Co zrobić, gdy ktoś zemdleje? Omdlenia - pierwsza pomoc i zapobieganie

2022-05-23 16:47

Jak reagować, gdy ktoś zemdleje? Nigdy nie wiadomo, czy jest to tylko chwilowe osłabienie czy zatrzymanie krążenia, szczególnie podczas upałów. Trzeba działać szybko i  zachować zimną krew. Jak zapobiegać omdleniu, gdy czujemy, że zaraz to nastąpi? Jak udzielić pierwszej pomocy przy omdleniu?

omdlenie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Pierwsza pomoc w przypadku omdlenia
  2. Jak się zachować, gdy przeczuwasz omdlenie?

Stosunkowo niewiele wiadomo o tym, jak wielu ludzi doświadcza omdleń. Badania amerykańskie opublikowane w American Journal of Medicine wskazują częstość występowania u 1 na 1000 osób.

Przeczytaj:  Omdlenia mogą być objawem choroby

W pierwszej chwili bardzo trudno jest ocenić sytuację i rozróżnić, czy to jest łagodne omdlenie i zaraz nastąpi powrót świadomości, czy też jest to zagrażająca życiu utrata przytomności - tzw. zatrzymanie krążenia.

Pierwsza pomoc w przypadku omdlenia

  • Osobę, która zemdlała, połóż w pozycji bezpiecznej i zabezpiecz głowę, podkładając coś pod nią.
  • Sprawdź, czy wyczuwalny jest puls i zachowane jest oddychanie. Jeżeli po 10-15 sekundach brak jest oddechu, pojawia się zasinienie twarzy i nadal nie ma wyczuwalnego pulsu, wezwij pomoc i przystąp do akcji reanimacyjnej – masażu serca i sztucznego oddychania.
  • Jeśli po następnych kilkudziesięciu sekundach nadal brak pulsu, oddychania i nie ma powrotu świadomości, to wszystko zaczyna wskazywać na to, że jest to zatrzymanie krążenia, które wymaga kontynuacji zabiegów reanimacyjnych, pomocy innych osób, użycia automatycznego defibrylatora (jeśli jest dostępny) i wezwania specjalistycznej pomocy.
Pierwsza pomoc nie może czekać. O czym trzeba pamiętać

Jak się zachować, gdy przeczuwasz omdlenie?

Niekiedy masz kilka sekund na przygotowanie się. Jak - to w dużej mierze zależy od sytuacji, w której się znajdujesz.

  • Jeżeli jest to tylko możliwe, połóż się.
  • Jeżeli w pobliżu jest druga osoba, poproś, by podłożyła ci coś pod nogi, tak aby były wyżej niż głowa. Najlepiej, by osoba ta została przy tobie przez kilka chwil.
  • Jeżeli nie możesz się położyć, stojąc, skrzyżuj nogi najwyżej, jak to możliwe, jednocześnie lekko się pochylaj. W tym samym czasie postaraj się wspinać na palce i zaciskać mięśnie nóg i pośladków. Ta swoista pompa mięśniowa poprawi powrót krwi do serca i przepływ krwi przez mózg.
  • Jeżeli to tylko możliwe, na wysokości klatki piersiowej złącz też dłonie (np. poprzez zahaczenie palcami jednej dłoni o drugą) i następnie próbuj rozciągać je.
  • Jeżeli jesteś w sytuacji, która nie pozwala ci na wykonanie powyższych czynności, postaraj się powoli przyklęknąć na jedno kolano, udając np. że zawiązujesz sznurowadło, następnie zmień kolano i "popraw" drugie sznurowadło. Z kolan podnoś się bardzo powoli – prostując się, jednocześnie cały czas "strącaj" pyłki z kolan.
Zrób to koniecznie

Jak zapobiegać omdleniom?

  • Przede wszystkim pij dużo płynów: 3,5 litra w zimie, a w lecie nawet  5-6 litrów.
  • Najlepiej cały czas noś przy sobie małą butelkę wody.
  • Jeśli nie masz nadciśnienia, możesz pozwolić sobie na solenie potraw.
  • I co najważniejsze - unikaj sytuacji wywołujących omdlenia, a szczególnie dusznych i tłocznych pomieszczeń.

miesięcznik "Zdrowie"

Pierwsza pomoc - czy wiesz, jak jej udzielić?

Pytanie 1 z 10
Wypadek samochodowy
wypadek samochodowy