (profilaktyka uszkodzeń, leczenie i rehabilitacja po złamaniu, po leczeniu operacyjnym)
- jaki jest rodzaj i stopień zaawansowania określonego schorzenia
- jak długo orteza będzie noszona (czy dana dysfunkcja jest czasowa, czy stała)
- jak często orteza będzie wykorzystywana (tylko przy czynnościach maksymalnie obciążających staw, np. jazda na nartach, czy cały czas)
- ile waży pacjent (w przypadku nadwagi orteza musi być odpowiednio mocna)
Czym grozi źle dopasowana orteza?
Zbyt luźna orteza nie spełni swojego zadania, z kolei zbyt ciasna może spowodować obrzęki, niedokrwienie, zapalenie żył z zakrzepicą włącznie i otarcia. Źle dopasowana orteza może doprowadzić także do uszkodzenia stawu i tkanek otaczających.