Opatrunek okluzyjny – czym jest i kiedy go stosować?
Opatrunek okluzyjny to taki, który po założeniu na ranę nie dopuszcza do kontaktu uszkodzonego fragmentu ciała ze środowiskiem zewnętrznym, a także powietrzem. Inaczej mówiąc okluzja to mechaniczne zamknięcie, czyli odseparowanie rany od środowiska zewnętrznego. Opatrunek okluzyjny stosuje się na różnego rodzaju rany, w tym rany klatki piersiowej oraz pękające pięty.
Spis treści
- Opatrunek okluzyjny - co zawiera?
- Opatrunek okluzyjny - jak używać?
- Opatrunek okluzyjny - zastosowanie
Opatrunki okluzyjne są tak wykonane, że może je założyć nawet osoba bez doświadczenia medycznego. Jedno o czym należy pamiętać to to, żeby dobrać rozmiar opatrunku do wielkości rany, aby plaster pokrywał całe zranienie oraz fragment zdrowej skóry wokół. Opatrunki okluzyjne można zakładać na każdą ranę.
Opatrunek okluzyjny - co zawiera?
Dostępne w aptekach i sklepach medycznych opatrunki okluzyjne są w formie gotowych plastrów. Większość opatrunków okluzyjnych charakteryzuje wysoka trwałość oraz szczelne przyleganiem do skóry.
Opatrunki okluzyjne wyglądem przypominają płaską siatkę, są wodoodporne i zapobiegają przenikaniu do rany wody, powietrza i innych niepożądanych substancji. Materiałem klejącym jest w nich zazwyczaj substancja hydrożelowa.
Wygodną cechą opatrunków okluzyjnych zawierających substancje hydrożelowe jest także możliwość wielokrotnego odklejania i przyklejania plastrów, co sprzyja ewentualnemu wentylowaniu ran.
Opatrunki okluzyjne są najczęściej wykonane z substancji foliopodobnych, są bezpieczne dla alergików, a pomimo silnego kleju, nie zawierają żadnych substancji drażniących.
Opatrunek okluzyjny - jak używać?
Opatrunki okluzyjne stosuje się do ran niezainfekowanych. Można je zastosować przy małym i co najwyżej średnim wysięku z rany. Nowoczesne opatrunki okluzyjne pozwalają wypuszczać parę wodną z rany, dzięki czemu regulują jej temperaturę oraz wilgotność, stwarzając tym samym optymalne warunki lecznicze.
Opatrunki okluzyjne stosuje się do wzmocnienia efektu działania maści i preparatów leczniczych nakładanych na rany. Efekt otrzymujemy dzięki zmniejszeniu parowania specyfiku, ograniczenia jego wysychania, czy wysuszania w kontakcie z zanieczyszczeniami.
Właściwie maść lecznicza jest wtedy lepiej absorbowana przez ranę. Ale, tu ważna uwaga. Połączenie opatrunków okluzyjnych z lekami może mieć również działanie odwrotne do zamierzonego.
Jeżeli lek będzie się nadmiernie wchłaniał, mogą się wystąpić działania niepożądane.
Ważne jest i to, aby opatrunków okluzyjnych nie stosować na rany, które przed chwilą zostały zdezynfekowane, ponieważ w takiej sytuacji może dojść do oparzenia.
Ponieważ kontakt z powietrzem ma duży wpływ na postęp w gojeniu się rany, należy od czasu do czasu odklejać plaster, by umożliwić skórze oddychanie.
Opatrunki okluzyjne są tak skonstruowane, że swobodnie dopasowują się do każdej części ciała.
Szczelnie przylegają do skóry, a więc nie trzeba się martwić, że przypadkowo opatrunek będzie zerwany.
Wodoszczelność ułatwia branie kąpieli.
Każdy opatrunek okluzyjny można wielokrotnie odklejać i po przewietrzeniu rany, przykleić go ponownie.
Opatrunek okluzyjny - zastosowanie
Opatrunki okluzyjne są szeroko stosowane w lecznictwie.
Pierwotnym zastosowaniem opatrunków zawierających substancję hydrożelowe było oczyszczanie ran z tkanek martwiczych przez nawodnienie tkanek oraz proces autolizy.
Obecnie opatrunki okluzyjne są standardowym wyposażeniem karetek pogotowia ratunkowego.
Korzysta się z nich w przypadku rozmaitych ran, między innymi otwartych, krwawiących, stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub życia, ran wlotowych lub wylotowych.
Stosować je można zarówno na rany czyste, jak i pokryte brudem, włosami, zakrzepłą krwią lub innymi materiałami.
Opatrunki są przeznaczone zwłaszcza do ran krwawiących w stopniu lekkim lub średnim lub ran niekrwawiących.
Czytaj też: Zakażenie rany – objawy. Jak rozpoznać zakażenie rany?
Przez wielu lekarzy opatrunki okluzyjne są polecane osobom, które maja problem z pękającymi piętami. Zaletą plastrów jest tez i to, że nie czuje się bólu podczas ich zdejmowania.
Czas użytkowania opatrunków okluzyjnych jest zależny od zaleceń producenta i rodzaju rany oraz wydobywającego się z niej wysięku.
Najczęściej pojedynczy plaster w leczeniu małych ran z niewielkim wysiękiem można użytkować przez ok. 48 godzin.
Polecany artykuł:
Porady eksperta