Odmrożenie stóp: zapobieganie i leczenie
Przemarznięcia i odmrożenia stóp są skutkiem przemoczenia butów lub bardzo niskiej temperatury powietrza. Jak zapobiegać nadmiernemu wychłodzeniu stóp i jak radzić sobie z ich odmrożeniami? Sprawdź jak leczyć przemarznięte lub odmrożone stopy.
O odmrożenie stóp nietrudno, kiedy temperatury spadają poniżej zera. Nie dość, że stopy są najbliżej ziemi, to jednocześnie znajdują się najdalej od serca. Długie przebywanie na mrozie bez odpowiednich butów może spowolnić krążenie krwi i doprowadzić do przemarznięcia.
Przemarznięcie stóp: zapobieganie
Przyczyną przemarzania stóp są zaburzenia krążenia oraz... ciasne buty (wąska cholewka i nosek buta). Do ściśniętych stóp krew nie dopływa w odpowiedniej ilości. A niedożywione tkanki są mniej odporne na niską temperaturę. Nasze sposoby:
- Lepiej kupić zimowe buty o numer większe, by móc swobodnie poruszać w nich palcami, nawet gdy włożysz ciepłe skarpety. Ten luz jest szczególnie przydatny, gdy długo czekasz na autobus.
- Sprawdzają się także ciepłe wkładki termiczne. Przed wyjściem na dwór łamiesz niewielką blaszkę umieszczoną w żelu i wkładasz wkładkę do butów. W wyniku reakcji chemicznej wkładka rozgrzewa się i już po kilkunastu sekundach czujesz w nogach przyjemne ciepło.
Przemarznięcie stóp: leczenie
- Jeśli masz przemarznięte stopy, po przyjściu do domu zafunduj im rozgrzewającą kąpiel lub masaż. Gdy woda wystygnie, nogi opłucz czystą wodą i natrzyj balsamem do stóp.
- Po kąpieli włóż ciepłe skarpety. Godne polecenia są te z mapą akupresurową na podeszwie (cena ok. 15 zł, do kupienia w sklepach z wyrobami pończoszniczymi). Chodząc w skarpetach, pobudzasz receptory i poprawiasz ukrwienie organizmu. Po 15-20 minutach stopy odzyskują prawidłową ciepłotę.
Odmrożenie stóp: zapobieganie
Najbardziej niebezpieczne dla stóp są przemarznięcie i przemoczenie, bo mogą grozić odmrożeniem. Ale i przed tym możesz się uchronić. Nasze sposoby:
- Pastuj codziennie buty, by nie chłonęły wody. Możesz też stosować impregnaty do skóry i zamszu.
- Jeśli mokre stopy przemarzną, poświęć im więcej uwagi. Zaczynasz od kąpieli w chłodnej wodzie i stopniowo podnosisz temperaturę, aż będzie bardzo ciepła. Potem delikatnie osuszasz stopy ręcznikiem (nie trzesz) i smarujesz balsamem z witaminą A. Wkładasz wełniane skarpety (lub grube bawełniane) i chowasz się pod koc.
- Kurację dopełni herbata z imbirem i cynamonem. Do imbryka wsypujesz liście herbaty, dosypujesz łyżeczkę zmielonego cynamonu lub pokruszoną korę i kilka plasterków świeżego imbiru. Mieszankę zalewasz wrzątkiem i po zaparzeniu pijesz małymi łykami. Taka herbatka poprawia krążenie krwi i rozgrzewa całe ciało.
Odmrożenie stóp: leczenie
-
Po powrocie do domu zdejmuj buty i ogrzej stopy ciepłą (ale nie gorącą!) wodą. Rozgrzewaj organizm od wewnątrz, pobudzając krążenie krwi herbatą z imbirem i miodem.
-
Kiedy stopy się ogrzeją, owiń je miękką tkaniną, a uszkodzone miejsca na skórze zabezpiecz jałową gazą.
- Osoba z odmrożonymi stopami powinna trzymać nogi powyżej serca i unikać chodzenia, żeby ich nie obciążać.
- Po odzyskaniu czucia można wcierać maść ichtiolową oraz stosować okłady z ciepłej oliwy lub smarować odmrożone miejsca maścią z arniką (tylko na zdrową skórę). Zaleca się także doustne stosowanie preparatów z rutyną, które poprawiają stan naczyń krwionośnych. Przywróceniu prawidłowego krążenia pomogą naprzemienne zimne i ciepłe kąpiele.
Na odmrożone lub przemarznięte stopy pomoże kąpiel rozgrzewająca. Można też moczyć nogi w ciepłej wodzie z solą kuchenną, co poprawi krążenie krwi.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta